Usikker tysk fremtid: Tuchel er bedste bud

Der er tilsyneladende ikke den store tvivl om, hvem det tyske fodboldforbund ønsker sig allermest som ny landstræner – hvis de skal skifte ud.



Danmark var ikke den eneste outsider til en VM-triumf, som måtte pakke sammen allerede efter gruppespillet, da også Tyskland var færdige der. Mens der ikke er sket nogen konsekvenser af den danske nedtur, så er den tyske fodbolddirektør for landsholdet Oliver Bierhoff allerede nu færdig i jobbet.

Der spekuleres endvidere i, at landstræner Hansi Flick kan være på vej samme vej. Spørgsmålet er så bare, hvem der kan blive hans efterfølger, og her har den store tyske fodbold-udgivelse Kicker et bud.

Her bliver det forklaret, at den bedste mulighed for tyskerne er Thomas Tuchel, som blev fyret fra jobbet som manager i Chelsea tidligere på sæsonen. 

– Champions League-vinderen med Chelsea fra 2021 vil være til rådighed med det samme, lyder det fra mediet.

Det spiller desuden også ind, at det kan være meget oplagt med Østrigs landstræner Ralf Rangnick som arvtager efter Bierhoff, og da han har en fortid med Tuchel helt tilbage fra deres fortid i Ulm i 1997, så taler det for.

Derudover bliver Fredi Bobic fra Hertha Berlin nævnt som kandidat til stillingen som direktør i det tyske fodboldforbund.

På Kickers hjemmeside er der dog stor splittelse blandt læserne, hvor en afstemning med over en halv million stemmer giver 55 procent til, at man skal fyre Flick, mens de resterende 45 procent vil beholde ham.

Bierhoff nåede at være 18 år i det tyske fodboldforbund. Læs mere om hans afgang her.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Er de også færdige i OB?

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Hvor er I vilde, AGF!

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

De vil have Jelert

John Stones tager sydpå

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’