Usikker tysk fremtid: Tuchel er bedste bud

Der er tilsyneladende ikke den store tvivl om, hvem det tyske fodboldforbund ønsker sig allermest som ny landstræner – hvis de skal skifte ud.



Danmark var ikke den eneste outsider til en VM-triumf, som måtte pakke sammen allerede efter gruppespillet, da også Tyskland var færdige der. Mens der ikke er sket nogen konsekvenser af den danske nedtur, så er den tyske fodbolddirektør for landsholdet Oliver Bierhoff allerede nu færdig i jobbet.

Der spekuleres endvidere i, at landstræner Hansi Flick kan være på vej samme vej. Spørgsmålet er så bare, hvem der kan blive hans efterfølger, og her har den store tyske fodbold-udgivelse Kicker et bud.

Her bliver det forklaret, at den bedste mulighed for tyskerne er Thomas Tuchel, som blev fyret fra jobbet som manager i Chelsea tidligere på sæsonen. 

– Champions League-vinderen med Chelsea fra 2021 vil være til rådighed med det samme, lyder det fra mediet.

Det spiller desuden også ind, at det kan være meget oplagt med Østrigs landstræner Ralf Rangnick som arvtager efter Bierhoff, og da han har en fortid med Tuchel helt tilbage fra deres fortid i Ulm i 1997, så taler det for.

Derudover bliver Fredi Bobic fra Hertha Berlin nævnt som kandidat til stillingen som direktør i det tyske fodboldforbund.

På Kickers hjemmeside er der dog stor splittelse blandt læserne, hvor en afstemning med over en halv million stemmer giver 55 procent til, at man skal fyre Flick, mens de resterende 45 procent vil beholde ham.

Bierhoff nåede at være 18 år i det tyske fodboldforbund. Læs mere om hans afgang her.







LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Stor nedtur for Superliga-komet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Medier jubler over USA’s nedtur

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Egypten

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Hvor er Kasper Dolberg?

Schweiz – Colombia

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status