Usikker tysk fremtid: Tuchel er bedste bud

Der er tilsyneladende ikke den store tvivl om, hvem det tyske fodboldforbund ønsker sig allermest som ny landstræner – hvis de skal skifte ud.



Danmark var ikke den eneste outsider til en VM-triumf, som måtte pakke sammen allerede efter gruppespillet, da også Tyskland var færdige der. Mens der ikke er sket nogen konsekvenser af den danske nedtur, så er den tyske fodbolddirektør for landsholdet Oliver Bierhoff allerede nu færdig i jobbet.

Der spekuleres endvidere i, at landstræner Hansi Flick kan være på vej samme vej. Spørgsmålet er så bare, hvem der kan blive hans efterfølger, og her har den store tyske fodbold-udgivelse Kicker et bud.

Her bliver det forklaret, at den bedste mulighed for tyskerne er Thomas Tuchel, som blev fyret fra jobbet som manager i Chelsea tidligere på sæsonen. 

– Champions League-vinderen med Chelsea fra 2021 vil være til rådighed med det samme, lyder det fra mediet.

Det spiller desuden også ind, at det kan være meget oplagt med Østrigs landstræner Ralf Rangnick som arvtager efter Bierhoff, og da han har en fortid med Tuchel helt tilbage fra deres fortid i Ulm i 1997, så taler det for.

Derudover bliver Fredi Bobic fra Hertha Berlin nævnt som kandidat til stillingen som direktør i det tyske fodboldforbund.

På Kickers hjemmeside er der dog stor splittelse blandt læserne, hvor en afstemning med over en halv million stemmer giver 55 procent til, at man skal fyre Flick, mens de resterende 45 procent vil beholde ham.

Bierhoff nåede at være 18 år i det tyske fodboldforbund. Læs mere om hans afgang her.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jubler over store FC København-nyheder

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant dom over Elyounoussi

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Henter Mads Junker

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’