Usikker tysk fremtid: Tuchel er bedste bud

Der er tilsyneladende ikke den store tvivl om, hvem det tyske fodboldforbund ønsker sig allermest som ny landstræner – hvis de skal skifte ud.



Danmark var ikke den eneste outsider til en VM-triumf, som måtte pakke sammen allerede efter gruppespillet, da også Tyskland var færdige der. Mens der ikke er sket nogen konsekvenser af den danske nedtur, så er den tyske fodbolddirektør for landsholdet Oliver Bierhoff allerede nu færdig i jobbet.

Der spekuleres endvidere i, at landstræner Hansi Flick kan være på vej samme vej. Spørgsmålet er så bare, hvem der kan blive hans efterfølger, og her har den store tyske fodbold-udgivelse Kicker et bud.

Her bliver det forklaret, at den bedste mulighed for tyskerne er Thomas Tuchel, som blev fyret fra jobbet som manager i Chelsea tidligere på sæsonen. 

– Champions League-vinderen med Chelsea fra 2021 vil være til rådighed med det samme, lyder det fra mediet.

Det spiller desuden også ind, at det kan være meget oplagt med Østrigs landstræner Ralf Rangnick som arvtager efter Bierhoff, og da han har en fortid med Tuchel helt tilbage fra deres fortid i Ulm i 1997, så taler det for.

Derudover bliver Fredi Bobic fra Hertha Berlin nævnt som kandidat til stillingen som direktør i det tyske fodboldforbund.

På Kickers hjemmeside er der dog stor splittelse blandt læserne, hvor en afstemning med over en halv million stemmer giver 55 procent til, at man skal fyre Flick, mens de resterende 45 procent vil beholde ham.

Bierhoff nåede at være 18 år i det tyske fodboldforbund. Læs mere om hans afgang her.





LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

PSG meldes enig med Barca-profil

‘Et kæmpestort skifte’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det bestemmer Messi selv

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Pressede på for FC København-exit

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Argentina – Schweiz

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne