Tipsbladet i Qatar
Prøv at forestil dig, at du er fra Danmark, men har boet i Australien de seneste 18 år og har stiftet familie Down Under. Hele din omgangskreds er australiere, og din arbejdsgiver er det samme. Hvem ville du holde med på onsdag, hvor netop Danmark og Australien spiller VM-skæbnekamp i Qatar?
Svaret er Danmark, hvis man spørger 56-årige Thomas Lundsgaard.
Han er til dagligt bosiddende i Australien, men er rejst til Qatar med sønnen Elias for at følge både det danske landshold og ”The Socceroos”, som fodboldlandsholdet kaldes Down Under. De har pakket kufferten med både danske- og australske landsholdstrøjer, men da Tipsbladet møder dem søndag, er de iført den i rødt og hvidt.
– Når vi ser Australien spille, så holder vi med dem. Sådan er det, når vi har boet der i 18 år. Vi er generelt glade, når The Socceroos gør det godt, men mod Danmark er det anderledes. Danmark kommer først, det er der ingen tvivl om.
– Onsdag har vi den røde trøje på. Den australske trøje er vi villige til at smide i skraldespanden for en dansk sejr. Vi er røde og hvide, fastslår Thomas Lundsgaard.
Danmark bør være i stand til at besejre Australien, lyder analysen, men Christian Eriksen og co. skal passe på et australsk landshold, der senest vandt 1-0 over Tunesien.
– Danmark kommer til at have bolden meget og skal så passe på de australske kontraangreb. Mod Tunesien var Australien utroligt velorganiserede og fysisk stærke, og især midstopperen Harry Souttar spillede fantastisk. Jeg har aldrig set ham bedre. Og så er det et hold, der kæmper helt til sidste minut. Teknisk er Danmark helt klart bedre.
– Hvis vi spillede 10 kampe, ville det nok blive 5-3-2 i Danmarks favør, men heller ikke meget mere end det. Det giver vel Australien 50 procent chance for at få et resultat, som de kan bruge til noget.

Thomas Lundsgaard (i midten med sort hat) hepper på Danmark, selv om han bor i Australien
Australien er ikke et udpræget fodboldland. Nationalsporten er godt nok AFL, som direkte oversat er ”australsk fodbold”, men navnet snyder, for sporten læner sig meget meget mere op ad det, vi i Danmark kender som rugby. En lille fodboldfeber er dog begyndt at rase i landet.
– For tre-fire uger siden kunne landsholdet måske trække en halv side i en 10-siders sportssektion, og så var det inklusiv foto. Efter sejren over Tunesien er det vendt fuldstændig på en tallerken. Søndag var det på forsiden af landets to største aviser, og der var vel 7.000 australiere på stadion mod Tunesien.
– Australien har spillet nogle utrolig kedelige optaktskampe, og det har ikke bidraget til stemningen, men nu er det helt anderledes. Jeg hører derhjemmefra, at det går fuldstændig amok, og jeg tror, der bliver mange australiere stadion mod Danmark, lyder det fra Lundsgaard.
Han og sønnen rejser hjem til Australien efter onsdagens kamp, og han frygter, hvad han vender hjem til, hvis Mathew Ryan og holdkammeraterne får skovlen under Danmark og ekspederer de rød-hvide ud af VM.
– Det bliver hårdt den første uges tid, men hvis Australien går videre, så holder vi jo bare med dem. På den måde er vi i en meget god situation, siger Lundsgaard med et smil.
Kender Morten Wieghorst
Da Tipsbladet møder Thomas Lundsgaard, er det inde bag hegnet på Danmarks træningsanlæg midt ude i ørkenen i Qatar, og det er kun ganske få, der slipper igennem den grundige sikkerhedskontrol. Det kræver normalt, at man enten er ansat af FIFA, DBU eller fra pressen.
Men Thomas Lundsgaard og sønnike har en vej ind, og den går via Danmarks assisterende landstræner Morten Wieghorst.
– Vi voksede op sammen i Hillerød og spillede sammen i den lokale klub i 80’erne og 90’erne. Jeg har også spillet sammen med hans lillebror Jacob Wieghorst på Danmarksserieholdet i et par år.
– Vi var en gruppe, der altid tog ud og spillede fodbold efter skole i stedet for at lave lektier, og så har vi bare holdt kontakten. Han er stadig den samme Morten som dengang – en rigtig guttermand, lyder det fra Thomas Lundsgaard.
Danmark og Australien tørner sammen onsdag klokken 16.00.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
Tipsbladets transfershow: Se det her!
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
MEDIE
Afviser kæmpebud
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
EKSKLUSIVT