– Vi smider trøjen i skraldespanden

Dansker med bopæl i Australien holder både med Danmark og The Socceroos. Onsdag skal han træffe et valg.



Tipsbladet i Qatar

Prøv at forestil dig, at du er fra Danmark, men har boet i Australien de seneste 18 år og har stiftet familie Down Under. Hele din omgangskreds er australiere, og din arbejdsgiver er det samme. Hvem ville du holde med på onsdag, hvor netop Danmark og Australien spiller VM-skæbnekamp i Qatar?

Svaret er Danmark, hvis man spørger 56-årige Thomas Lundsgaard.

Han er til dagligt bosiddende i Australien, men er rejst til Qatar med sønnen Elias for at følge både det danske landshold og ”The Socceroos”, som fodboldlandsholdet kaldes Down Under. De har pakket kufferten med både danske- og australske landsholdstrøjer, men da Tipsbladet møder dem søndag, er de iført den i rødt og hvidt.

– Når vi ser Australien spille, så holder vi med dem. Sådan er det, når vi har boet der i 18 år. Vi er generelt glade, når The Socceroos gør det godt, men mod Danmark er det anderledes. Danmark kommer først, det er der ingen tvivl om.

– Onsdag har vi den røde trøje på. Den australske trøje er vi villige til at smide i skraldespanden for en dansk sejr. Vi er røde og hvide, fastslår Thomas Lundsgaard.

Danmark bør være i stand til at besejre Australien, lyder analysen, men Christian Eriksen og co. skal passe på et australsk landshold, der senest vandt 1-0 over Tunesien.

– Danmark kommer til at have bolden meget og skal så passe på de australske kontraangreb. Mod Tunesien var Australien utroligt velorganiserede og fysisk stærke, og især midstopperen Harry Souttar spillede fantastisk. Jeg har aldrig set ham bedre. Og så er det et hold, der kæmper helt til sidste minut. Teknisk er Danmark helt klart bedre.

– Hvis vi spillede 10 kampe, ville det nok blive 5-3-2 i Danmarks favør, men heller ikke meget mere end det. Det giver vel Australien 50 procent chance for at få et resultat, som de kan bruge til noget.

Danske_fans
Thomas Lundsgaard (i midten med sort hat) hepper på Danmark, selv om han bor i Australien

Australien er ikke et udpræget fodboldland. Nationalsporten er godt nok AFL, som direkte oversat er ”australsk fodbold”, men navnet snyder, for sporten læner sig meget meget mere op ad det, vi i Danmark kender som rugby. En lille fodboldfeber er dog begyndt at rase i landet.

– For tre-fire uger siden kunne landsholdet måske trække en halv side i en 10-siders sportssektion, og så var det inklusiv foto. Efter sejren over Tunesien er det vendt fuldstændig på en tallerken. Søndag var det på forsiden af landets to største aviser, og der var vel 7.000 australiere på stadion mod Tunesien.

– Australien har spillet nogle utrolig kedelige optaktskampe, og det har ikke bidraget til stemningen, men nu er det helt anderledes. Jeg hører derhjemmefra, at det går fuldstændig amok, og jeg tror, der bliver mange australiere stadion mod Danmark, lyder det fra Lundsgaard.

Han og sønnen rejser hjem til Australien efter onsdagens kamp, og han frygter, hvad han vender hjem til, hvis Mathew Ryan og holdkammeraterne får skovlen under Danmark og ekspederer de rød-hvide ud af VM.

– Det bliver hårdt den første uges tid, men hvis Australien går videre, så holder vi jo bare med dem. På den måde er vi i en meget god situation, siger Lundsgaard med et smil.

Kender Morten Wieghorst
Da Tipsbladet møder Thomas Lundsgaard, er det inde bag hegnet på Danmarks træningsanlæg midt ude i ørkenen i Qatar, og det er kun ganske få, der slipper igennem den grundige sikkerhedskontrol. Det kræver normalt, at man enten er ansat af FIFA, DBU eller fra pressen.

Men Thomas Lundsgaard og sønnike har en vej ind, og den går via Danmarks assisterende landstræner Morten Wieghorst.

– Vi voksede op sammen i Hillerød og spillede sammen i den lokale klub i 80’erne og 90’erne. Jeg har også spillet sammen med hans lillebror Jacob Wieghorst på Danmarksserieholdet i et par år.

– Vi var en gruppe, der altid tog ud og spillede fodbold efter skole i stedet for at lave lektier, og så har vi bare holdt kontakten. Han er stadig den samme Morten som dengang – en rigtig guttermand, lyder det fra Thomas Lundsgaard.

Danmark og Australien tørner sammen onsdag klokken 16.00.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Godt nyt – nu er han landet i København



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Hård dom over Franks fremtid

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Derfor var Moukoko vraget

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

United-ejer giver offentlig undskyldning

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afviser Anderlecht

Snestorm kan udfordre OB

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

‘Skader falder aldrig belejligt’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Sean Dyche fyret

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Vild aften! Kun sket én gang før

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht