Tipsbladet i Qatar
Prøv at forestil dig, at du er fra Danmark, men har boet i Australien de seneste 18 år og har stiftet familie Down Under. Hele din omgangskreds er australiere, og din arbejdsgiver er det samme. Hvem ville du holde med på onsdag, hvor netop Danmark og Australien spiller VM-skæbnekamp i Qatar?
Svaret er Danmark, hvis man spørger 56-årige Thomas Lundsgaard.
Han er til dagligt bosiddende i Australien, men er rejst til Qatar med sønnen Elias for at følge både det danske landshold og ”The Socceroos”, som fodboldlandsholdet kaldes Down Under. De har pakket kufferten med både danske- og australske landsholdstrøjer, men da Tipsbladet møder dem søndag, er de iført den i rødt og hvidt.
– Når vi ser Australien spille, så holder vi med dem. Sådan er det, når vi har boet der i 18 år. Vi er generelt glade, når The Socceroos gør det godt, men mod Danmark er det anderledes. Danmark kommer først, det er der ingen tvivl om.
– Onsdag har vi den røde trøje på. Den australske trøje er vi villige til at smide i skraldespanden for en dansk sejr. Vi er røde og hvide, fastslår Thomas Lundsgaard.
Danmark bør være i stand til at besejre Australien, lyder analysen, men Christian Eriksen og co. skal passe på et australsk landshold, der senest vandt 1-0 over Tunesien.
– Danmark kommer til at have bolden meget og skal så passe på de australske kontraangreb. Mod Tunesien var Australien utroligt velorganiserede og fysisk stærke, og især midstopperen Harry Souttar spillede fantastisk. Jeg har aldrig set ham bedre. Og så er det et hold, der kæmper helt til sidste minut. Teknisk er Danmark helt klart bedre.
– Hvis vi spillede 10 kampe, ville det nok blive 5-3-2 i Danmarks favør, men heller ikke meget mere end det. Det giver vel Australien 50 procent chance for at få et resultat, som de kan bruge til noget.

Thomas Lundsgaard (i midten med sort hat) hepper på Danmark, selv om han bor i Australien
Australien er ikke et udpræget fodboldland. Nationalsporten er godt nok AFL, som direkte oversat er ”australsk fodbold”, men navnet snyder, for sporten læner sig meget meget mere op ad det, vi i Danmark kender som rugby. En lille fodboldfeber er dog begyndt at rase i landet.
– For tre-fire uger siden kunne landsholdet måske trække en halv side i en 10-siders sportssektion, og så var det inklusiv foto. Efter sejren over Tunesien er det vendt fuldstændig på en tallerken. Søndag var det på forsiden af landets to største aviser, og der var vel 7.000 australiere på stadion mod Tunesien.
– Australien har spillet nogle utrolig kedelige optaktskampe, og det har ikke bidraget til stemningen, men nu er det helt anderledes. Jeg hører derhjemmefra, at det går fuldstændig amok, og jeg tror, der bliver mange australiere stadion mod Danmark, lyder det fra Lundsgaard.
Han og sønnen rejser hjem til Australien efter onsdagens kamp, og han frygter, hvad han vender hjem til, hvis Mathew Ryan og holdkammeraterne får skovlen under Danmark og ekspederer de rød-hvide ud af VM.
– Det bliver hårdt den første uges tid, men hvis Australien går videre, så holder vi jo bare med dem. På den måde er vi i en meget god situation, siger Lundsgaard med et smil.
Kender Morten Wieghorst
Da Tipsbladet møder Thomas Lundsgaard, er det inde bag hegnet på Danmarks træningsanlæg midt ude i ørkenen i Qatar, og det er kun ganske få, der slipper igennem den grundige sikkerhedskontrol. Det kræver normalt, at man enten er ansat af FIFA, DBU eller fra pressen.
Men Thomas Lundsgaard og sønnike har en vej ind, og den går via Danmarks assisterende landstræner Morten Wieghorst.
– Vi voksede op sammen i Hillerød og spillede sammen i den lokale klub i 80’erne og 90’erne. Jeg har også spillet sammen med hans lillebror Jacob Wieghorst på Danmarksserieholdet i et par år.
– Vi var en gruppe, der altid tog ud og spillede fodbold efter skole i stedet for at lave lektier, og så har vi bare holdt kontakten. Han er stadig den samme Morten som dengang – en rigtig guttermand, lyder det fra Thomas Lundsgaard.
Danmark og Australien tørner sammen onsdag klokken 16.00.
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
