Tipsbladet i Qatar
Prøv at forestil dig, at du er fra Danmark, men har boet i Australien de seneste 18 år og har stiftet familie Down Under. Hele din omgangskreds er australiere, og din arbejdsgiver er det samme. Hvem ville du holde med på onsdag, hvor netop Danmark og Australien spiller VM-skæbnekamp i Qatar?
Svaret er Danmark, hvis man spørger 56-årige Thomas Lundsgaard.
Han er til dagligt bosiddende i Australien, men er rejst til Qatar med sønnen Elias for at følge både det danske landshold og ”The Socceroos”, som fodboldlandsholdet kaldes Down Under. De har pakket kufferten med både danske- og australske landsholdstrøjer, men da Tipsbladet møder dem søndag, er de iført den i rødt og hvidt.
– Når vi ser Australien spille, så holder vi med dem. Sådan er det, når vi har boet der i 18 år. Vi er generelt glade, når The Socceroos gør det godt, men mod Danmark er det anderledes. Danmark kommer først, det er der ingen tvivl om.
– Onsdag har vi den røde trøje på. Den australske trøje er vi villige til at smide i skraldespanden for en dansk sejr. Vi er røde og hvide, fastslår Thomas Lundsgaard.
Danmark bør være i stand til at besejre Australien, lyder analysen, men Christian Eriksen og co. skal passe på et australsk landshold, der senest vandt 1-0 over Tunesien.
– Danmark kommer til at have bolden meget og skal så passe på de australske kontraangreb. Mod Tunesien var Australien utroligt velorganiserede og fysisk stærke, og især midstopperen Harry Souttar spillede fantastisk. Jeg har aldrig set ham bedre. Og så er det et hold, der kæmper helt til sidste minut. Teknisk er Danmark helt klart bedre.
– Hvis vi spillede 10 kampe, ville det nok blive 5-3-2 i Danmarks favør, men heller ikke meget mere end det. Det giver vel Australien 50 procent chance for at få et resultat, som de kan bruge til noget.

Thomas Lundsgaard (i midten med sort hat) hepper på Danmark, selv om han bor i Australien
Australien er ikke et udpræget fodboldland. Nationalsporten er godt nok AFL, som direkte oversat er ”australsk fodbold”, men navnet snyder, for sporten læner sig meget meget mere op ad det, vi i Danmark kender som rugby. En lille fodboldfeber er dog begyndt at rase i landet.
– For tre-fire uger siden kunne landsholdet måske trække en halv side i en 10-siders sportssektion, og så var det inklusiv foto. Efter sejren over Tunesien er det vendt fuldstændig på en tallerken. Søndag var det på forsiden af landets to største aviser, og der var vel 7.000 australiere på stadion mod Tunesien.
– Australien har spillet nogle utrolig kedelige optaktskampe, og det har ikke bidraget til stemningen, men nu er det helt anderledes. Jeg hører derhjemmefra, at det går fuldstændig amok, og jeg tror, der bliver mange australiere stadion mod Danmark, lyder det fra Lundsgaard.
Han og sønnen rejser hjem til Australien efter onsdagens kamp, og han frygter, hvad han vender hjem til, hvis Mathew Ryan og holdkammeraterne får skovlen under Danmark og ekspederer de rød-hvide ud af VM.
– Det bliver hårdt den første uges tid, men hvis Australien går videre, så holder vi jo bare med dem. På den måde er vi i en meget god situation, siger Lundsgaard med et smil.
Kender Morten Wieghorst
Da Tipsbladet møder Thomas Lundsgaard, er det inde bag hegnet på Danmarks træningsanlæg midt ude i ørkenen i Qatar, og det er kun ganske få, der slipper igennem den grundige sikkerhedskontrol. Det kræver normalt, at man enten er ansat af FIFA, DBU eller fra pressen.
Men Thomas Lundsgaard og sønnike har en vej ind, og den går via Danmarks assisterende landstræner Morten Wieghorst.
– Vi voksede op sammen i Hillerød og spillede sammen i den lokale klub i 80’erne og 90’erne. Jeg har også spillet sammen med hans lillebror Jacob Wieghorst på Danmarksserieholdet i et par år.
– Vi var en gruppe, der altid tog ud og spillede fodbold efter skole i stedet for at lave lektier, og så har vi bare holdt kontakten. Han er stadig den samme Morten som dengang – en rigtig guttermand, lyder det fra Thomas Lundsgaard.
Danmark og Australien tørner sammen onsdag klokken 16.00.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
VM-spiller alvorligt skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Medier jubler over USA’s nedtur
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE