Tipsbladet i Qatar.
Danmark fik på flere måder en skæv start på VM i Qatar, hvor 0-0-kampen mod Tunesien også medførte en skade til Thomas Delaney.
Midtbaneprofilen har nu forladt Danmarks VM-lejr, og det efterlader landstræner Kasper Hjulmand med en vanskelig beslutning inden lørdagens brag mod Frankrig.
Tipsbladets to udsendte i Qatar, Ole Hoffskov og Victor Risager, har torsdag formiddag været til pressemøde i den danske VM-lejr, og ifølge sidstnævnte er der nu flere løsninger i spil for Kasper Hjulmand.
– Jeg tror, at der er tre løsninger i spil. Den ene er, hvis man holder fast i den her 3-4-3-formation, det er at Christian Eriksen rykker ned og spiller ved siden af Højbjerg, ligesom mod Tunesien. Det kan måske godt virke som en lidt offensiv løsning. En anden løsning er Mathias Jensen, som kommer ind og leverer et rigtig godt indhop mod Tunesien, lyder det fra Victor Risager.
– Den tredje og mest oplagte løsning vil jo være Christian Nørgaard, men Morten Wieghorst har lige fortalt her på et pressemøde i landsholdslejren, at det nok er tvivlsomt, om han er klar til 90 minutter. Så spørgsmålet er, om Hjulmand vil starte med Nørgaard og så se sig tvunget til at lave en udskiftning i anden halvleg. Det låser jo en af udskiftningerne, og det er jo et problem, kan man sige.
Christian Nørgaard har siddet ude med en skade det meste af efteråret, men midtbanespilleren nåede at få spilletid i Brentfords to sidste kampe inden VM-pausen. Spørgsmålet er nu, om det er nok for Kasper Hjulmand til at give Nørgaard chancen fra start mod Frankrigs verdensmestre.
Se hele videoen med Tipsbladets udsendte i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
