Video: Hjulmands store dilemma efter Delaney-exit

Ifølge Tipsbladets udsendte i Qatar står Kasper Hjulmand med lidt af et dilemma efter Thomas Delaneys VM-exit.



Tipsbladet i Qatar.

Danmark fik på flere måder en skæv start på VM i Qatar, hvor 0-0-kampen mod Tunesien også medførte en skade til Thomas Delaney. 

Midtbaneprofilen har nu forladt Danmarks VM-lejr, og det efterlader landstræner Kasper Hjulmand med en vanskelig beslutning inden lørdagens brag mod Frankrig. 

Tipsbladets to udsendte i Qatar, Ole Hoffskov og Victor Risager, har torsdag formiddag været til pressemøde i den danske VM-lejr, og ifølge sidstnævnte er der nu flere løsninger i spil for Kasper Hjulmand. 

– Jeg tror, at der er tre løsninger i spil. Den ene er, hvis man holder fast i den her 3-4-3-formation, det er at Christian Eriksen rykker ned og spiller ved siden af Højbjerg, ligesom mod Tunesien. Det kan måske godt virke som en lidt offensiv løsning. En anden løsning er Mathias Jensen, som kommer ind og leverer et rigtig godt indhop mod Tunesien, lyder det fra Victor Risager.

– Den tredje og mest oplagte løsning vil jo være Christian Nørgaard, men Morten Wieghorst har lige fortalt her på et pressemøde i landsholdslejren, at det nok er tvivlsomt, om han er klar til 90 minutter. Så spørgsmålet er, om Hjulmand vil starte med Nørgaard og så se sig tvunget til at lave en udskiftning i anden halvleg. Det låser jo en af udskiftningerne, og det er jo et problem, kan man sige. 

Christian Nørgaard har siddet ude med en skade det meste af efteråret, men midtbanespilleren nåede at få spilletid i Brentfords to sidste kampe inden VM-pausen. Spørgsmålet er nu, om det er nok for Kasper Hjulmand til at give Nørgaard chancen fra start mod Frankrigs verdensmestre. 

Se hele videoen med Tipsbladets udsendte i afspilleren øverst i artiklen. 







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe