Tipsbladet i Qatar.
Danmark fik på flere måder en skæv start på VM i Qatar, hvor 0-0-kampen mod Tunesien også medførte en skade til Thomas Delaney.
Midtbaneprofilen har nu forladt Danmarks VM-lejr, og det efterlader landstræner Kasper Hjulmand med en vanskelig beslutning inden lørdagens brag mod Frankrig.
Tipsbladets to udsendte i Qatar, Ole Hoffskov og Victor Risager, har torsdag formiddag været til pressemøde i den danske VM-lejr, og ifølge sidstnævnte er der nu flere løsninger i spil for Kasper Hjulmand.
– Jeg tror, at der er tre løsninger i spil. Den ene er, hvis man holder fast i den her 3-4-3-formation, det er at Christian Eriksen rykker ned og spiller ved siden af Højbjerg, ligesom mod Tunesien. Det kan måske godt virke som en lidt offensiv løsning. En anden løsning er Mathias Jensen, som kommer ind og leverer et rigtig godt indhop mod Tunesien, lyder det fra Victor Risager.
– Den tredje og mest oplagte løsning vil jo være Christian Nørgaard, men Morten Wieghorst har lige fortalt her på et pressemøde i landsholdslejren, at det nok er tvivlsomt, om han er klar til 90 minutter. Så spørgsmålet er, om Hjulmand vil starte med Nørgaard og så se sig tvunget til at lave en udskiftning i anden halvleg. Det låser jo en af udskiftningerne, og det er jo et problem, kan man sige.
Christian Nørgaard har siddet ude med en skade det meste af efteråret, men midtbanespilleren nåede at få spilletid i Brentfords to sidste kampe inden VM-pausen. Spørgsmålet er nu, om det er nok for Kasper Hjulmand til at give Nørgaard chancen fra start mod Frankrigs verdensmestre.
Se hele videoen med Tipsbladets udsendte i afspilleren øverst i artiklen.
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Han er årets træner i Premier League
TOPNYHED
