– Vil hellere møde Brasilien end Danmark ved VM

SønderjyskEs Duplexe Tchamba drømmer en en plads ved VM – et stort skridt kan tages fredag aften.



I aften klokken 18 er SønderjyskEs Duplexe Tchamba en spændt fodboldspiller. For Superliga-forsvarsspilleren er nemlig med i Camerouns landsholdstrup, der fredag aften skal forsøge at besejre Algeriet i kampen om en plads ved VM i Qatar.

Playoff-kampen er det første opgør af to opgør, og skulle det ende med en plads ved VM, må fejringen vente til en anden god gang. Camerouns afgørende kamp i Algeriet slutter ved midnatstid den 29. marts, og allerede dagen efter sætter Duplexe Tchamba kursen tilbage mod Danmark og Haderslev.

Det bliver ikke en flyvetur med tømmermænd, forsikrer han:

– Jeg ved ikke, hvordan vi skal fejre det, hvis vi vinder. Vi er nødt til at tage tilbage til vores respektive klubber, så vi må forblive fokuserede og har nok ikke tid til den store fest, siger han til Tipsbladet

Efter ni måneders ophold i Danmark er der næppe noget andet VM-land, Duplexe Tchamba har et bedre kendskab til, end Kasper Hjulmands tropper.

Alligevel ville det ikke have en særlig betydning for ham, hvis Danmark dukker op af lodtrækningsbowlen:

– Jeg er jo ikke fra Danmark – jeg er fra Cameroun. Hvis jeg kommer i en position, hvor jeg kan score 15 mål, så vil jeg score 15 mål, også mod Danmark. Jeg er nok lidt ligeglad, og egentligt, så vil jeg hellere spille mod Brasilien og nogle af de største spillere, så jeg kan teste mig selv på det allerhøjeste niveau.

Læs hele interviewet med Superliga-spilleren der for en stund drømmer om VM i stedet for at fokusere på SønderjyskEs nedrykningsspøgelse i Danmark – gør det i dagens udgave af Tipsbladet.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Australien – Egypten

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig