– Vil hellere møde Brasilien end Danmark ved VM

SønderjyskEs Duplexe Tchamba drømmer en en plads ved VM – et stort skridt kan tages fredag aften.



I aften klokken 18 er SønderjyskEs Duplexe Tchamba en spændt fodboldspiller. For Superliga-forsvarsspilleren er nemlig med i Camerouns landsholdstrup, der fredag aften skal forsøge at besejre Algeriet i kampen om en plads ved VM i Qatar.

Playoff-kampen er det første opgør af to opgør, og skulle det ende med en plads ved VM, må fejringen vente til en anden god gang. Camerouns afgørende kamp i Algeriet slutter ved midnatstid den 29. marts, og allerede dagen efter sætter Duplexe Tchamba kursen tilbage mod Danmark og Haderslev.

Det bliver ikke en flyvetur med tømmermænd, forsikrer han:

– Jeg ved ikke, hvordan vi skal fejre det, hvis vi vinder. Vi er nødt til at tage tilbage til vores respektive klubber, så vi må forblive fokuserede og har nok ikke tid til den store fest, siger han til Tipsbladet

Efter ni måneders ophold i Danmark er der næppe noget andet VM-land, Duplexe Tchamba har et bedre kendskab til, end Kasper Hjulmands tropper.

Alligevel ville det ikke have en særlig betydning for ham, hvis Danmark dukker op af lodtrækningsbowlen:

– Jeg er jo ikke fra Danmark – jeg er fra Cameroun. Hvis jeg kommer i en position, hvor jeg kan score 15 mål, så vil jeg score 15 mål, også mod Danmark. Jeg er nok lidt ligeglad, og egentligt, så vil jeg hellere spille mod Brasilien og nogle af de største spillere, så jeg kan teste mig selv på det allerhøjeste niveau.

Læs hele interviewet med Superliga-spilleren der for en stund drømmer om VM i stedet for at fokusere på SønderjyskEs nedrykningsspøgelse i Danmark – gør det i dagens udgave af Tipsbladet.





Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Klar besked om AGF

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

AGF i kontakt om norsk angriber 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Silkeborg IF – FC København

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

‘En trøstepræmie af en turnering’

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her er FCK’s næste modstander i Europa