I aften klokken 18 er SønderjyskEs Duplexe Tchamba en spændt fodboldspiller. For Superliga-forsvarsspilleren er nemlig med i Camerouns landsholdstrup, der fredag aften skal forsøge at besejre Algeriet i kampen om en plads ved VM i Qatar.
Playoff-kampen er det første opgør af to opgør, og skulle det ende med en plads ved VM, må fejringen vente til en anden god gang. Camerouns afgørende kamp i Algeriet slutter ved midnatstid den 29. marts, og allerede dagen efter sætter Duplexe Tchamba kursen tilbage mod Danmark og Haderslev.
Det bliver ikke en flyvetur med tømmermænd, forsikrer han:
– Jeg ved ikke, hvordan vi skal fejre det, hvis vi vinder. Vi er nødt til at tage tilbage til vores respektive klubber, så vi må forblive fokuserede og har nok ikke tid til den store fest, siger han til Tipsbladet
Efter ni måneders ophold i Danmark er der næppe noget andet VM-land, Duplexe Tchamba har et bedre kendskab til, end Kasper Hjulmands tropper.
Alligevel ville det ikke have en særlig betydning for ham, hvis Danmark dukker op af lodtrækningsbowlen:
– Jeg er jo ikke fra Danmark – jeg er fra Cameroun. Hvis jeg kommer i en position, hvor jeg kan score 15 mål, så vil jeg score 15 mål, også mod Danmark. Jeg er nok lidt ligeglad, og egentligt, så vil jeg hellere spille mod Brasilien og nogle af de største spillere, så jeg kan teste mig selv på det allerhøjeste niveau.
Læs hele interviewet med Superliga-spilleren der for en stund drømmer om VM i stedet for at fokusere på SønderjyskEs nedrykningsspøgelse i Danmark – gør det i dagens udgave af Tipsbladet.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
