I aften klokken 18 er SønderjyskEs Duplexe Tchamba en spændt fodboldspiller. For Superliga-forsvarsspilleren er nemlig med i Camerouns landsholdstrup, der fredag aften skal forsøge at besejre Algeriet i kampen om en plads ved VM i Qatar.
Playoff-kampen er det første opgør af to opgør, og skulle det ende med en plads ved VM, må fejringen vente til en anden god gang. Camerouns afgørende kamp i Algeriet slutter ved midnatstid den 29. marts, og allerede dagen efter sætter Duplexe Tchamba kursen tilbage mod Danmark og Haderslev.
Det bliver ikke en flyvetur med tømmermænd, forsikrer han:
– Jeg ved ikke, hvordan vi skal fejre det, hvis vi vinder. Vi er nødt til at tage tilbage til vores respektive klubber, så vi må forblive fokuserede og har nok ikke tid til den store fest, siger han til Tipsbladet
Efter ni måneders ophold i Danmark er der næppe noget andet VM-land, Duplexe Tchamba har et bedre kendskab til, end Kasper Hjulmands tropper.
Alligevel ville det ikke have en særlig betydning for ham, hvis Danmark dukker op af lodtrækningsbowlen:
– Jeg er jo ikke fra Danmark – jeg er fra Cameroun. Hvis jeg kommer i en position, hvor jeg kan score 15 mål, så vil jeg score 15 mål, også mod Danmark. Jeg er nok lidt ligeglad, og egentligt, så vil jeg hellere spille mod Brasilien og nogle af de største spillere, så jeg kan teste mig selv på det allerhøjeste niveau.
Læs hele interviewet med Superliga-spilleren der for en stund drømmer om VM i stedet for at fokusere på SønderjyskEs nedrykningsspøgelse i Danmark – gør det i dagens udgave af Tipsbladet.
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
