Vilde fiasko-beskeder: Danmark er VM’s Søren Pape

Der er en del, som tager Danmarks exit med et smil – eller noget som man får et smil af. Vi har samlet et par stykker.



Det har været med slukkede øjne rundt hos dem med en rød trøje på rundt omkring på stadionet i Qatar. Det gjorde sig både gældende for spillerne og fansene. Dog er det danske folk heller ikke sådan, at de ikke kan finde humoren frem til at komme igennem denne alvorsstund.

En af de reaktioner, som er kommet på de sociale medier kommer fra Weekendavisen-journalisten Søren Villemoes, som sammenligner det danske landshold med De Konservatives formand Søren Pape, som senest faldt helt sammen som statsminister-kandidat ved det seneste folketingsvalg.

Endvidere har de i Norge til trods for deres manglende deltagelse ved VM en kommentar til Danmarks rolle som dark horse ved slutrunden – og de kan komme i en støttegruppe sammen med Tyrkiet.

Der bliver desuden også peget på, at Danmark måske i virkeligheden valgte at boykotte turneringen, men der bliver også gået skridtet videre. Her ved den ellers meget fodboldglade standup-komikeren Anders Fjelsted.

Allerede inden slutfløjt var der allerede gang i tweetsene fra danskere, som havde bud på hvor skoen trykkede for landstræner Kasper Hjulmand i forhold til udtagelsen af spillerne, hvoraf en række af dem ikke ligefrem kom i topform.

Det er desuden ikke kun den førnævnte nordmand, som gør grin af Danmark ude i den store verden. Det gør de også i flere andre lande. Læs mere om det her.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

I dialog om Albert Grønbæk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Kræver flere hold i Superligaen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

El Clásico kan afgøre det hele

Ipswich er tilbage i Premier League