Vilde fiasko-beskeder: Danmark er VM’s Søren Pape

Der er en del, som tager Danmarks exit med et smil – eller noget som man får et smil af. Vi har samlet et par stykker.



Det har været med slukkede øjne rundt hos dem med en rød trøje på rundt omkring på stadionet i Qatar. Det gjorde sig både gældende for spillerne og fansene. Dog er det danske folk heller ikke sådan, at de ikke kan finde humoren frem til at komme igennem denne alvorsstund.

En af de reaktioner, som er kommet på de sociale medier kommer fra Weekendavisen-journalisten Søren Villemoes, som sammenligner det danske landshold med De Konservatives formand Søren Pape, som senest faldt helt sammen som statsminister-kandidat ved det seneste folketingsvalg.

Endvidere har de i Norge til trods for deres manglende deltagelse ved VM en kommentar til Danmarks rolle som dark horse ved slutrunden – og de kan komme i en støttegruppe sammen med Tyrkiet.

Der bliver desuden også peget på, at Danmark måske i virkeligheden valgte at boykotte turneringen, men der bliver også gået skridtet videre. Her ved den ellers meget fodboldglade standup-komikeren Anders Fjelsted.

Allerede inden slutfløjt var der allerede gang i tweetsene fra danskere, som havde bud på hvor skoen trykkede for landstræner Kasper Hjulmand i forhold til udtagelsen af spillerne, hvoraf en række af dem ikke ligefrem kom i topform.

Det er desuden ikke kun den førnævnte nordmand, som gør grin af Danmark ude i den store verden. Det gør de også i flere andre lande. Læs mere om det her.






VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Bud på 1,12 milliard afvist

Klar melding fra Thomas Gravesen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj