Vilde fiasko-beskeder: Danmark er VM’s Søren Pape

Der er en del, som tager Danmarks exit med et smil – eller noget som man får et smil af. Vi har samlet et par stykker.



Det har været med slukkede øjne rundt hos dem med en rød trøje på rundt omkring på stadionet i Qatar. Det gjorde sig både gældende for spillerne og fansene. Dog er det danske folk heller ikke sådan, at de ikke kan finde humoren frem til at komme igennem denne alvorsstund.

En af de reaktioner, som er kommet på de sociale medier kommer fra Weekendavisen-journalisten Søren Villemoes, som sammenligner det danske landshold med De Konservatives formand Søren Pape, som senest faldt helt sammen som statsminister-kandidat ved det seneste folketingsvalg.

Endvidere har de i Norge til trods for deres manglende deltagelse ved VM en kommentar til Danmarks rolle som dark horse ved slutrunden – og de kan komme i en støttegruppe sammen med Tyrkiet.

Der bliver desuden også peget på, at Danmark måske i virkeligheden valgte at boykotte turneringen, men der bliver også gået skridtet videre. Her ved den ellers meget fodboldglade standup-komikeren Anders Fjelsted.

Allerede inden slutfløjt var der allerede gang i tweetsene fra danskere, som havde bud på hvor skoen trykkede for landstræner Kasper Hjulmand i forhold til udtagelsen af spillerne, hvoraf en række af dem ikke ligefrem kom i topform.

Det er desuden ikke kun den førnævnte nordmand, som gør grin af Danmark ude i den store verden. Det gør de også i flere andre lande. Læs mere om det her.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Teaser for ny AGF-aftale

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Salah sender særlig besked