Vilde fiasko-beskeder: Danmark er VM’s Søren Pape

Der er en del, som tager Danmarks exit med et smil – eller noget som man får et smil af. Vi har samlet et par stykker.



Det har været med slukkede øjne rundt hos dem med en rød trøje på rundt omkring på stadionet i Qatar. Det gjorde sig både gældende for spillerne og fansene. Dog er det danske folk heller ikke sådan, at de ikke kan finde humoren frem til at komme igennem denne alvorsstund.

En af de reaktioner, som er kommet på de sociale medier kommer fra Weekendavisen-journalisten Søren Villemoes, som sammenligner det danske landshold med De Konservatives formand Søren Pape, som senest faldt helt sammen som statsminister-kandidat ved det seneste folketingsvalg.

Endvidere har de i Norge til trods for deres manglende deltagelse ved VM en kommentar til Danmarks rolle som dark horse ved slutrunden – og de kan komme i en støttegruppe sammen med Tyrkiet.

Der bliver desuden også peget på, at Danmark måske i virkeligheden valgte at boykotte turneringen, men der bliver også gået skridtet videre. Her ved den ellers meget fodboldglade standup-komikeren Anders Fjelsted.

Allerede inden slutfløjt var der allerede gang i tweetsene fra danskere, som havde bud på hvor skoen trykkede for landstræner Kasper Hjulmand i forhold til udtagelsen af spillerne, hvoraf en række af dem ikke ligefrem kom i topform.

Det er desuden ikke kun den førnævnte nordmand, som gør grin af Danmark ude i den store verden. Det gør de også i flere andre lande. Læs mere om det her.





Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg