VM-slutrunden i Qatar nærmer sig med hastige skridt, og det gør fokus på skyggesiderne af værtsnationen også.
Migrantarbejdere er døde under konstruktionen af fodboldstadions til brug under VM-slutrunden, mens korruption og undertrykkelse af kvinder blandt andet er en del af Qatar.
Derfor forsøgte de to radioværter på Radio4 Amalie Bremer og Tony Scott at se, hvor meget man kan udfordre et arrangement i Parken torsdag eftermiddag. Her kunne den danske befolkning mellem 11 og 22 få taget et billede med VM-pokalen, men der var åbenbart grænser for, hvilke rekvisitter man måtte medbringe.
– Jeg har en mikrofon, som jeg har sat i min telefon for at lave en lydoptagelse. Det er det første som ryger. De siger: “du må ikke optage og sådan noget”, og så siger jeg: “det er jo bare min telefon, jeg optager noget lyd på”. De synes, at det lignede noget radio, hvilket de havde ret i. Den gik ikke, og den afleverede jeg så til vores producer, siger Tony Scott til Tipsbladet, og fortsætter.
– Så har vi et halstørklæde med, som vi holder op foran VM-pokalen, men det må vi så heller ikke, fordi det har et politisk budskab. Så pakker vi det væk, og så kigger de på vores t-shirts, og det går heller ikke, siger han.
#ForMigrantWorkers står der på radioværternes halstørklæde, mens der på deres t-shirts står “Kafala Slave Lives Matters”. Halstørklædet er magen til det, der blev afvist til Danmarks landskamp mod Frankrig.
– Det var sådan en mærkelig bobbel, hvis jeg skal forklare, hvordan det var derinde. Coca Cola og VM i Qatar var rykket ind i Parken, og så var normale regler for hvordan man må være og ytre sig rykket ud. Vi måtte ikke få taget billede med vores t-shirts, vores redaktør måtte ikke tage billeder med sin telefon, og dem han tog, blev han bedt om at slette af en fyr, som ikke rigtig kunne fortælle, hvor han var ansat henne. Så på en eller anden måde var det super underligt, siger Amalie Bremer.
Tony Scott har dog et klart bud på, hvorfor arrangement i Parken, der var stablet på benene af Coca Cola, ikke tillod, at de fik taget billeder med deres budskaber.
– Forklaringen er jo, at det ikke er deres pokal, og at de derfor tydeligt virker bange for at skade den relation de har til FIFA, selvom de synes, at VM i Qatar er en rigtig dårlig ide, siger Tony Scott, der ikke føler, at de fik en ordentlig forklaring på, hvorfor det var forbudt at have budskaber med på billedet.
Amalie Bremer og Tony Scott sætter hen imod VM i Qatar fokus på nogle af skyggesiderne ved afholdesen af slutrunden i oliestaten. Klokken 15.00 torsdag går de to radioværter i studiet, hvor denne agenda er på dagsordenen efter deres besøg i Parken.
Nedenfor kan du se det eneste billede, som Amalie Bremer og Tony Scott fik med ud af Parken.
Det eneste – og noget grynede – foto vi nåede at få sammen med VM-pokalen, inden vi blev gelejdet væk af vagterne. Vi måtte heller ikke få taget foto uden tørklædet. Kafala Slaves Lives Matter er åbenbart et for kontroversielt budskab – også 6500 døde migrantarbejdere senere 😤 pic.twitter.com/hyR9uJsyYk
— Amalie Bremer (@amaliebremer) September 29, 2022
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
I chok over Manchester United
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
‘Det er tæt på uforklarligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Medier revser Real Madrid-træner
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
