VM-slutrunden i Qatar nærmer sig med hastige skridt, og det gør fokus på skyggesiderne af værtsnationen også.
Migrantarbejdere er døde under konstruktionen af fodboldstadions til brug under VM-slutrunden, mens korruption og undertrykkelse af kvinder blandt andet er en del af Qatar.
Derfor forsøgte de to radioværter på Radio4 Amalie Bremer og Tony Scott at se, hvor meget man kan udfordre et arrangement i Parken torsdag eftermiddag. Her kunne den danske befolkning mellem 11 og 22 få taget et billede med VM-pokalen, men der var åbenbart grænser for, hvilke rekvisitter man måtte medbringe.
– Jeg har en mikrofon, som jeg har sat i min telefon for at lave en lydoptagelse. Det er det første som ryger. De siger: “du må ikke optage og sådan noget”, og så siger jeg: “det er jo bare min telefon, jeg optager noget lyd på”. De synes, at det lignede noget radio, hvilket de havde ret i. Den gik ikke, og den afleverede jeg så til vores producer, siger Tony Scott til Tipsbladet, og fortsætter.
– Så har vi et halstørklæde med, som vi holder op foran VM-pokalen, men det må vi så heller ikke, fordi det har et politisk budskab. Så pakker vi det væk, og så kigger de på vores t-shirts, og det går heller ikke, siger han.
#ForMigrantWorkers står der på radioværternes halstørklæde, mens der på deres t-shirts står “Kafala Slave Lives Matters”. Halstørklædet er magen til det, der blev afvist til Danmarks landskamp mod Frankrig.
– Det var sådan en mærkelig bobbel, hvis jeg skal forklare, hvordan det var derinde. Coca Cola og VM i Qatar var rykket ind i Parken, og så var normale regler for hvordan man må være og ytre sig rykket ud. Vi måtte ikke få taget billede med vores t-shirts, vores redaktør måtte ikke tage billeder med sin telefon, og dem han tog, blev han bedt om at slette af en fyr, som ikke rigtig kunne fortælle, hvor han var ansat henne. Så på en eller anden måde var det super underligt, siger Amalie Bremer.
Tony Scott har dog et klart bud på, hvorfor arrangement i Parken, der var stablet på benene af Coca Cola, ikke tillod, at de fik taget billeder med deres budskaber.
– Forklaringen er jo, at det ikke er deres pokal, og at de derfor tydeligt virker bange for at skade den relation de har til FIFA, selvom de synes, at VM i Qatar er en rigtig dårlig ide, siger Tony Scott, der ikke føler, at de fik en ordentlig forklaring på, hvorfor det var forbudt at have budskaber med på billedet.
Amalie Bremer og Tony Scott sætter hen imod VM i Qatar fokus på nogle af skyggesiderne ved afholdesen af slutrunden i oliestaten. Klokken 15.00 torsdag går de to radioværter i studiet, hvor denne agenda er på dagsordenen efter deres besøg i Parken.
Nedenfor kan du se det eneste billede, som Amalie Bremer og Tony Scott fik med ud af Parken.
Det eneste – og noget grynede – foto vi nåede at få sammen med VM-pokalen, inden vi blev gelejdet væk af vagterne. Vi måtte heller ikke få taget foto uden tørklædet. Kafala Slaves Lives Matter er åbenbart et for kontroversielt budskab – også 6500 døde migrantarbejdere senere 😤 pic.twitter.com/hyR9uJsyYk
— Amalie Bremer (@amaliebremer) September 29, 2022
LIVE
TransferLIVE: FCM bekræfter ‘vigtig’ option
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Storklub har taget kontakt
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Choktransfer på vej?
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
