VM-slutrunden i Qatar nærmer sig med hastige skridt, og det gør fokus på skyggesiderne af værtsnationen også.
Migrantarbejdere er døde under konstruktionen af fodboldstadions til brug under VM-slutrunden, mens korruption og undertrykkelse af kvinder blandt andet er en del af Qatar.
Derfor forsøgte de to radioværter på Radio4 Amalie Bremer og Tony Scott at se, hvor meget man kan udfordre et arrangement i Parken torsdag eftermiddag. Her kunne den danske befolkning mellem 11 og 22 få taget et billede med VM-pokalen, men der var åbenbart grænser for, hvilke rekvisitter man måtte medbringe.
– Jeg har en mikrofon, som jeg har sat i min telefon for at lave en lydoptagelse. Det er det første som ryger. De siger: “du må ikke optage og sådan noget”, og så siger jeg: “det er jo bare min telefon, jeg optager noget lyd på”. De synes, at det lignede noget radio, hvilket de havde ret i. Den gik ikke, og den afleverede jeg så til vores producer, siger Tony Scott til Tipsbladet, og fortsætter.
– Så har vi et halstørklæde med, som vi holder op foran VM-pokalen, men det må vi så heller ikke, fordi det har et politisk budskab. Så pakker vi det væk, og så kigger de på vores t-shirts, og det går heller ikke, siger han.
#ForMigrantWorkers står der på radioværternes halstørklæde, mens der på deres t-shirts står “Kafala Slave Lives Matters”. Halstørklædet er magen til det, der blev afvist til Danmarks landskamp mod Frankrig.
– Det var sådan en mærkelig bobbel, hvis jeg skal forklare, hvordan det var derinde. Coca Cola og VM i Qatar var rykket ind i Parken, og så var normale regler for hvordan man må være og ytre sig rykket ud. Vi måtte ikke få taget billede med vores t-shirts, vores redaktør måtte ikke tage billeder med sin telefon, og dem han tog, blev han bedt om at slette af en fyr, som ikke rigtig kunne fortælle, hvor han var ansat henne. Så på en eller anden måde var det super underligt, siger Amalie Bremer.
Tony Scott har dog et klart bud på, hvorfor arrangement i Parken, der var stablet på benene af Coca Cola, ikke tillod, at de fik taget billeder med deres budskaber.
– Forklaringen er jo, at det ikke er deres pokal, og at de derfor tydeligt virker bange for at skade den relation de har til FIFA, selvom de synes, at VM i Qatar er en rigtig dårlig ide, siger Tony Scott, der ikke føler, at de fik en ordentlig forklaring på, hvorfor det var forbudt at have budskaber med på billedet.
Amalie Bremer og Tony Scott sætter hen imod VM i Qatar fokus på nogle af skyggesiderne ved afholdesen af slutrunden i oliestaten. Klokken 15.00 torsdag går de to radioværter i studiet, hvor denne agenda er på dagsordenen efter deres besøg i Parken.
Nedenfor kan du se det eneste billede, som Amalie Bremer og Tony Scott fik med ud af Parken.
Det eneste – og noget grynede – foto vi nåede at få sammen med VM-pokalen, inden vi blev gelejdet væk af vagterne. Vi måtte heller ikke få taget foto uden tørklædet. Kafala Slaves Lives Matter er åbenbart et for kontroversielt budskab – også 6500 døde migrantarbejdere senere 😤 pic.twitter.com/hyR9uJsyYk
— Amalie Bremer (@amaliebremer) September 29, 2022
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
Sverige skal til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Tottenham præsenterer ny træner
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Melder ud om Kasper Hjulmand
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud