Vildt optrin i Parken: Blev smidt væk fra VM-pokal

VM-slutrunden i Qatar skaber debat, og det forsøgte to radioværter på Radio4 at udfordre, da de troppede op i Parken for at tage et billede med pokalen torsdag eftermiddag. Deres rekvisit henover pokalen var tilsyneladende for kontroversielt til arrangementet i Parken.



VM-slutrunden i Qatar nærmer sig med hastige skridt, og det gør fokus på skyggesiderne af værtsnationen også.

Migrantarbejdere er døde under konstruktionen af fodboldstadions til brug under VM-slutrunden, mens korruption og undertrykkelse af kvinder blandt andet er en del af Qatar.

Derfor forsøgte de to radioværter på Radio4 Amalie Bremer og Tony Scott at se, hvor meget man kan udfordre et arrangement i Parken torsdag eftermiddag. Her kunne den danske befolkning mellem 11 og 22 få taget et billede med VM-pokalen, men der var åbenbart grænser for, hvilke rekvisitter man måtte medbringe.

– Jeg har en mikrofon, som jeg har sat i min telefon for at lave en lydoptagelse. Det er det første som ryger. De siger: “du må ikke optage og sådan noget”, og så siger jeg: “det er jo bare min telefon, jeg optager noget lyd på”. De synes, at det lignede noget radio, hvilket de havde ret i. Den gik ikke, og den afleverede jeg så til vores producer, siger Tony Scott til Tipsbladet, og fortsætter.

– Så har vi et halstørklæde med, som vi holder op foran VM-pokalen, men det må vi så heller ikke, fordi det har et politisk budskab. Så pakker vi det væk, og så kigger de på vores t-shirts, og det går heller ikke, siger han.

#ForMigrantWorkers står der på radioværternes halstørklæde, mens der på deres t-shirts står “Kafala Slave Lives Matters”. Halstørklædet er magen til det, der blev afvist til Danmarks landskamp mod Frankrig.

– Det var sådan en mærkelig bobbel, hvis jeg skal forklare, hvordan det var derinde. Coca Cola og VM i Qatar var rykket ind i Parken, og så var normale regler for hvordan man må være og ytre sig rykket ud. Vi måtte ikke få taget billede med vores t-shirts, vores redaktør måtte ikke tage billeder med sin telefon, og dem han tog, blev han bedt om at slette af en fyr, som ikke rigtig kunne fortælle, hvor han var ansat henne. Så på en eller anden måde var det super underligt, siger Amalie Bremer.

Tony Scott har dog et klart bud på, hvorfor arrangement i Parken, der var stablet på benene af Coca Cola, ikke tillod, at de fik taget billeder med deres budskaber.

– Forklaringen er jo, at det ikke er deres pokal, og at de derfor tydeligt virker bange for at skade den relation de har til FIFA, selvom de synes, at VM i Qatar er en rigtig dårlig ide, siger Tony Scott, der ikke føler, at de fik en ordentlig forklaring på, hvorfor det var forbudt at have budskaber med på billedet.

Amalie Bremer og Tony Scott sætter hen imod VM i Qatar fokus på nogle af skyggesiderne ved afholdesen af slutrunden i oliestaten. Klokken 15.00 torsdag går de to radioværter i studiet, hvor denne agenda er på dagsordenen efter deres besøg i Parken.

Nedenfor kan du se det eneste billede, som Amalie Bremer og Tony Scott fik med ud af Parken.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Hylder FC København og Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jess Thorup på vej til denne klub

FC København i intense transferforhandlinger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

FCM-flop i chokskifte

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Historisk transfer – FC København tjener kassen