Vildt optrin i Parken: Blev smidt væk fra VM-pokal

VM-slutrunden i Qatar skaber debat, og det forsøgte to radioværter på Radio4 at udfordre, da de troppede op i Parken for at tage et billede med pokalen torsdag eftermiddag. Deres rekvisit henover pokalen var tilsyneladende for kontroversielt til arrangementet i Parken.



VM-slutrunden i Qatar nærmer sig med hastige skridt, og det gør fokus på skyggesiderne af værtsnationen også.

Migrantarbejdere er døde under konstruktionen af fodboldstadions til brug under VM-slutrunden, mens korruption og undertrykkelse af kvinder blandt andet er en del af Qatar.

Derfor forsøgte de to radioværter på Radio4 Amalie Bremer og Tony Scott at se, hvor meget man kan udfordre et arrangement i Parken torsdag eftermiddag. Her kunne den danske befolkning mellem 11 og 22 få taget et billede med VM-pokalen, men der var åbenbart grænser for, hvilke rekvisitter man måtte medbringe.

– Jeg har en mikrofon, som jeg har sat i min telefon for at lave en lydoptagelse. Det er det første som ryger. De siger: “du må ikke optage og sådan noget”, og så siger jeg: “det er jo bare min telefon, jeg optager noget lyd på”. De synes, at det lignede noget radio, hvilket de havde ret i. Den gik ikke, og den afleverede jeg så til vores producer, siger Tony Scott til Tipsbladet, og fortsætter.

– Så har vi et halstørklæde med, som vi holder op foran VM-pokalen, men det må vi så heller ikke, fordi det har et politisk budskab. Så pakker vi det væk, og så kigger de på vores t-shirts, og det går heller ikke, siger han.

#ForMigrantWorkers står der på radioværternes halstørklæde, mens der på deres t-shirts står “Kafala Slave Lives Matters”. Halstørklædet er magen til det, der blev afvist til Danmarks landskamp mod Frankrig.

– Det var sådan en mærkelig bobbel, hvis jeg skal forklare, hvordan det var derinde. Coca Cola og VM i Qatar var rykket ind i Parken, og så var normale regler for hvordan man må være og ytre sig rykket ud. Vi måtte ikke få taget billede med vores t-shirts, vores redaktør måtte ikke tage billeder med sin telefon, og dem han tog, blev han bedt om at slette af en fyr, som ikke rigtig kunne fortælle, hvor han var ansat henne. Så på en eller anden måde var det super underligt, siger Amalie Bremer.

Tony Scott har dog et klart bud på, hvorfor arrangement i Parken, der var stablet på benene af Coca Cola, ikke tillod, at de fik taget billeder med deres budskaber.

– Forklaringen er jo, at det ikke er deres pokal, og at de derfor tydeligt virker bange for at skade den relation de har til FIFA, selvom de synes, at VM i Qatar er en rigtig dårlig ide, siger Tony Scott, der ikke føler, at de fik en ordentlig forklaring på, hvorfor det var forbudt at have budskaber med på billedet.

Amalie Bremer og Tony Scott sætter hen imod VM i Qatar fokus på nogle af skyggesiderne ved afholdesen af slutrunden i oliestaten. Klokken 15.00 torsdag går de to radioværter i studiet, hvor denne agenda er på dagsordenen efter deres besøg i Parken.

Nedenfor kan du se det eneste billede, som Amalie Bremer og Tony Scott fik med ud af Parken.







LIVE

TransferLIVE: Medie: AGF siger nej

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Klart svar om Tonni Adamsen

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Zorniger med klar besked til Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Det kan ske mandag i FC København

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Sender transferbøn til Brøndby-emne

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen