Homoseksualitet er ulovligt i Qatar og kan straffes med både bøde og fængsel. Så de seneste ti år har omverden spurgt, om homoseksuelle overhovedet er velkomne, når VM skal spilles i landet til næste år.
Det forsikrer Qatar, at de er. Det er dog ikke alle VM-slutrundens officielle ambassadører, der deler den opfattelse. Mohamed Aboutrika er en legendarisk spiller hjemme i Egypten og har de seneste to år været blandt VM-ambassadørerne, og siden 2014 har han været ekspertkommentator på Qatar-tv-kanalen beIN Sports.
I forbindelse med det arbejde kom han forleden med et udfald mod en kampagne i Premier League, som advokerer for LGBT-personers rettigheder.
– Dette fænomen er ikke kun mod islams natur, det er også mod menneskets natur. Allah siger i koranen, ‘vi har æret Adams børn’. Så ved at udøve homoseksualitet ærer vi ikke mennesker, vi ydmyger dem. Folk skal være opmærksomme og forsigtige, for sport er i alle hjem i dag, siger Aboutrika blandt andet.
– Så faren, moren, broren, Mohammed og Dr. Tariq (de to sidste referer til to andre personer i studiet, red.), vi har alle en rolle at spille: Vi skal gå op mod fænomenet homoseksualitet. Fænomenet homoseksualitet er ikke foreneligt med islam, og det går imod almindelig sund fornuft.
– Vores religion, islam, og alle religioner kæmper mod og advarer mod det. Så det er vores rolle, og vi skal være opmærksomme.
So disappointing to see Egyptian legend Mohamed Aboutrika dismissing the @premierleague #RainbowLace🌈 campaign and using theological positions to do so.
— Fare (@farenet) November 30, 2021
No challenge from @beINSPORTS_EN he was given space to deny the rights and existence of a community.pic.twitter.com/rrKV7PAJQz
I et klip, der cirkulerer på internettet, taler Mohamed Aboutrika i to minutter og 20 sekunder om homoseksualitet og “farerne” ved det. Han slutter af med at sige:
– Det er en farlig ideologi, og det er ved at blive ulækkert, og folk skammer sig ikke over det længere.
– De siger til os, at homoseksualitet er menneskerettigheder. Nej, det er ikke menneskerettigheder, det går tværtimod mod menneskeheden.
Moderselskabet bag tv-kanalen er beIN Media Group. Det er uklart, hvem der ejer mediekoncernen, men den menes at være ejet af et af Qatars investeringsselskaber, Qatar Sports Investments. I spidsen for både beIN og investeringsselskabet står PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi. Han har i øvrigt i otte år været minister uden portefølje i Qatars regering.
Qatar har som nævnt flere gange forsikret, at homoseksuelle og kvinder får fri adgang til VM, senest i oktober.
Ved samme møde lovede VM-arrangøren dog også, at der ville være pressefrihed i Qatar før og under VM. Siden har organiseringskomitéen truet med at sagsøge et medie og anholdt to norske journalister.

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League

Overvejede at sige op

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Krævet fyret efter nedslagtning

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Brøndby-profil træner ikke med

‘Det var exceptionelt’

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Bekymrende nyt fra Vejle

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Øv, FCM-profil er blevet syg

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

AGF – FC Nordsjælland

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

Rasende på Mohamed Salah

Godt nyt for FC Midtjylland

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Taylor Swift til Brøndby?

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Brøndby-boss har aldrig set lignende

FC København henter Marek Hamsiks søn

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Fremragende Kvistgaarden-melding

Tullberg: Det må ikke overraske os
