Fjern det eller bliv sagsøgt: VM-vært truer medie

Qatars VM-arrangør truer det norske medie Josimar med retslige skridt, efter mediet har offentliggjort en kritisk artikel.



Det norske medie Josimar offentliggjorde i slutningen af oktober en artikel, der satte kritisk fokus på Qatars VM-værter. Det har nu ført til trusler om et juridisk efterspil.

Artiklen handlede om retssagen mod en medarbejder i Qatars VM-komité, Supreme Committee, der internt i organisationen havde talt mod topledelsens kurs i en sag om ubetalte migrantarbejdere.

Medarbejderen, den jordanske statsborger Abdullah Ibhais, der arbejdede i kommunikationsafdelingen, fik fem års fængsel, og i artiklen underbygger Josimar mistanken om en uretfærdig rettergang med kommunikation og en lydoptagelse via WhatsApp, hvor chefen og det offentlige ansigt for Supreme Committee Hassan Al-Thawadi engagerer sig direkte i diskussionen.

Menneskeretsorganisationen Human Rights Watch er blandt de organisationer, der har rettet kritik mod dommen over Abdullah Ibhais, der fik fem års fængsel, men Supreme Committee er ikke begejstret for den norske artikel.

Supreme Committee har gennem et advokatfirma truet Josimar med at sagsøge mediet på baggrund af artiklen. Det skriver Josimar på Twitter, og mediets redaktør bekræfter over for Tipsbladet, at det har modtaget brevet fra et norsk advokatfirma.

Det er særligt offentliggørelsen af screendumps af WhatsApp-samtalerne og lydoptagelsen med Hassan Al-Thawadi, som Qatars Supreme Committee vil have Josimar til at trække tilbage. Det sker med henvisning til, at brugen af lydoptagelsen og billederne af WhatsApp-diskussionen skulle krænke privatlivets fred.

Mediet Josimar har ved flere lejligheder offentliggjort artikler om behandlingen af migrantarbejdere i Qatar og andre forhold, der sætter kritisk fokus på de kommende VM-værter.





Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Jess Thorup fyret

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner