Fjern det eller bliv sagsøgt: VM-vært truer medie

Qatars VM-arrangør truer det norske medie Josimar med retslige skridt, efter mediet har offentliggjort en kritisk artikel.



Det norske medie Josimar offentliggjorde i slutningen af oktober en artikel, der satte kritisk fokus på Qatars VM-værter. Det har nu ført til trusler om et juridisk efterspil.

Artiklen handlede om retssagen mod en medarbejder i Qatars VM-komité, Supreme Committee, der internt i organisationen havde talt mod topledelsens kurs i en sag om ubetalte migrantarbejdere.

Medarbejderen, den jordanske statsborger Abdullah Ibhais, der arbejdede i kommunikationsafdelingen, fik fem års fængsel, og i artiklen underbygger Josimar mistanken om en uretfærdig rettergang med kommunikation og en lydoptagelse via WhatsApp, hvor chefen og det offentlige ansigt for Supreme Committee Hassan Al-Thawadi engagerer sig direkte i diskussionen.

Menneskeretsorganisationen Human Rights Watch er blandt de organisationer, der har rettet kritik mod dommen over Abdullah Ibhais, der fik fem års fængsel, men Supreme Committee er ikke begejstret for den norske artikel.

Supreme Committee har gennem et advokatfirma truet Josimar med at sagsøge mediet på baggrund af artiklen. Det skriver Josimar på Twitter, og mediets redaktør bekræfter over for Tipsbladet, at det har modtaget brevet fra et norsk advokatfirma.

Det er særligt offentliggørelsen af screendumps af WhatsApp-samtalerne og lydoptagelsen med Hassan Al-Thawadi, som Qatars Supreme Committee vil have Josimar til at trække tilbage. Det sker med henvisning til, at brugen af lydoptagelsen og billederne af WhatsApp-diskussionen skulle krænke privatlivets fred.

Mediet Josimar har ved flere lejligheder offentliggjort artikler om behandlingen af migrantarbejdere i Qatar og andre forhold, der sætter kritisk fokus på de kommende VM-værter.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Nu drømmer de stort i AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– De skal skille sig af med ham!

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Spanske medier i ekstase

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Han kommer til at have mareridt i nat

Voldsom Franculino-spådom

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Rigmand vild med FC København-aftale

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

AGF kriger sejren hjem

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her sætter Vingegaard grænsen

Kæmpe triumf for Frank

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool