Det norske medie Josimar offentliggjorde i slutningen af oktober en artikel, der satte kritisk fokus på Qatars VM-værter. Det har nu ført til trusler om et juridisk efterspil.
Artiklen handlede om retssagen mod en medarbejder i Qatars VM-komité, Supreme Committee, der internt i organisationen havde talt mod topledelsens kurs i en sag om ubetalte migrantarbejdere.
Medarbejderen, den jordanske statsborger Abdullah Ibhais, der arbejdede i kommunikationsafdelingen, fik fem års fængsel, og i artiklen underbygger Josimar mistanken om en uretfærdig rettergang med kommunikation og en lydoptagelse via WhatsApp, hvor chefen og det offentlige ansigt for Supreme Committee Hassan Al-Thawadi engagerer sig direkte i diskussionen.
Menneskeretsorganisationen Human Rights Watch er blandt de organisationer, der har rettet kritik mod dommen over Abdullah Ibhais, der fik fem års fængsel, men Supreme Committee er ikke begejstret for den norske artikel.
Supreme Committee har gennem et advokatfirma truet Josimar med at sagsøge mediet på baggrund af artiklen. Det skriver Josimar på Twitter, og mediets redaktør bekræfter over for Tipsbladet, at det har modtaget brevet fra et norsk advokatfirma.
Det er særligt offentliggørelsen af screendumps af WhatsApp-samtalerne og lydoptagelsen med Hassan Al-Thawadi, som Qatars Supreme Committee vil have Josimar til at trække tilbage. Det sker med henvisning til, at brugen af lydoptagelsen og billederne af WhatsApp-diskussionen skulle krænke privatlivets fred.
Mediet Josimar har ved flere lejligheder offentliggjort artikler om behandlingen af migrantarbejdere i Qatar og andre forhold, der sætter kritisk fokus på de kommende VM-værter.
We have received a letter from a law firm representing the Supreme Committee, the organisation responsible for the World Cup 2022 in Qatar, threatening to take legal actions against us. The reason? For publishing this article right here:https://t.co/uXJdf9Edn0
— Josimar Fotballblad (@JosimarFotball) November 8, 2021
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fyrer landstræner to måneder før VM
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC