Det norske medie Josimar offentliggjorde i slutningen af oktober en artikel, der satte kritisk fokus på Qatars VM-værter. Det har nu ført til trusler om et juridisk efterspil.
Artiklen handlede om retssagen mod en medarbejder i Qatars VM-komité, Supreme Committee, der internt i organisationen havde talt mod topledelsens kurs i en sag om ubetalte migrantarbejdere.
Medarbejderen, den jordanske statsborger Abdullah Ibhais, der arbejdede i kommunikationsafdelingen, fik fem års fængsel, og i artiklen underbygger Josimar mistanken om en uretfærdig rettergang med kommunikation og en lydoptagelse via WhatsApp, hvor chefen og det offentlige ansigt for Supreme Committee Hassan Al-Thawadi engagerer sig direkte i diskussionen.
Menneskeretsorganisationen Human Rights Watch er blandt de organisationer, der har rettet kritik mod dommen over Abdullah Ibhais, der fik fem års fængsel, men Supreme Committee er ikke begejstret for den norske artikel.
Supreme Committee har gennem et advokatfirma truet Josimar med at sagsøge mediet på baggrund af artiklen. Det skriver Josimar på Twitter, og mediets redaktør bekræfter over for Tipsbladet, at det har modtaget brevet fra et norsk advokatfirma.
Det er særligt offentliggørelsen af screendumps af WhatsApp-samtalerne og lydoptagelsen med Hassan Al-Thawadi, som Qatars Supreme Committee vil have Josimar til at trække tilbage. Det sker med henvisning til, at brugen af lydoptagelsen og billederne af WhatsApp-diskussionen skulle krænke privatlivets fred.
Mediet Josimar har ved flere lejligheder offentliggjort artikler om behandlingen af migrantarbejdere i Qatar og andre forhold, der sætter kritisk fokus på de kommende VM-værter.
We have received a letter from a law firm representing the Supreme Committee, the organisation responsible for the World Cup 2022 in Qatar, threatening to take legal actions against us. The reason? For publishing this article right here:https://t.co/uXJdf9Edn0
— Josimar Fotballblad (@JosimarFotball) November 8, 2021
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
DAGENS SPILFORSLAG
Flora kan udnytte hjemmebanefordel
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
VM-spiller alvorligt skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Medier jubler over USA’s nedtur
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Liam Rosenior tager til Paris
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED