Marokkos VM-eventyr fortsætter. Med en sejr over Spanien i straffekonkurrence er nordafrikanerne for første gang klar til kvartfinalen i VM-sammenhæng.
Marokkanerne vandt duellen fra 11-meterpletten med de bizarre cifre 3-0, efter at Spaniens tre første skytter alle kiksede.
Pablo Sarabia, Carlos Soler og Sergio Busquets misbrugte hver deres forsøg. Efter VM i 2018 og EM sidste år er det tredje slutrunde i træk, at Spanien ryger ud på straffespark.
Marokkos målmand, Bono, blev helten, der sørgede for, at det ikke fik nogen betydning, at holdkammeraten Badr Benoun også brændte fra pletten.
Den spanske straffesparksnedtur blev en dramatisk afslutning på et opgør med mange nærkampe og få målchancer. Det lignede nærmest fra første minut en typisk 0-0-kamp.
Spaniens tålmodige trillefodbold var ikke det rette våben mod den marokkanske forsvarsmur, der har været en af VM's mest skudsikre.
I det indledende gruppespil holdt Marokko både Belgien og Kroatien fra scoringer, og heller ikke Spanien havde fundet løsningen på den nordafrikanske gåde.
De bidske nærkampe og store intensitet skabte dog en vis underholdning på publikum før pausen. Til gengæld fusede tempoet noget ud af forestillingen i anden halvleg, da spillerne begyndte at blive mærket af strabadserne.
Spaniens landstræner, Luis Enrique, pillede efter en time ineffektive Marco Asensio ud og forsøgte sig med Alvaro Morata som spydspids.
Den udskældte forward gav med sine dybdeløb mere liv i den spanske offensiv, men det var Dani Olmo, der var ved at give Spanien sejren dybt inde i overtiden.
Hans frispark fra venstre side fik lov at passere alle i straffesparksfeltet, så Bono i det marokkanske mål måtte smide sig i fuld længde og at sikre de 30 ekstraminutter.
Marokkanerne forsvarede sig stærkt, og søgte målchancer på sporadiske modangreb. Det var netop på et kontrastød, at indskiftede Walid Cheddira fik den forlængede spilletids største chance.
Azzedine Ounahi skabte plads med et par driblinger og fandt Cheddira i feltet. Under hårdt pres fik Bari-angriberen dog ikke placeret sin afslutning yderligt nok, så Unai Simon kunne klare med en fodparade.
I de absolut yderste sekunder var Pablo Sarabia centimeter fra at afgøre det hele. Men hans afslutning fra en spids vinkel strejfede stolpen.
Marokko er det fjerde afrikanske land, der er nået blandt de bedste otte ved et VM. De øvrige er Cameroun i 1990, Senegal i 2002 og Ghana i 2010.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Hvor er han henne?
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER