VM-chok: Marokko sender Spanien ud

Marokko er for første gang klar til en VM-kvartfinale, mens Spaniens straffesparkskompleks fortsætter.



Marokkos VM-eventyr fortsætter. Med en sejr over Spanien i straffekonkurrence er nordafrikanerne for første gang klar til kvartfinalen i VM-sammenhæng.

Marokkanerne vandt duellen fra 11-meterpletten med de bizarre cifre 3-0, efter at Spaniens tre første skytter alle kiksede.

Pablo Sarabia, Carlos Soler og Sergio Busquets misbrugte hver deres forsøg. Efter VM i 2018 og EM sidste år er det tredje slutrunde i træk, at Spanien ryger ud på straffespark.

Marokkos målmand, Bono, blev helten, der sørgede for, at det ikke fik nogen betydning, at holdkammeraten Badr Benoun også brændte fra pletten.

Den spanske straffesparksnedtur blev en dramatisk afslutning på et opgør med mange nærkampe og få målchancer. Det lignede nærmest fra første minut en typisk 0-0-kamp.

Spaniens tålmodige trillefodbold var ikke det rette våben mod den marokkanske forsvarsmur, der har været en af VM's mest skudsikre.

I det indledende gruppespil holdt Marokko både Belgien og Kroatien fra scoringer, og heller ikke Spanien havde fundet løsningen på den nordafrikanske gåde.

De bidske nærkampe og store intensitet skabte dog en vis underholdning på publikum før pausen. Til gengæld fusede tempoet noget ud af forestillingen i anden halvleg, da spillerne begyndte at blive mærket af strabadserne.

Spaniens landstræner, Luis Enrique, pillede efter en time ineffektive Marco Asensio ud og forsøgte sig med Alvaro Morata som spydspids.

Den udskældte forward gav med sine dybdeløb mere liv i den spanske offensiv, men det var Dani Olmo, der var ved at give Spanien sejren dybt inde i overtiden.

Hans frispark fra venstre side fik lov at passere alle i straffesparksfeltet, så Bono i det marokkanske mål måtte smide sig i fuld længde og at sikre de 30 ekstraminutter.

Marokkanerne forsvarede sig stærkt, og søgte målchancer på sporadiske modangreb. Det var netop på et kontrastød, at indskiftede Walid Cheddira fik den forlængede spilletids største chance.

Azzedine Ounahi skabte plads med et par driblinger og fandt Cheddira i feltet. Under hårdt pres fik Bari-angriberen dog ikke placeret sin afslutning yderligt nok, så Unai Simon kunne klare med en fodparade.

I de absolut yderste sekunder var Pablo Sarabia centimeter fra at afgøre det hele. Men hans afslutning fra en spids vinkel strejfede stolpen.

Marokko er det fjerde afrikanske land, der er nået blandt de bedste otte ved et VM. De øvrige er Cameroun i 1990, Senegal i 2002 og Ghana i 2010.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afslører Brøndbys transferplaner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

De viser interesse for Lyngby-profil

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur