Marokkos VM-eventyr fortsætter. Med en sejr over Spanien i straffekonkurrence er nordafrikanerne for første gang klar til kvartfinalen i VM-sammenhæng.
Marokkanerne vandt duellen fra 11-meterpletten med de bizarre cifre 3-0, efter at Spaniens tre første skytter alle kiksede.
Pablo Sarabia, Carlos Soler og Sergio Busquets misbrugte hver deres forsøg. Efter VM i 2018 og EM sidste år er det tredje slutrunde i træk, at Spanien ryger ud på straffespark.
Marokkos målmand, Bono, blev helten, der sørgede for, at det ikke fik nogen betydning, at holdkammeraten Badr Benoun også brændte fra pletten.
Den spanske straffesparksnedtur blev en dramatisk afslutning på et opgør med mange nærkampe og få målchancer. Det lignede nærmest fra første minut en typisk 0-0-kamp.
Spaniens tålmodige trillefodbold var ikke det rette våben mod den marokkanske forsvarsmur, der har været en af VM's mest skudsikre.
I det indledende gruppespil holdt Marokko både Belgien og Kroatien fra scoringer, og heller ikke Spanien havde fundet løsningen på den nordafrikanske gåde.
De bidske nærkampe og store intensitet skabte dog en vis underholdning på publikum før pausen. Til gengæld fusede tempoet noget ud af forestillingen i anden halvleg, da spillerne begyndte at blive mærket af strabadserne.
Spaniens landstræner, Luis Enrique, pillede efter en time ineffektive Marco Asensio ud og forsøgte sig med Alvaro Morata som spydspids.
Den udskældte forward gav med sine dybdeløb mere liv i den spanske offensiv, men det var Dani Olmo, der var ved at give Spanien sejren dybt inde i overtiden.
Hans frispark fra venstre side fik lov at passere alle i straffesparksfeltet, så Bono i det marokkanske mål måtte smide sig i fuld længde og at sikre de 30 ekstraminutter.
Marokkanerne forsvarede sig stærkt, og søgte målchancer på sporadiske modangreb. Det var netop på et kontrastød, at indskiftede Walid Cheddira fik den forlængede spilletids største chance.
Azzedine Ounahi skabte plads med et par driblinger og fandt Cheddira i feltet. Under hårdt pres fik Bari-angriberen dog ikke placeret sin afslutning yderligt nok, så Unai Simon kunne klare med en fodparade.
I de absolut yderste sekunder var Pablo Sarabia centimeter fra at afgøre det hele. Men hans afslutning fra en spids vinkel strejfede stolpen.
Marokko er det fjerde afrikanske land, der er nået blandt de bedste otte ved et VM. De øvrige er Cameroun i 1990, Senegal i 2002 og Ghana i 2010.
/ritzau/
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
En kæmpe sejr
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS