Marokkos VM-eventyr fortsætter. Med en sejr over Spanien i straffekonkurrence er nordafrikanerne for første gang klar til kvartfinalen i VM-sammenhæng.
Marokkanerne vandt duellen fra 11-meterpletten med de bizarre cifre 3-0, efter at Spaniens tre første skytter alle kiksede.
Pablo Sarabia, Carlos Soler og Sergio Busquets misbrugte hver deres forsøg. Efter VM i 2018 og EM sidste år er det tredje slutrunde i træk, at Spanien ryger ud på straffespark.
Marokkos målmand, Bono, blev helten, der sørgede for, at det ikke fik nogen betydning, at holdkammeraten Badr Benoun også brændte fra pletten.
Den spanske straffesparksnedtur blev en dramatisk afslutning på et opgør med mange nærkampe og få målchancer. Det lignede nærmest fra første minut en typisk 0-0-kamp.
Spaniens tålmodige trillefodbold var ikke det rette våben mod den marokkanske forsvarsmur, der har været en af VM's mest skudsikre.
I det indledende gruppespil holdt Marokko både Belgien og Kroatien fra scoringer, og heller ikke Spanien havde fundet løsningen på den nordafrikanske gåde.
De bidske nærkampe og store intensitet skabte dog en vis underholdning på publikum før pausen. Til gengæld fusede tempoet noget ud af forestillingen i anden halvleg, da spillerne begyndte at blive mærket af strabadserne.
Spaniens landstræner, Luis Enrique, pillede efter en time ineffektive Marco Asensio ud og forsøgte sig med Alvaro Morata som spydspids.
Den udskældte forward gav med sine dybdeløb mere liv i den spanske offensiv, men det var Dani Olmo, der var ved at give Spanien sejren dybt inde i overtiden.
Hans frispark fra venstre side fik lov at passere alle i straffesparksfeltet, så Bono i det marokkanske mål måtte smide sig i fuld længde og at sikre de 30 ekstraminutter.
Marokkanerne forsvarede sig stærkt, og søgte målchancer på sporadiske modangreb. Det var netop på et kontrastød, at indskiftede Walid Cheddira fik den forlængede spilletids største chance.
Azzedine Ounahi skabte plads med et par driblinger og fandt Cheddira i feltet. Under hårdt pres fik Bari-angriberen dog ikke placeret sin afslutning yderligt nok, så Unai Simon kunne klare med en fodparade.
I de absolut yderste sekunder var Pablo Sarabia centimeter fra at afgøre det hele. Men hans afslutning fra en spids vinkel strejfede stolpen.
Marokko er det fjerde afrikanske land, der er nået blandt de bedste otte ved et VM. De øvrige er Cameroun i 1990, Senegal i 2002 og Ghana i 2010.
/ritzau/

TransferLIVE: Gyökeres afviser helt vilde tilbud

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Kreativ transfer-løsning?

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

FC Barcelona-stjerner i chok

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Tour de France – 1. etape

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

– Jeg er stærkere end nogensinde

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Superliga-klub smadrer transferrekord

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Megatransfer på vej?

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Dansker færdig i Galatasaray

På vej mod retur?

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder