Wenger sablet ned af Tipsbladet-boss: Skrækkeligt

FIFA’s tekniske chef Arsène Wenger foreslår, at der skal spilles EM og VM hvert andet år, men den er Tipsbladets chefredaktør overhovedet ikke med på.



I har måske hørt joken om, at håndboldspillere kan trøste sig efter et slutrunde-skuffelse med, at der altid kommer et nyt mesterskab til i næste måned.

Den slags hovne vittigheder overdriver trods alt hyppigheden af håndboldslutrunder.

Men FIFA’s sportslige topchef Arsène Wenger, der siden afskeden med Arsenal er blevet Chief of Global Football Development i FIFA, har faktisk for nylig foreslået, at der skal afholdes både EM og VM i fodbold hvert andet år.

– Hvis du ser på holdene til VM, er gennemsnitsalderen normalt 27 eller 28. Af den grund, og fordi VM er hvert fjerde år, er der meget få chancer for spilleren til at vinde turneringen igen, for når de vender tilbage til det næste VM, er de 32 eller 33.

– Derfor bør vi måske spille VM hvert andet år. Og EM hvert andet år og så droppe resten. Organiser kun turneringer, der betyder noget, og spark alle de parallelle turneringen ud af spillet, sagde Arsène Wenger på tvkanalen beINSPORTS i midten af marts.

Forslaget er givetvis også tænkt som en mulighed for at skyde nye vitaminer i landsholdsfodbold, der er under hårdt pres fra en stadig mere glubsk klubelite, der gerne vil sætte sig på kampdatoer, hvor der i dag spilles landskampe.

Men Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er lodret uenig i, at EM og VM hvert andet år, og det vil sige en slutrunde hver sommer, er en god idé for fodboldspillet og landsholdsfodbold.

– Det er en skrækkelig idé, den gode Wenger og FIFA kommer med.

– Det fungerer måske for håndbold. For fodbold er det en skrækkelig vej at gå. Det er de to største turneringer i landsholdsfodbold, og der er ingen grund til at devaluere alt det, EM og VM står for, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele den skarpe og skrappe vurdering af forslaget om EM og VM hvert andet år i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.



Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Det kommer til at trække ud

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Store navne kan forlade Brøndby IF

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Intet aftryk!

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

To danskere færdige i norsk klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

– Han er fuldstændig vanvittig

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Aldrig nogensinde FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

I chok over Nicolai Poulsen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte