I har måske hørt joken om, at håndboldspillere kan trøste sig efter et slutrunde-skuffelse med, at der altid kommer et nyt mesterskab til i næste måned.
Den slags hovne vittigheder overdriver trods alt hyppigheden af håndboldslutrunder.
Men FIFA’s sportslige topchef Arsène Wenger, der siden afskeden med Arsenal er blevet Chief of Global Football Development i FIFA, har faktisk for nylig foreslået, at der skal afholdes både EM og VM i fodbold hvert andet år.
– Hvis du ser på holdene til VM, er gennemsnitsalderen normalt 27 eller 28. Af den grund, og fordi VM er hvert fjerde år, er der meget få chancer for spilleren til at vinde turneringen igen, for når de vender tilbage til det næste VM, er de 32 eller 33.
– Derfor bør vi måske spille VM hvert andet år. Og EM hvert andet år og så droppe resten. Organiser kun turneringer, der betyder noget, og spark alle de parallelle turneringen ud af spillet, sagde Arsène Wenger på tvkanalen beINSPORTS i midten af marts.
Forslaget er givetvis også tænkt som en mulighed for at skyde nye vitaminer i landsholdsfodbold, der er under hårdt pres fra en stadig mere glubsk klubelite, der gerne vil sætte sig på kampdatoer, hvor der i dag spilles landskampe.
Men Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er lodret uenig i, at EM og VM hvert andet år, og det vil sige en slutrunde hver sommer, er en god idé for fodboldspillet og landsholdsfodbold.
– Det er en skrækkelig idé, den gode Wenger og FIFA kommer med.
– Det fungerer måske for håndbold. For fodbold er det en skrækkelig vej at gå. Det er de to største turneringer i landsholdsfodbold, og der er ingen grund til at devaluere alt det, EM og VM står for, siger Troels Bager Thøgersen.
Se hele den skarpe og skrappe vurdering af forslaget om EM og VM hvert andet år i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Nu er han færdig
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
MEDIE
