Wenger sablet ned af Tipsbladet-boss: Skrækkeligt

FIFA’s tekniske chef Arsène Wenger foreslår, at der skal spilles EM og VM hvert andet år, men den er Tipsbladets chefredaktør overhovedet ikke med på.



I har måske hørt joken om, at håndboldspillere kan trøste sig efter et slutrunde-skuffelse med, at der altid kommer et nyt mesterskab til i næste måned.

Den slags hovne vittigheder overdriver trods alt hyppigheden af håndboldslutrunder.

Men FIFA’s sportslige topchef Arsène Wenger, der siden afskeden med Arsenal er blevet Chief of Global Football Development i FIFA, har faktisk for nylig foreslået, at der skal afholdes både EM og VM i fodbold hvert andet år.

– Hvis du ser på holdene til VM, er gennemsnitsalderen normalt 27 eller 28. Af den grund, og fordi VM er hvert fjerde år, er der meget få chancer for spilleren til at vinde turneringen igen, for når de vender tilbage til det næste VM, er de 32 eller 33.

– Derfor bør vi måske spille VM hvert andet år. Og EM hvert andet år og så droppe resten. Organiser kun turneringer, der betyder noget, og spark alle de parallelle turneringen ud af spillet, sagde Arsène Wenger på tvkanalen beINSPORTS i midten af marts.

Forslaget er givetvis også tænkt som en mulighed for at skyde nye vitaminer i landsholdsfodbold, der er under hårdt pres fra en stadig mere glubsk klubelite, der gerne vil sætte sig på kampdatoer, hvor der i dag spilles landskampe.

Men Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er lodret uenig i, at EM og VM hvert andet år, og det vil sige en slutrunde hver sommer, er en god idé for fodboldspillet og landsholdsfodbold.

– Det er en skrækkelig idé, den gode Wenger og FIFA kommer med.

– Det fungerer måske for håndbold. For fodbold er det en skrækkelig vej at gå. Det er de to største turneringer i landsholdsfodbold, og der er ingen grund til at devaluere alt det, EM og VM står for, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele den skarpe og skrappe vurdering af forslaget om EM og VM hvert andet år i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.





LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer stort talent

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Frankrig – Spanien

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jess Thorup på vej til denne klub

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Hylder FC København og Brøndby

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

FCM-flop i chokskifte

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri