Wenger sablet ned af Tipsbladet-boss: Skrækkeligt

FIFA’s tekniske chef Arsène Wenger foreslår, at der skal spilles EM og VM hvert andet år, men den er Tipsbladets chefredaktør overhovedet ikke med på.



I har måske hørt joken om, at håndboldspillere kan trøste sig efter et slutrunde-skuffelse med, at der altid kommer et nyt mesterskab til i næste måned.

Den slags hovne vittigheder overdriver trods alt hyppigheden af håndboldslutrunder.

Men FIFA’s sportslige topchef Arsène Wenger, der siden afskeden med Arsenal er blevet Chief of Global Football Development i FIFA, har faktisk for nylig foreslået, at der skal afholdes både EM og VM i fodbold hvert andet år.

– Hvis du ser på holdene til VM, er gennemsnitsalderen normalt 27 eller 28. Af den grund, og fordi VM er hvert fjerde år, er der meget få chancer for spilleren til at vinde turneringen igen, for når de vender tilbage til det næste VM, er de 32 eller 33.

– Derfor bør vi måske spille VM hvert andet år. Og EM hvert andet år og så droppe resten. Organiser kun turneringer, der betyder noget, og spark alle de parallelle turneringen ud af spillet, sagde Arsène Wenger på tvkanalen beINSPORTS i midten af marts.

Forslaget er givetvis også tænkt som en mulighed for at skyde nye vitaminer i landsholdsfodbold, der er under hårdt pres fra en stadig mere glubsk klubelite, der gerne vil sætte sig på kampdatoer, hvor der i dag spilles landskampe.

Men Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er lodret uenig i, at EM og VM hvert andet år, og det vil sige en slutrunde hver sommer, er en god idé for fodboldspillet og landsholdsfodbold.

– Det er en skrækkelig idé, den gode Wenger og FIFA kommer med.

– Det fungerer måske for håndbold. For fodbold er det en skrækkelig vej at gå. Det er de to største turneringer i landsholdsfodbold, og der er ingen grund til at devaluere alt det, EM og VM står for, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele den skarpe og skrappe vurdering af forslaget om EM og VM hvert andet år i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.





Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Qatar – Schweiz

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Holland – Japan

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger