Wenger sablet ned af Tipsbladet-boss: Skrækkeligt

FIFA’s tekniske chef Arsène Wenger foreslår, at der skal spilles EM og VM hvert andet år, men den er Tipsbladets chefredaktør overhovedet ikke med på.



I har måske hørt joken om, at håndboldspillere kan trøste sig efter et slutrunde-skuffelse med, at der altid kommer et nyt mesterskab til i næste måned.

Den slags hovne vittigheder overdriver trods alt hyppigheden af håndboldslutrunder.

Men FIFA’s sportslige topchef Arsène Wenger, der siden afskeden med Arsenal er blevet Chief of Global Football Development i FIFA, har faktisk for nylig foreslået, at der skal afholdes både EM og VM i fodbold hvert andet år.

– Hvis du ser på holdene til VM, er gennemsnitsalderen normalt 27 eller 28. Af den grund, og fordi VM er hvert fjerde år, er der meget få chancer for spilleren til at vinde turneringen igen, for når de vender tilbage til det næste VM, er de 32 eller 33.

– Derfor bør vi måske spille VM hvert andet år. Og EM hvert andet år og så droppe resten. Organiser kun turneringer, der betyder noget, og spark alle de parallelle turneringen ud af spillet, sagde Arsène Wenger på tvkanalen beINSPORTS i midten af marts.

Forslaget er givetvis også tænkt som en mulighed for at skyde nye vitaminer i landsholdsfodbold, der er under hårdt pres fra en stadig mere glubsk klubelite, der gerne vil sætte sig på kampdatoer, hvor der i dag spilles landskampe.

Men Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er lodret uenig i, at EM og VM hvert andet år, og det vil sige en slutrunde hver sommer, er en god idé for fodboldspillet og landsholdsfodbold.

– Det er en skrækkelig idé, den gode Wenger og FIFA kommer med.

– Det fungerer måske for håndbold. For fodbold er det en skrækkelig vej at gå. Det er de to største turneringer i landsholdsfodbold, og der er ingen grund til at devaluere alt det, EM og VM står for, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele den skarpe og skrappe vurdering af forslaget om EM og VM hvert andet år i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Østrig – Jordan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Jeg er dum

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk