Fredag 18.00
Spanien – Tyskland
Under 1 mål (asian) i 1. Halvleg til odds 1,86 hos Expekt
Indsatsen retur i tilfælde af eet mål i 1.halvleg.
Lad det være skrevet med det samme; de her to hold har været de to mest scorende ved slutrunden i de første fire kampe, men nu står begge hold over for deres hidtil sværeste modstander og det er vind eller forsvind. Respekten vil i den grad være til at få øje på holdene og spillerne imellem. Det kan meget vel give en lidt forsigtig tilgang til kampen for begge modstandere, hvor man ikke bare går ud og spillet sit eget spil, men også er meget opmærksom på modstanderen og at gøre det svært for denne. Tyskland får den ene af deres faste midtstoppere Jonathan Tah retur efter en enkelt dags karantæne. Spanien har en af slutrundens bedste defensiver.
Fredag 21.00
Portugal – Frankrig
Tidspunkt for første hjørnespark 00:00-09:59 til odds 1,65 hos Nordicbet
Portugal er det hold der har taget flest hjørnespark indtil videre ved denne slutrunde med hele 36 hjørnespark i fire kampe. Frankrig en del færre, men stadig pænt med 24 i fire kampe. I tre ud af Portugals fire kampe har der været hjørne før stadionuret rundede 10 min. Kun i den sidste gruppekamp mod Georgien, hvor Portugal allerede havde sikret sig 1. Pladsen i puljen og roterede en del var der ikke et tidligt hjørnespark. For Frankrigs vedkommende har der også været hjørnespark inden det 11. Minut i tre ud af deres fire kampe. I kampen mod Belgien, som ikke er så stort et hjørnehold, der kom første hjørnespark efter 14 min – til Frankrig. Rabiot er ude med karantæne for franskmændene.
Lørdag 18.00
England – Schweiz
X2 til odds 1,71 hos Nordicbet
England var favoritter til at vinde EM før det hele startede og er det stadig, selvom de langt fra har imponeret. Grunden til de stadig var favoritter før og nu efter 1/8-finalerne, skyldes at de, på papiret, har fået den letteste vej til finalen. Intet har dog virket nemt for England. De var svage i gruppespillet og i 1/8-finalen var de et mulehår fra at ryge ud mod Slovakiet og det havde ikke engang var ufortjent. England har rigtig gode spillere, men det har slet ikke fungeret for dem som hold og de største stjerner som Kane, Bellingham osv har kun i små glimt vist deres verdensklasse. Schweiz har været stabile, spillet lige op med Tyskland og fortjent slået Italien. Halvgardering er sjældent helt skæv i de her knockout-kampe, hvor der også er en vis sandsynlighed for at kampen går i forlænget spilletid. Kampene kan gå lidt i stå mod slut i de her lige kampe, hvis den står uafgjort.
Lørdag 21.00
Holland – Tyrkiet
Tyrkiet over 3,5 hjørnespark til odds 1,73 hos Nordicbet
Tyrkiet har fået mindst fire hjørnespark i deres hidtil fire kampe ved EM. I alt har de fået hele 25 styks, hvilket giver et snit på 6,25 pr. kamp. Selv i seneste kamp mod Østrig, hvor Tyrkiet førte fra første minut og til slutfløjtet lød, fik de fire hjørnespark. I to ud af Hollands fire kampe har modstanderen fået mindst fire hjørnespark. I alt har de fået 15 imod sig fordelt på fire kamp, snit på 3,75. Holland er temmelig store favoritter her, så i modsætning til 1/8-finalen må det formodes at Tyrkiet i en vis del af kampen skal ud at jagte mål for ikke at tabe kampen. Tyrkiet er svækket på den defensive og offensive midtbane, da de afsoner karantæne for deres gule kort mod Østrig.
Søndag 17.00
Haugesund – Sarpsborg
Under 2,5 mål til odds 2,23 hos Unibet
Bundbrag i den bedste norske række, Eliteserien. De er næsten halvt igennem sæsonen, som løber efter kalenderåret. Haugesund ligger lige over nedrykningsstregen med tre point ned. Sarpsborg er lige under med tre point op til netop Haugesund og HamKam. Haugesunds kampe har rækkens laveste målsnit med 2,3 omvendt har Sarpsborgs kampe rækkens højeste målsnit på 3,5. Haugesunds hjemmekampe har blot snittet 2 mål pr. kamp. Sarpsborg med tre nederlag i træk og den her er vigtig ikke også at tabe. Haugesund vil omvendt holde nedrykning på lidt afstand ved ikke at tabe her. Kun tre hold har lukket færre mål ind end dem i ligaen.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Her begynder næste sæson i Superligaen
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Kæmpe nyhed i udlandet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran