Alle gode gange 4 for Palace mod Ronaldo og co?

Såvel Manchester United som Crystal Palace ligger godt placeret midt i tabellen i Premier League, men begge har ambitioner om mere, når de mødes søndag eftermiddag



Såvel Manchester United som Crystal Palace ligger godt placeret midt i tabellen i Premier League. Der er dog ingen grund til ikke at stræbe højere, hvorfor der bør være en intens kamp i vente på søndag.

Manchester United er placeret som nummer 7 i tabellen med 21 point efter 14 kampe. Crystal Palace ligger på en placering som nummer 11 i stillingen med 16 point ovenpå deres 14 opgør.

Crystal Palace går ind til kampen mod Manchester United den kommende søndag med håbet om at hale ind på hjemmeholdet i stillingen i Premier League. Opgaven er selvsagt ikke nem, men omvendt en god mulighed for gæsterne til at vise, hvad de indeholder.

#spilfiduser #jacobhansen #pengeibanken

Når det kommer til mål, er Manchester United ikke just det mest profilerede hold i øjeblikket. De formåede blot at score beskedne 13 gange i deres seneste 10 kampe, hvilket er lig med 1.3 mål pr. kamp. De tillod i samme tidsrum 21 mål imod. Det svarer til et gennemsnit på 2.1 pr. kamp med 1 clean sheets undervejs.

Hvad målscoring angår, er Crystal Palace ikke det mest elektriske hold lige for tiden. De præsterede kun at score beskedne 14 gange i deres foregående 10 kampe, et gennemsnit på 1.4 pr. kamp. De indkasserede 15 mål i disse kampe, hvilket er lig med et gennemsnit på 1.5 pr. kamp. De klarede at holde målet rent 2 gange i denne serie.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Belgiske bask til Iran

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Marcondes afviser tilbud, men…

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere Superliga-kamp rykkes

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Dame N’Doye scorer nyt job

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Tyskland – Elfenbenskysten

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Superliga-boss med spændende transfermelding

I dialog med Steve Cooper

Tunesien – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest