Bookmaker: Brøndby snupper Kasper Hjulmand

Kasper Hjulmand er færdig i Mainz, men hvis man skal tro på Nordicbet kan fremtiden komme til at ligge i Brøndby IF.



Kasper Hjulmand er tirsdag blevet sparket ud af Bundesligaklubben Mainz, hvor det i de seneste 13 kampe blot er blevet til en sejr.

Men i Danmark er han fortsat et af de absolut største trænernavne. Ifølge bookmakeren NordicBet kan Hjulmand inden længe stå på sidelinjen i Brøndby.

Blækket er knap tørt på Kasper Hjulmands fyreseddel i Mainz, før spekulationerne om trænerens næste destination er blusset op. Den danske toptræner er fortid i Mainz efter blot en enkelt sejr i 13 kampe, men bookmakeren NordicBet regner ikke med, at Kasper Hjulmand bliver ramt af langtidsarbejdsløshed. 

NordicBet har et godt øje til Brøndby, hvor Thomas Frank kan blive truet af fyring, hvis resultaterne i foråret kikser. Tager Hjulmand fra Tyskland til Vestegnen, er der blot odds 2,75 at hente hos NordicBet.

– Kasper Hjulmands trænerrejse kan meget vel komme til at ligne Ståle Solbakkens ditto. Først et mesterskab i Danmark, dernæst et mislykket ophold i en Bundesliga-klub for til sidst at vende tilbage til Superligaen. Spørgsmålet er, om Hjulmand lige som Solbakken skal omkring en mindre udlandsklub, før han vender hjem, men vi føler os ret overbeviste om, at han inden længe er tilbage i Superligaen. Her virker Brøndby som den mest oplagte klub, siger NordicBets oddssætter Tonni Munk Jensen:

– I Superligaen er det kun AaB, som p.t. står og mangler en træner. Hjulmand har sandsynligvis højere ambitioner end det, og en større stilling kunne vente på ham i Brøndby. De blå-gule fra Vestegnen har store ambitioner, som endnu ikke er blevet indfriet med Thomas Frank ved roret. Frank er muligvis for grøn til at løfte opgaven, mens Hjulmand omvendt har bevist, at han kan vinde titler og står for attraktiv, offensiv fodbold, som Brøndby gerne vil spille. Hvis ikke Brøndby får medaljer eller vinder pokaltitlen, er Thomas Frank nok fortid og vejen banet for Kasper Hjulmand.

Ifølge NordicBet kan tjansen som A-landsholdstræner dog også blive aktuel for Hjulmand. Det kræver dog, at DBU prikker Morten Olsen på skulderen, hvilket næppe sker før tidligst om et år. Hedder den næste landstræner Kasper Hjulmand, betaler NordicBet pengene fire gange igen.   

Hvor fortsætter Kasper Hjulmand sin trænerkarriere?
Brøndby                             2,75
AaB                                    3,20
A-landsholdet                     4,00
FC Midtjylland                    7,00
Malmø                               10,00
FC Nordsjælland                 14,00
Randers FC                        16,50
U21-landsholdet                16,50
Talentudviklingschef, DBU  19,50
AGF                                    30,00
FC København                    30,00
Rosenborg                          30,00
Bundesligaen                      50,00
Premier League                  50,00






Bo Svensson utilfreds: ‘De ved det godt’




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Fire FCK-stjerner ude?

Kommer han på landsholdet? Dansker imponerer

FC Midtjylland – Brøndby IF

Stjerne solgt til FCM: ‘Det var ikke i timingen’

Rangnick ringede – skulle høre om Brøndby-transfer

Dansker kollapser – båret fra banen med halskrave

Afsløring: Younes Bakiz til lægetjek i stor klub

AaB-anfører så rødt efter vanvidstackling



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

FCK-boss: Vi var tæt på rekordhandel

Brøndby-boss: ‘Distraherende, men…’

Randers FC – OB

Her kan du se Real Madrid mod Rayo Vallecano



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Neestrups succes: ‘Hans opførsel skaber respekt’

FC Nordsjælland – AGF

Transfer var klar – han skulle erstattet Stage

Fælder dom over ‘rumvæsenet’ Dorgu

Dansk klub jagter helt vild FC København-rekord

Afviste bud på 66 millioner for dansk profil

Afgørende, at han er i FC København

Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Afslører: Ingen købsoption i FC Midtjylland-aftale

Stortalent byttede FCK ud med BIF: God beslutning

FCM-stjerne udsat for homofobi: ‘Beskæmmende’

Fordel til FCK? Werge ‘en smule bekymret’

Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern

‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’

Forhandlede med Niels Frederiksen

Mike Tullberg: ‘Mikael Uhre er fantastisk’

Silkeborg IF – Viborg FF

Er transferaftalerne overholdt? ‘Holdes internt’

Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby