Kasper Hjulmand er tirsdag blevet sparket ud af Bundesligaklubben Mainz, hvor det i de seneste 13 kampe blot er blevet til en sejr.
Men i Danmark er han fortsat et af de absolut største trænernavne. Ifølge bookmakeren NordicBet kan Hjulmand inden længe stå på sidelinjen i Brøndby.
Blækket er knap tørt på Kasper Hjulmands fyreseddel i Mainz, før spekulationerne om trænerens næste destination er blusset op. Den danske toptræner er fortid i Mainz efter blot en enkelt sejr i 13 kampe, men bookmakeren NordicBet regner ikke med, at Kasper Hjulmand bliver ramt af langtidsarbejdsløshed.
NordicBet har et godt øje til Brøndby, hvor Thomas Frank kan blive truet af fyring, hvis resultaterne i foråret kikser. Tager Hjulmand fra Tyskland til Vestegnen, er der blot odds 2,75 at hente hos NordicBet.
– Kasper Hjulmands trænerrejse kan meget vel komme til at ligne Ståle Solbakkens ditto. Først et mesterskab i Danmark, dernæst et mislykket ophold i en Bundesliga-klub for til sidst at vende tilbage til Superligaen. Spørgsmålet er, om Hjulmand lige som Solbakken skal omkring en mindre udlandsklub, før han vender hjem, men vi føler os ret overbeviste om, at han inden længe er tilbage i Superligaen. Her virker Brøndby som den mest oplagte klub, siger NordicBets oddssætter Tonni Munk Jensen:
– I Superligaen er det kun AaB, som p.t. står og mangler en træner. Hjulmand har sandsynligvis højere ambitioner end det, og en større stilling kunne vente på ham i Brøndby. De blå-gule fra Vestegnen har store ambitioner, som endnu ikke er blevet indfriet med Thomas Frank ved roret. Frank er muligvis for grøn til at løfte opgaven, mens Hjulmand omvendt har bevist, at han kan vinde titler og står for attraktiv, offensiv fodbold, som Brøndby gerne vil spille. Hvis ikke Brøndby får medaljer eller vinder pokaltitlen, er Thomas Frank nok fortid og vejen banet for Kasper Hjulmand.
Ifølge NordicBet kan tjansen som A-landsholdstræner dog også blive aktuel for Hjulmand. Det kræver dog, at DBU prikker Morten Olsen på skulderen, hvilket næppe sker før tidligst om et år. Hedder den næste landstræner Kasper Hjulmand, betaler NordicBet pengene fire gange igen.
Hvor fortsætter Kasper Hjulmand sin trænerkarriere?
Brøndby 2,75
AaB 3,20
A-landsholdet 4,00
FC Midtjylland 7,00
Malmø 10,00
FC Nordsjælland 14,00
Randers FC 16,50
U21-landsholdet 16,50
Talentudviklingschef, DBU 19,50
AGF 30,00
FC København 30,00
Rosenborg 30,00
Bundesligaen 50,00
Premier League 50,00
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
På vej til storklub?
