Bookmaker: Brøndby snupper Kasper Hjulmand

Kasper Hjulmand er færdig i Mainz, men hvis man skal tro på Nordicbet kan fremtiden komme til at ligge i Brøndby IF.



Kasper Hjulmand er tirsdag blevet sparket ud af Bundesligaklubben Mainz, hvor det i de seneste 13 kampe blot er blevet til en sejr.

Men i Danmark er han fortsat et af de absolut største trænernavne. Ifølge bookmakeren NordicBet kan Hjulmand inden længe stå på sidelinjen i Brøndby.

Blækket er knap tørt på Kasper Hjulmands fyreseddel i Mainz, før spekulationerne om trænerens næste destination er blusset op. Den danske toptræner er fortid i Mainz efter blot en enkelt sejr i 13 kampe, men bookmakeren NordicBet regner ikke med, at Kasper Hjulmand bliver ramt af langtidsarbejdsløshed. 

NordicBet har et godt øje til Brøndby, hvor Thomas Frank kan blive truet af fyring, hvis resultaterne i foråret kikser. Tager Hjulmand fra Tyskland til Vestegnen, er der blot odds 2,75 at hente hos NordicBet.

– Kasper Hjulmands trænerrejse kan meget vel komme til at ligne Ståle Solbakkens ditto. Først et mesterskab i Danmark, dernæst et mislykket ophold i en Bundesliga-klub for til sidst at vende tilbage til Superligaen. Spørgsmålet er, om Hjulmand lige som Solbakken skal omkring en mindre udlandsklub, før han vender hjem, men vi føler os ret overbeviste om, at han inden længe er tilbage i Superligaen. Her virker Brøndby som den mest oplagte klub, siger NordicBets oddssætter Tonni Munk Jensen:

– I Superligaen er det kun AaB, som p.t. står og mangler en træner. Hjulmand har sandsynligvis højere ambitioner end det, og en større stilling kunne vente på ham i Brøndby. De blå-gule fra Vestegnen har store ambitioner, som endnu ikke er blevet indfriet med Thomas Frank ved roret. Frank er muligvis for grøn til at løfte opgaven, mens Hjulmand omvendt har bevist, at han kan vinde titler og står for attraktiv, offensiv fodbold, som Brøndby gerne vil spille. Hvis ikke Brøndby får medaljer eller vinder pokaltitlen, er Thomas Frank nok fortid og vejen banet for Kasper Hjulmand.

Ifølge NordicBet kan tjansen som A-landsholdstræner dog også blive aktuel for Hjulmand. Det kræver dog, at DBU prikker Morten Olsen på skulderen, hvilket næppe sker før tidligst om et år. Hedder den næste landstræner Kasper Hjulmand, betaler NordicBet pengene fire gange igen.   

Hvor fortsætter Kasper Hjulmand sin trænerkarriere?
Brøndby                             2,75
AaB                                    3,20
A-landsholdet                     4,00
FC Midtjylland                    7,00
Malmø                               10,00
FC Nordsjælland                 14,00
Randers FC                        16,50
U21-landsholdet                16,50
Talentudviklingschef, DBU  19,50
AGF                                    30,00
FC København                    30,00
Rosenborg                          30,00
Bundesligaen                      50,00
Premier League                  50,00







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sender stikpille til FC København-flop

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Viborg FF – FC Nordsjælland

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Silkeborg IF – Randers FC