Dagens Double: Sarpsborg følger op

Der er bundkamp i den bedste norske række i Norge søndag aften og sammen med et bud fra dén kamp er søndagens kombi ude efter en lille målfest



Søndag 18.00
Aalesund – Bodø/Glimt
Over 2.5 mål
Odds 1.41 @Unibet

Det er et voldsomt tempo, Bodø/Glimt har åbnet sæsonen i Eliteserien i. Seks kampe. Seks sejre. 24 mål scoret. Det er et snit på fire kasser pr. kamp! Så er man altså i spillehumør, og i søndags tog det sågar kun 34 minutter at lave fire pinde mod Brann.

Aalesund har scoret i alle deres seks kampe i denne sæson. Og er stadig uden sejr. Det siger lidt om defensiven, ikke sandt? De spillede 1-1 mod Strømsgodset, men de øvrige fem kampe havde mindst fire mål. Det lugter ikke af weekendens mest kedelige kamp, det her.

Søndag 18.00
Sarpsborg – Start
Hjemmesejr
Odds 1.75 @Unibet

En kælderduel fra den bedste norske række, hvor Sarpsborg fik en mareridtsagtig start på året. De første fem kampe kastede fem nederlag af sig. Avs! I sidste weekend var der dog endelig gevinst, da de sejrede 3-0 ude over Sandefjord.

Fire af deres første fem kampe stod mod klubber, der har åbnet sæsonen godt nok til at ligge blandt de seks bedste i tabellen. Sandefjord ligger fjerde sidst, så måske er det her, mod klubber fra den nedre del af tabellen, at man ser Sarpsborg niveau? Det var i hvert fald en meget klar sejr i sidste uge, og kan én mere værd i vente?

Start er fortsat uden sejr, men tre af deres kampe sluttede dog uafgjort. Jeg tager dog chancen, at de ikke opnår point på søndag. De er uden sejr i deres seneste otte besøg hos Sarpsborg. De seneste fire besøg her blev tabt. De to parter spillede en træningskamp d. 10. juni, hvor Sarpsborg vandt 4-0.

Samlet odds = 2.47 @Unibet

FIND OGSÅ DAGLIGE SPILFORSLAG PÅ: WWW.SPILFIDUSER.DK





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC København sælger Nathan Trott

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Barcelona – Real Madrid

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Stor interesse – FC København kan miste stjerne