Dagens Spilforslag

Begge hold til at score, når Valencia gæster Chelsea, til odds 1,83 hos Bwin udgør dagens spilforslag



Tirsdag 20.45
Chelsea – Valencia begge scorer
Odds 1,83 Bwin

Den omvendte kamp endte 1-1, og lige nu står begge på 8 point, med Chelsea forrest, og der bliver de, hvis denne match også ender 0-0 eller 1-1. Valencia skal altså forsøge at fremtvinge en sejr eller en målrig uafgjort, og derfor satser jeg på, at også mødet i London mellem disse to parter ser mål af begge klubber.

Det skal siges, at Chelsea har holdt nullet i deres to første hjemmekampe i dette gruppespil, men det kan undre, når man ser hvor mange chancer, de giver væk i deres hjemlige Premier League-kampe.

Senest mod Newcastle, hvor det var ufatteligt, at de holdt nullet, og alene i denne sæson har hold som West Bromwich, Norwich og Swansea scoret på Stamford Bridge. Derfor tror jeg også, at et Valencia-hold på succes-jagt kan bringe sig på tavlen med en smule skarphed. De har scoret i deres seneste 13 kampe i træk.

Til gengæld tror jeg så ikke på, at de kan holde nullet, eller rettere, at Chelsea går fra banen uden scoring, selvom det vil række for dem med 0-0. Hvilket iøvrigt var resultatet, da disse to hold også mødtes på Stamford Bridge d. 11. december i 2007.

Dengang var Chelsea dog klar til næste runde inden opgøret, og de spillede en anderledes slags bold end under Villas-Boas.

Får det ene hold først hul på bylden, skal det anden hold frem og score, og alt i alt fører det mig frem til denne satsning; begge hold scorer.

Hent din bonus på 500 kroner her







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Sådan kommer Danmark til VM

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Kæmper om det samme trænerjob

Medier sender ham hjem til AGF

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Han var i spil som Brøndby-træner

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen