Dagens Spilforslag

Begge hold til at score, når Valencia gæster Chelsea, til odds 1,83 hos Bwin udgør dagens spilforslag



Tirsdag 20.45
Chelsea – Valencia begge scorer
Odds 1,83 Bwin

Den omvendte kamp endte 1-1, og lige nu står begge på 8 point, med Chelsea forrest, og der bliver de, hvis denne match også ender 0-0 eller 1-1. Valencia skal altså forsøge at fremtvinge en sejr eller en målrig uafgjort, og derfor satser jeg på, at også mødet i London mellem disse to parter ser mål af begge klubber.

Det skal siges, at Chelsea har holdt nullet i deres to første hjemmekampe i dette gruppespil, men det kan undre, når man ser hvor mange chancer, de giver væk i deres hjemlige Premier League-kampe.

Senest mod Newcastle, hvor det var ufatteligt, at de holdt nullet, og alene i denne sæson har hold som West Bromwich, Norwich og Swansea scoret på Stamford Bridge. Derfor tror jeg også, at et Valencia-hold på succes-jagt kan bringe sig på tavlen med en smule skarphed. De har scoret i deres seneste 13 kampe i træk.

Til gengæld tror jeg så ikke på, at de kan holde nullet, eller rettere, at Chelsea går fra banen uden scoring, selvom det vil række for dem med 0-0. Hvilket iøvrigt var resultatet, da disse to hold også mødtes på Stamford Bridge d. 11. december i 2007.

Dengang var Chelsea dog klar til næste runde inden opgøret, og de spillede en anderledes slags bold end under Villas-Boas.

Får det ene hold først hul på bylden, skal det anden hold frem og score, og alt i alt fører det mig frem til denne satsning; begge hold scorer.

Hent din bonus på 500 kroner her







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Forlader AGF – her er hans nye klub

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

De er færdige i 1. division

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent