Fredag kl. 18.00
Trabzonspor – Kasimpasa
1 (AHC -0,5)
2,20 @ NordicBet
Trabzonspor nærmer sig krisetilstande, efter man tabte 3-1 i sidste runde mod Fenerbahce trods en føring på 1-0 ved pausen. Sidste sæsons sølvvindere har dermed blot vundet én af sæsonens seks første kampe – men heldet vender måske fredag aften hjemme på Şenol Güneş Stadium, når Kasimpasa kommer på besøg.
Gæsterne har ganske vist vundet to af sæsonens første seks kampe, men begge sejre er kommet på eget græs. Ude har Kasimpasa blot hentet ét point i tre kampe, selv om man har mødt Kayserispor (sidste sæsons nummer 17) samt to oprykkere i form af Hatayspor og Fatih Karagümrük.
Kasimpasa er fortsat uden skadede Julian Jeanvier og Tomas Brecka, der har testet positiv for corona, så midterforsvaret udgøres formentlig igen af Loret Sadiku og Tarkan Serbest, der ikke normalt optræder fast på de pladser.
Trabzonspor tog senest imod Kasimpasa i januar. Dengang vandt de kommende sølvvindere med 6-0 i en kamp, hvor markedet gav 1,50 på 1-tallet. Trabzonspor vandt da også seks af syv kampe mod rækkens midterhold i sidste sæson, mens Kasimpasa blot fik ét point fra udekampene mod top 6-hold.
Trabzonspor spillede sig frem til 13 afslutninger i den seneste udekamp mod Fenerbahce, mens man kom til et dusin afslutninger i den seneste hjemmekamp mod Istanbul BB. Det øger troen på en sejr mod et udesvagt og defensivt svækket modstanderhold, der ikke har vundet en udekamp i fire måneder, til odds 2,20.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
DAGENS SPILFORSLAG
Underholdning i New Jersey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
