Dagens Spilforslag: Højlund i Manchester-derby

Manchester United tager søndag imod Manchester City i Premier League på Old Trafford, og Dagens Spilforslag går i dybden med fristende spil



Manchester United tager på søndag imod Manchester City i Premier League på Old Trafford.

Manchester City er på udkig efter at overtage førstepladsen i Premier League, efter at have samlet 21 point sammen på deres første ni kampe. Manchester United er 15 point efter i stillingen med ni runder bag dem, hvilket gør dem til nummer 8 i stillingen.

Eftersom Manchester United står med en god mulighed for at understrege deres ambition om en plads i top seks ved at slå Manchester City på den kommende søndag, burde vi have en spændende kamp i vente.

Manchester United kommer til deres næste Premier League kampe med et beskedent gennemsnit på 1.3 mål i deres seneste ti kampe. De scorede 13 gange og indkasserede selv 14 mål. Det er 1.4 mål i snit pr. kamp, hvori de holdt rent bur to gange.

Manchester City kan fremvise et respektabelt gennemsnit på 1.9 scoringer for deres foregående ti kampe, inden deres duel på søndag. De lavede selv 19 garn i takt med, at de måtte finde sig i otte mål imod. Det giver et snit på 0.8 pr. kamp, hvori de klarede rent bur tre gange.

Manchester United har endnu ikke spillet uafgjort i denne sæson i Premier League, men kan i stedet fremvise fem sejre og fire nederlag.

Manchester City har endnu ikke spillet uafgjort i denne sæson i Premier League, men kan i stedet fremvise syv sejre og to nederlag.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Irak

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sender opfordring til Superliga-træner

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Uruguay – Kap Verde

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

New Zealand – Egypten