Dagens Spilforslag: Man. United tæsker Charlton

Der spilles kvartfinaler i EFL Cup, eller Liga Cup, i denne midtuge, og vi nærmere på duellen fra Old Trafford, hvor Charlton er på besøg for første gang i 16 år



Manchester United gæstes tirsdag aften af Charlton for første gang i næsten 16 år. De er på udkig efter at nå semifinalen i EFL Cup for tredje gang på fire sæsoner, efter at de sidst vandt konkurrencen i 2017.


Med Manchester-derbyet på lørdag vil United sandsynligvis foretage flere ændringer i deres start-XI med folk som Alejandro Garnacho, Scott McTominay og Fred i kamp om at starte.
Ikke desto mindre vil Erik Ten Hags hold gå ind til konkurrencen som faste favoritter til at gå videre efter at have vundet deres seneste syv kampe i alle turneringer, selvom de helt sikkert vil være uden den kreative indflydelse fra Portugals midtbanespiller Bruno Fernandes, der er i karantæne.


Charlton, der senest nåede kvartfinalen i 2006, da de stadig var en Premier League-klub, ligger nummer 12 i League One efter at have vundet to kampe i træk for første gang siden oktober.


”The Addicks”, der mødte Brighton i sidste runde, har ikke vundet på Old Trafford siden 1986. Denne kamp ser ud til at være en hård opgave for en klub, der fik deres femte manager på to år, da Dean Holden overtog ansvaret i The Valley i december





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

Vil smadre transferrekord

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Skotland – Marokko

Tyskland – Elfenbenskysten

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tyrkiet – Paraguay

Vigtigt nyt for ‘AC’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Holland – Sverige

Zanka ville spille gratis for FC København

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?