Dagens Spilforslag: Nabobrag om Fulham Broadway

Der spilles ligakamp i Premier League torsdag aften, og Dagens Spilforslag ser nærmere på et udfald fra én af kampene i forsøget på at lande lidt lommepenge



Der er mere end point på spil, når Fulham tørner sammen med rivaler Chelsea i et derby Premier League den kommende torsdag på Craven Cottage.

Nøjagtig tre points udgør i øjeblikket forskellen i tabellen mellem de to hold, der støder ind i hinanden på Craven Cottage.

Med tre sejre i træk er Fulham klar til at møde hvem som helst, for ikke at tale om Chelsea, der vil være motiverede af ikke at blive næste offer i serien.

Fulham har før kampen på torsdag et godkendt snit på 1.7 mål i deres forudgående ti kampe. De var på pletten 17 gange, mens de indkasserede 12 mål. Det er lig med 1.2 i snit pr. opgør, hvor de holdt målet rent fire gange.

Hvad målscoring angår, er Chelsea ikke det mest elektriske hold lige for tiden. De præsterede kun at score beskedne ti gange i deres foregående ti kampe, et gennemsnit på en pr. kamp. De indkasserede ni mål i disse kampe, hvilket er lig med et gennemsnit på 0.9 pr. kamp. De klarede at holde målet rent fire gange i denne serie.

Fulham er noteret for otte sejre, og har desuden spillet fire uafgjorte, ligesom det er blevet til seks nederlag i Premier League i denne sæson.

Chelsea har indtil videre præsteret syv sejre og fire uafgjorte samt seks nederlag i Premier League.





LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Randers FC – FC Fredericia

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’