Dagens Spilforslag: Sverige kommer tilbage

Nu begynder jobbet som svensk landstræner for alvor for Jon Dahl, da dette er den første betydende kamp for ham i jobbet han overtog d.1. Marts.



Nations League, Landskamp
Torsdag 18.00 
Aserbajdsjan – Sverige
2-tal til odds 1,55 hos Bet365

3 ting der taler for spillet: 

⇒ Sverige i en god udvikling under Jon Dahl. 
⇒ De fleste svenske spillere er godt kørende på klubplan for tiden. 
⇒ Aserbajdsjan har stort set kun spillere fra egen liga og mindre tyrkiske klubber. 

Jon Dahl tiltrådte som svensk landstræner d. 1. Marts i år. Med ham i spidsen er det blevet til fire kampe for Sverige og resultaterne har bestemt ikke været imponerende, langt fra endda med tre nederlag, men spillemæssigt har det set rigtig godt ud og eftersom alle har været træningskampe, så har resultaterne været sekundære. Nu gælder det så første gældende kamp i Nations League i C-laget. Her må svenskerne være ekstra hævntørstige efter de fik en snitter på 3-0 sidst de mødte Aserbajdsjan tilbage i November. En kamp hvor oddsne for svensk sejr er stort set det samme som nu. Aserbajdsjan vandt via tre afslutninger indenfor rammen, mens Sverige formåede ikke at score på nogen af deres 19 afslutninger. Tidligere på året havde Sverige vundet hele 5-0 hjemme over selvsamme Aserbajdsjan. Størstedelen af de svenske spillere er godt kørende i deres klubber rundt om i Europa. Alexander Isak er fast i Newcastle, Nilsson er fast i Club Brügge og har scoret to gange i seks kampe denne sæson, Gyökeres syv mål i fire kampe for Sporting Lissabon. Stortalentet Bergvall på 18 år, til daglig i Tottenham, er udtaget for første gang. Aserbajdsjan har henover sommeren fået ny træner i den alderende Fernando Santos, der mest er kendt for at føre Portugal til EM-titlen i 2016, som han var hos frem til 2022 og siden der er det blevet til korte ophold for Polen og Besiktas. Den klub der er klart bedst repræsenteret på landsholdet er ikke overraskende mesterholdet Qarabag, der ikke formåede at kvalificere sig til Champions League, da de ik kval´en røg ud til Dinamo Zagreb med samlet 5-0. 





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

FC København sælger Nathan Trott

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Køber snart Brøndby-angriber

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Barcelona – Real Madrid

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige