Fredag kl. 20.45
Norge – Østrig
Erling Haaland scorer
2,70 @ NordicBet
Meget er sket, siden Erling Braut Haaland fik sine første to landskampe som indskiftet i Norges kampe mod Sverige og Malta for et år siden. Haaland har overstået en fantastisk første sæson i Dortmund, men den 20-årige angriber har endnu det første mål til gode for A-landsholdet.
Det er et nul, Haaland er tændt på at slette fredag mod Østrig, selv om han ikke er garanteret en startplads. Landstræner Lars Lagerbäck fraviger så godt som aldrig sit 4-4-2-koncept, og med Alexander Sørloth og Joshua King som alternativer råder Norge over en angribertrio, som lige nu kun matches af Ciro Immobile, Francesco Caputo og Andrea Belotti fra Italien målt på scoringer for de respektive klubhold.
Jeg tror dog, at Haaland får chancen fredag imod Østrig. Imod spillet tæller, at Das Team er stærkt kørende, mens defensiven ikke viser store sprækker. Det hører dog til sjældenhederne, at det norske landshold får fra banen uden at score. Så når NordicBet lægger sig over markedet med 2,70 på angrebskometen Haaland, satser jeg på et debutmål fredag.
Fredag kl. 20.45
Slovakiet – Tjekkiet
Róbert Boženík scorer
3,65 @ Unibet
Róbert Boženík står på kanten af et gennembrud i både Feyenoord og på landsholdet. Den 20-årige forward nåede akkurat at score et par gange for Feyenoord, før corona satte en stopper for turneringen i foråret, mens han på landsholdet har scoret mål i fire af de sidste fem kampe.
Fredag aften gælder det så en kamp mod Tjekkiet, som slovakkerne har mødt 12 gange, siden de to nationer gik hver til sit i 1993. Og selv om opbruddet var fredeligt, er kampene sjældent kedelige: 9 af 12 kampe har indeholdt mindst tre scoringer, mens de to hold endnu ikke har spillet 0-0 mod hinanden.
Ser vi på Tjekkiets kampe de sidste to år, har man kun holdt Montenegro fra at score imod sig, mens Slovakiet er kommet på tavlen i 11 af 14 kampe i samme tidsrum. Det er i skrivende stund ikke bekræftet, at Róbert Boženík starter inde, men hans form burde tale for det, ligesom angrebskonkurrent Adam Zreľák har fået udrejseforbud fra klubben af frygt for coronasmitte under den næste kamp i Israel.
Hvis Róbert Boženík får chancen fra start i fredagens kamp, ligner det 20-årige talent et godt bud på en målscorer i en normalvis målrig kulisse til markedsledende odds 3,65 hos Unibet.
Fredag kl. 20.45
Skotland – Israel
John McGinn scorer
6,10 @ Unibet
Skotland står i lidt af en angriberkrise før kampen mod Israel efter ugens afbud fra Oli McBurnie og Lawrence Shankland. Tilbage står dermed Calum Paterson og Oli Burke, som endnu ikke har scoret et turneringsmål siden corona-genstarten for et par måneder siden, foruden den mulige debutant i form af Lyndon Dykes.
Nu er skotterne også typisk stærkere på midtbanen, hvor spillere som Ryan Christie, James Forrest og Scott McTominay løfter holdet. Det samme må siges at være tilfældet for John McGinn, som i hvert fald i sidste efterår gik mål-amok for skotterne.
Det blev således til syv mål i otte EM-kvalifikationskampe for Aston Villa-manden, der satte sine mål ind i fire kampe fra september til november. Nu er det atter den tid på året – og med de to angriber-afbud er der mere end nogensinde brug for mål fra McGinn.
Som midtbanemand er 25-årige McGinn ingen typisk målmaskine. Men der er gode chancer for, at dødboldstærke McGinn får en vigtig rolle fredag imod Israel, som har indkasseret 11 mål i fem udekampe siden det seneste besøg i Skotland, hvor man tabte 2-3. Markedet ligger i 3,40-4,00 på mål af McGinn, så når Unibet flyver helt op i odds 6,10, er det svært at se uden om værdien i spil på scoringer fra den atypiske målhelt.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kæk Wass: Han filmede!
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
TOPNYHED
