Dagens Spilforslag: Tredobbelte målscorere

Fredagsunderholdningen er sikret med hele tre bud på målscorere i aftenens kampe.



Fredag kl. 20.45
Norge – Østrig
Erling Haaland scorer
2,70 @ NordicBet


Meget er sket, siden Erling Braut Haaland fik sine første to landskampe som indskiftet i Norges kampe mod Sverige og Malta for et år siden. Haaland har overstået en fantastisk første sæson i Dortmund, men den 20-årige angriber har endnu det første mål til gode for A-landsholdet.

Det er et nul, Haaland er tændt på at slette fredag mod Østrig, selv om han ikke er garanteret en startplads. Landstræner Lars Lagerbäck fraviger så godt som aldrig sit 4-4-2-koncept, og med Alexander Sørloth og Joshua King som alternativer råder Norge over en angribertrio, som lige nu kun matches af Ciro Immobile, Francesco Caputo og Andrea Belotti fra Italien målt på scoringer for de respektive klubhold.

Jeg tror dog, at Haaland får chancen fredag imod Østrig. Imod spillet tæller, at Das Team er stærkt kørende, mens defensiven ikke viser store sprækker. Det hører dog til sjældenhederne, at det norske landshold får fra banen uden at score. Så når NordicBet lægger sig over markedet med 2,70 på angrebskometen Haaland, satser jeg på et debutmål fredag.

Fredag kl. 20.45
Slovakiet – Tjekkiet
Róbert Boženík scorer
3,65 @ Unibet


Róbert Boženík står på kanten af et gennembrud i både Feyenoord og på landsholdet. Den 20-årige forward nåede akkurat at score et par gange for Feyenoord, før corona satte en stopper for turneringen i foråret, mens han på landsholdet har scoret mål i fire af de sidste fem kampe.

Fredag aften gælder det så en kamp mod Tjekkiet, som slovakkerne har mødt 12 gange, siden de to nationer gik hver til sit i 1993. Og selv om opbruddet var fredeligt, er kampene sjældent kedelige: 9 af 12 kampe har indeholdt mindst tre scoringer, mens de to hold endnu ikke har spillet 0-0 mod hinanden.

Ser vi på Tjekkiets kampe de sidste to år, har man kun holdt Montenegro fra at score imod sig, mens Slovakiet er kommet på tavlen i 11 af 14 kampe i samme tidsrum. Det er i skrivende stund ikke bekræftet, at Róbert Boženík starter inde, men hans form burde tale for det, ligesom angrebskonkurrent Adam Zreľák har fået udrejseforbud fra klubben af frygt for coronasmitte under den næste kamp i Israel.

Hvis Róbert Boženík får chancen fra start i fredagens kamp, ligner det 20-årige talent et godt bud på en målscorer i en normalvis målrig kulisse til markedsledende odds 3,65 hos Unibet.

Fredag kl. 20.45
Skotland – Israel
John McGinn scorer
6,10 @ Unibet


Skotland står i lidt af en angriberkrise før kampen mod Israel efter ugens afbud fra Oli McBurnie og Lawrence Shankland. Tilbage står dermed Calum Paterson og Oli Burke, som endnu ikke har scoret et turneringsmål siden corona-genstarten for et par måneder siden, foruden den mulige debutant i form af Lyndon Dykes.

Nu er skotterne også typisk stærkere på midtbanen, hvor spillere som Ryan Christie, James Forrest og Scott McTominay løfter holdet. Det samme må siges at være tilfældet for John McGinn, som i hvert fald i sidste efterår gik mål-amok for skotterne.

Det blev således til syv mål i otte EM-kvalifikationskampe for Aston Villa-manden, der satte sine mål ind i fire kampe fra september til november. Nu er det atter den tid på året – og med de to angriber-afbud er der mere end nogensinde brug for mål fra McGinn.

Som midtbanemand er 25-årige McGinn ingen typisk målmaskine. Men der er gode chancer for, at dødboldstærke McGinn får en vigtig rolle fredag imod Israel, som har indkasseret 11 mål i fem udekampe siden det seneste besøg i Skotland, hvor man tabte 2-3. Markedet ligger i 3,40-4,00 på mål af McGinn, så når Unibet flyver helt op i odds 6,10, er det svært at se uden om værdien i spil på scoringer fra den atypiske målhelt.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Troels Bech slår fast: Glem det!

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Presset træner vil rotere mod FCM

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Barcelona vandt 7-2

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Ikke for debutanter!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Chelsea – Paris Saint-Germain

Nu forklarer Noah Nartey