Fredag kl. 20.45
Norge – Østrig
Erling Haaland scorer
2,70 @ NordicBet
Meget er sket, siden Erling Braut Haaland fik sine første to landskampe som indskiftet i Norges kampe mod Sverige og Malta for et år siden. Haaland har overstået en fantastisk første sæson i Dortmund, men den 20-årige angriber har endnu det første mål til gode for A-landsholdet.
Det er et nul, Haaland er tændt på at slette fredag mod Østrig, selv om han ikke er garanteret en startplads. Landstræner Lars Lagerbäck fraviger så godt som aldrig sit 4-4-2-koncept, og med Alexander Sørloth og Joshua King som alternativer råder Norge over en angribertrio, som lige nu kun matches af Ciro Immobile, Francesco Caputo og Andrea Belotti fra Italien målt på scoringer for de respektive klubhold.
Jeg tror dog, at Haaland får chancen fredag imod Østrig. Imod spillet tæller, at Das Team er stærkt kørende, mens defensiven ikke viser store sprækker. Det hører dog til sjældenhederne, at det norske landshold får fra banen uden at score. Så når NordicBet lægger sig over markedet med 2,70 på angrebskometen Haaland, satser jeg på et debutmål fredag.
Fredag kl. 20.45
Slovakiet – Tjekkiet
Róbert Boženík scorer
3,65 @ Unibet
Róbert Boženík står på kanten af et gennembrud i både Feyenoord og på landsholdet. Den 20-årige forward nåede akkurat at score et par gange for Feyenoord, før corona satte en stopper for turneringen i foråret, mens han på landsholdet har scoret mål i fire af de sidste fem kampe.
Fredag aften gælder det så en kamp mod Tjekkiet, som slovakkerne har mødt 12 gange, siden de to nationer gik hver til sit i 1993. Og selv om opbruddet var fredeligt, er kampene sjældent kedelige: 9 af 12 kampe har indeholdt mindst tre scoringer, mens de to hold endnu ikke har spillet 0-0 mod hinanden.
Ser vi på Tjekkiets kampe de sidste to år, har man kun holdt Montenegro fra at score imod sig, mens Slovakiet er kommet på tavlen i 11 af 14 kampe i samme tidsrum. Det er i skrivende stund ikke bekræftet, at Róbert Boženík starter inde, men hans form burde tale for det, ligesom angrebskonkurrent Adam Zreľák har fået udrejseforbud fra klubben af frygt for coronasmitte under den næste kamp i Israel.
Hvis Róbert Boženík får chancen fra start i fredagens kamp, ligner det 20-årige talent et godt bud på en målscorer i en normalvis målrig kulisse til markedsledende odds 3,65 hos Unibet.
Fredag kl. 20.45
Skotland – Israel
John McGinn scorer
6,10 @ Unibet
Skotland står i lidt af en angriberkrise før kampen mod Israel efter ugens afbud fra Oli McBurnie og Lawrence Shankland. Tilbage står dermed Calum Paterson og Oli Burke, som endnu ikke har scoret et turneringsmål siden corona-genstarten for et par måneder siden, foruden den mulige debutant i form af Lyndon Dykes.
Nu er skotterne også typisk stærkere på midtbanen, hvor spillere som Ryan Christie, James Forrest og Scott McTominay løfter holdet. Det samme må siges at være tilfældet for John McGinn, som i hvert fald i sidste efterår gik mål-amok for skotterne.
Det blev således til syv mål i otte EM-kvalifikationskampe for Aston Villa-manden, der satte sine mål ind i fire kampe fra september til november. Nu er det atter den tid på året – og med de to angriber-afbud er der mere end nogensinde brug for mål fra McGinn.
Som midtbanemand er 25-årige McGinn ingen typisk målmaskine. Men der er gode chancer for, at dødboldstærke McGinn får en vigtig rolle fredag imod Israel, som har indkasseret 11 mål i fem udekampe siden det seneste besøg i Skotland, hvor man tabte 2-3. Markedet ligger i 3,40-4,00 på mål af McGinn, så når Unibet flyver helt op i odds 6,10, er det svært at se uden om værdien i spil på scoringer fra den atypiske målhelt.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Køber engelsk klub
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
I chok over Manchester United
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Arne Slot dybt frustreret
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Kritik preller af på Arteta
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
