Dagens Spilforslag: Tredobbelte målscorere

Fredagsunderholdningen er sikret med hele tre bud på målscorere i aftenens kampe.



Fredag kl. 20.45
Norge – Østrig
Erling Haaland scorer
2,70 @ NordicBet


Meget er sket, siden Erling Braut Haaland fik sine første to landskampe som indskiftet i Norges kampe mod Sverige og Malta for et år siden. Haaland har overstået en fantastisk første sæson i Dortmund, men den 20-årige angriber har endnu det første mål til gode for A-landsholdet.

Det er et nul, Haaland er tændt på at slette fredag mod Østrig, selv om han ikke er garanteret en startplads. Landstræner Lars Lagerbäck fraviger så godt som aldrig sit 4-4-2-koncept, og med Alexander Sørloth og Joshua King som alternativer råder Norge over en angribertrio, som lige nu kun matches af Ciro Immobile, Francesco Caputo og Andrea Belotti fra Italien målt på scoringer for de respektive klubhold.

Jeg tror dog, at Haaland får chancen fredag imod Østrig. Imod spillet tæller, at Das Team er stærkt kørende, mens defensiven ikke viser store sprækker. Det hører dog til sjældenhederne, at det norske landshold får fra banen uden at score. Så når NordicBet lægger sig over markedet med 2,70 på angrebskometen Haaland, satser jeg på et debutmål fredag.

Fredag kl. 20.45
Slovakiet – Tjekkiet
Róbert Boženík scorer
3,65 @ Unibet


Róbert Boženík står på kanten af et gennembrud i både Feyenoord og på landsholdet. Den 20-årige forward nåede akkurat at score et par gange for Feyenoord, før corona satte en stopper for turneringen i foråret, mens han på landsholdet har scoret mål i fire af de sidste fem kampe.

Fredag aften gælder det så en kamp mod Tjekkiet, som slovakkerne har mødt 12 gange, siden de to nationer gik hver til sit i 1993. Og selv om opbruddet var fredeligt, er kampene sjældent kedelige: 9 af 12 kampe har indeholdt mindst tre scoringer, mens de to hold endnu ikke har spillet 0-0 mod hinanden.

Ser vi på Tjekkiets kampe de sidste to år, har man kun holdt Montenegro fra at score imod sig, mens Slovakiet er kommet på tavlen i 11 af 14 kampe i samme tidsrum. Det er i skrivende stund ikke bekræftet, at Róbert Boženík starter inde, men hans form burde tale for det, ligesom angrebskonkurrent Adam Zreľák har fået udrejseforbud fra klubben af frygt for coronasmitte under den næste kamp i Israel.

Hvis Róbert Boženík får chancen fra start i fredagens kamp, ligner det 20-årige talent et godt bud på en målscorer i en normalvis målrig kulisse til markedsledende odds 3,65 hos Unibet.

Fredag kl. 20.45
Skotland – Israel
John McGinn scorer
6,10 @ Unibet


Skotland står i lidt af en angriberkrise før kampen mod Israel efter ugens afbud fra Oli McBurnie og Lawrence Shankland. Tilbage står dermed Calum Paterson og Oli Burke, som endnu ikke har scoret et turneringsmål siden corona-genstarten for et par måneder siden, foruden den mulige debutant i form af Lyndon Dykes.

Nu er skotterne også typisk stærkere på midtbanen, hvor spillere som Ryan Christie, James Forrest og Scott McTominay løfter holdet. Det samme må siges at være tilfældet for John McGinn, som i hvert fald i sidste efterår gik mål-amok for skotterne.

Det blev således til syv mål i otte EM-kvalifikationskampe for Aston Villa-manden, der satte sine mål ind i fire kampe fra september til november. Nu er det atter den tid på året – og med de to angriber-afbud er der mere end nogensinde brug for mål fra McGinn.

Som midtbanemand er 25-årige McGinn ingen typisk målmaskine. Men der er gode chancer for, at dødboldstærke McGinn får en vigtig rolle fredag imod Israel, som har indkasseret 11 mål i fem udekampe siden det seneste besøg i Skotland, hvor man tabte 2-3. Markedet ligger i 3,40-4,00 på mål af McGinn, så når Unibet flyver helt op i odds 6,10, er det svært at se uden om værdien i spil på scoringer fra den atypiske målhelt.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ruben Amorim favorit til dette job

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

De bliver monstersalg til sommer

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Disse to er færdige i Brøndby

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Brøndby IF – AGF

Hjulmand og co. taber stort skridt



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub