Dagens Spiljagt: Måljagt med Arsenal

Der er fuld runde i Premier League igen i denne weekend, og vi tager temperaturen på blandt andet Arsenals hjemmekamp mod Wolves



Vurderet ud fra oddset på kampen ligner tre point nærmest en pligt, når Arsenalpå lørdag møder Wolverhampton. Favoritternes formkurve over de seneste uger bakker den store favoritværdighed op.

Arsenal er nummer 1 i tabellen med 30 point efter 13 kampe, mens Wolverhampton rangerer som nummer 12 med 15 point efter 13 kampe.

Hold godt øje med mål, når Wolverhampton spiller kamp den kommende lørdag, for begge hold var på tavlen utrolige 10 gange i træk i deres kampe.

Arsenal har spandevis af selvtillid, når det kommer til mål inden deres kommende kamp den kommende lørdag Deres seneste ti kampe kastede fornemme 2.2 mål af sig pr. kamp, eller sammenlagt 22 garn. De lukkede syv mål ind i samme tidsrum, et snit på 0.7 pr. kamp med clean sheets i fem af dem.

Wolverhampton har stået for 1.6 mål i de seneste ti kampe, og de taler tager de så med til deres udekamp på lørdag. De scorede 16 mål selv, men tillod også 18 mål imod. Det kaster et gennemsnit på 1.8 af sig pr. kamp, der også bød på rent bur nul gange.

Arsenal har indtil videre kun lidt ét enkelt nederlag i Premier League i denne sæson efter 13 kampe. De kan i stedet fremvise ni sejre og tre uafgjorte. Arsenal er i færd med en imponerende stime af 8 kampe i træk på Emirates Stadium nu, hvori de ikke tabte én eneste gang.

Wolverhampton kigger på fire sejre, samt tre uafgjorte såvel som seks nederlag i Premier League. Wolverhampton indkasserede mindst én kasse i deres seneste 10 kampe.





LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Dansk sensation: Der er interesse for ham

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker