På tirsdag bliver en mærkedag i tipningens historie.
Som du kunne læse i Tipsbladet i sidste uge, sker der en masse på tips-området, når Danske Spil d. 9. april giver systempakken en ordentlig overhaling, og samtidig lancerer en del nye tiltag, eksempelvis tipning på mobilen, men det for mange vil det vigtigste tiltag måske være, at Danske Spil har valgt at hæve tipspræmierne.
– Overordnet stiger alle præmier, fordi vi hæver tilbagebetalingsprocenten på Tips med ca. 18 procent, fortæller Jens Nielsen, produktchef hos Danske Spil, og fortæller om baggrunden for, hvordan man har valgt at fordele stigningen på de enkelte præmiegrupper.
– Vi har nøje overvejet, hvordan disse ekstra præmiepenge skulle fordeles. Førstepræmierne er selvfølgelig vigtige, fordi alle tippere sigter efter dem og forholder sig til, hvor meget man ultimativt kan vinde. Samtidig er der dog ingen tvivl om, at følgepræmierne er vigtige for tipsoplevelsen, ikke mindst for systemtippere.
– Derfor har vi valgt at løfte alle præmiegrupper. Vi har givet 12’eren på Tips 13 lidt ekstra fokus, da vi synes, at den trængte til et relativt løft og derfor nu hæves med 28 procent. Der er typisk ca. 30 gange så mange vindere af 12 rigtige som af 13’eren, og alle disse tippere skal gerne føle, at de får en pæn præmie, selv om de missede førstepræmien, fortæller Jens Nielsen og tilføjer, at der fremover også vil være hurtigere præmieudbetaling. I dag skal man vente til dagen efter med at få sin tipspræmie, men fremover får man sin præmie med det samme.
Du kan se fordelingen af de kommende satser i tabellen herunder, men på trods af at lanceringen først finder sted på tirsdag, har tipspakken allerede mødt hård kritik.
– Sjældent har jeg dog set magen til makværk og inkompetence, som Jens Villumsen har udtrykt på Facebook-siden ”Tipsbladets Spilforslag”, som særligt hæfter sig ved, at det fortsat ikke er muligt at overføre sin egne systemer.
– De (Danske Spil, red.) kan ikke finde ud af at genindføre det populære ”Spil & Vind”, der allerede blev udviklet i 90’erne, hvor man selv kunne spille sine egne systemer ved at aflevere en fil hos forhandleren. En vigtig ting hvis man som jeg ikke er tilfreds med systemudbuddet, og hvis man som klub vil spille et stort enkelrækkesystem. ”Spil & Vind” var også overlegent til præmiesøgning. Man kunne selv sætte scoringerne ind i programmet og få et overblik, der var lynhurtigt og detaljeret i forhold til Danske Spils snegleopdatering nu,” lyder bandbullen fra Villumsen, der ”frygter det værste”, hvad angår de nye systemer.
Allerede i sidste uge Jens Nielsen dog fortælle, at funktionen med at kunne overføre sine egne systemer absolut ikke er ude i kulden.
– Vi havde det med på det oprindelige tegnebræt, men var nødt til at undlade det i første omgang, fordi det blev for bekosteligt, alt taget i betragtning, ligesom der var noget IT-sikkerhed at tage hensyn til. Løbet er dog på ingen måde kørt, der kan sagtens komme tilføjelser til produktet senere år, forsikrede Jens Nielsen.
Om ikke andet kan Jens Villumsen og alle andre glæde sig over, at det fremover bliver muligt at vinde lidt flere penge ved tipning, end det hidtil har været tilfældet, og fra på tirsdag får alle mulighed for at vurdere, om man skal glædes eller græmmes over den nye tipspakke, der opdateres for første gang i mere end 20 år.
Tips 13 Tips 13 Ny Præmie i forhold til før
13 rigtige 40,0 % 40,5 % 120,0 %
12 rigtige 12,5 % 13,5 % 128,0 %
11 rigtige 15,0 % 15,5 % 122,5 %
10 rigtige 32,5 % 30,5 % 111,3 %
Før/Efter
13 rigtige 194.476/233.427
12 rigtige 6.077/7.780
11 rigtige 526/644
10 rigtige 121/135
Tips 12 Tips 12 Ny Præmie i forhold til før
12 rigtige 42 % 43 % 121 %
11 rigtige 29 % 28,5 % 116,1 %
10 rigtige 29 % 28,5 % 116,1 %
Før/Efter Før/Efter
12 rigtige 34.357/41.570 109.243/132.179
11 rigtige 1.145/1.330 1.996/2.318
10 rigtige 165/192 179/208
Øvrige tiltag i den nye tipspakke:
– Tipning bliver tilgængelig på mobilen
– Halvlegstipning – fra august kan man for kvart indsats spille halvlegstipning, hvor der er præmie til alle med 13 rigtige ved pausen.
– Tips 13 kan nu tilbydes alle dage
– Alle kuponer kan tippes frem i tiden i modsætning til nu, hvor næste kupon først kan tippes, når den gamle lukkes
– Mulighed for ”event kuponer” der ikke er afhængning af hurtig afvikling, såsom Melodi Grand Prix, valg, Tour de France
– 66 systemer ryger ud af den nuværende tipspakke, mens der i den nye pakke indgår 52 U-systemer og 52 R-systemer
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg
NYHEDER
Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
