Danske Spil forhøjer tipspræmierne

Blandt mange andre ting at glæde sig over ved en opdatering af systempakken, kan tipperne nu også se frem til større tipspræmier



På tirsdag bliver en mærkedag i tipningens historie.

Som du kunne læse i Tipsbladet i sidste uge, sker der en masse på tips-området, når Danske Spil d. 9. april giver systempakken en ordentlig overhaling, og samtidig lancerer en del nye tiltag, eksempelvis tipning på mobilen, men det for mange vil det vigtigste tiltag måske være, at Danske Spil har valgt at hæve tipspræmierne.

– Overordnet stiger alle præmier, fordi vi hæver tilbagebetalingsprocenten på Tips med ca. 18 procent, fortæller Jens Nielsen, produktchef hos Danske Spil, og fortæller om baggrunden for, hvordan man har valgt at fordele stigningen på de enkelte præmiegrupper.

– Vi har nøje overvejet, hvordan disse ekstra præmiepenge skulle fordeles. Førstepræmierne er selvfølgelig vigtige, fordi alle tippere sigter efter dem og forholder sig til, hvor meget man ultimativt kan vinde. Samtidig er der dog ingen tvivl om, at følgepræmierne er vigtige for tipsoplevelsen, ikke mindst for systemtippere.

– Derfor har vi valgt at løfte alle præmiegrupper. Vi har givet 12’eren på Tips 13 lidt ekstra fokus, da vi synes, at den trængte til et relativt løft og derfor nu hæves med 28 procent. Der er typisk ca. 30 gange så mange vindere af 12 rigtige som af 13’eren, og alle disse tippere skal gerne føle, at de får en pæn præmie, selv om de missede førstepræmien, fortæller Jens Nielsen og tilføjer, at der fremover også vil være hurtigere præmieudbetaling. I dag skal man vente til dagen efter med at få sin tipspræmie, men fremover får man sin præmie med det samme.

LÆS OM DEN NYE TIPSPAKKE HER

Du kan se fordelingen af de kommende satser i tabellen herunder, men på trods af at lanceringen først finder sted på tirsdag, har tipspakken allerede mødt hård kritik.

– Sjældent har jeg dog set magen til makværk og inkompetence, som Jens Villumsen har udtrykt på Facebook-siden ”Tipsbladets Spilforslag”, som særligt hæfter sig ved, at det fortsat ikke er muligt at overføre sin egne systemer.

– De (Danske Spil, red.) kan ikke finde ud af at genindføre det populære ”Spil & Vind”, der allerede blev udviklet i 90’erne, hvor man selv kunne spille sine egne systemer ved at aflevere en fil hos forhandleren. En vigtig ting hvis man som jeg ikke er tilfreds med systemudbuddet, og hvis man som klub vil spille et stort enkelrækkesystem. ”Spil & Vind” var også overlegent til præmiesøgning. Man kunne selv sætte scoringerne ind i programmet og få et overblik, der var lynhurtigt og detaljeret i forhold til Danske Spils snegleopdatering nu,” lyder bandbullen fra Villumsen, der ”frygter det værste”, hvad angår de nye systemer.

Allerede i sidste uge Jens Nielsen dog fortælle, at funktionen med at kunne overføre sine egne systemer absolut ikke er ude i kulden.

– Vi havde det med på det oprindelige tegnebræt, men var nødt til at undlade det i første omgang, fordi det blev for bekosteligt, alt taget i betragtning, ligesom der var noget IT-sikkerhed at tage hensyn til. Løbet er dog på ingen måde kørt, der kan sagtens komme tilføjelser til produktet senere år, forsikrede Jens Nielsen.

Om ikke andet kan Jens Villumsen og alle andre glæde sig over, at det fremover bliver muligt at vinde lidt flere penge ved tipning, end det hidtil har været tilfældet, og fra på tirsdag får alle mulighed for at vurdere, om man skal glædes eller græmmes over den nye tipspakke, der opdateres for første gang i mere end 20 år.

Tips 13               Tips 13               Ny                       Præmie i forhold til før

13 rigtige          40,0 %                40,5 %                120,0 %

12 rigtige          12,5 %                13,5 %                128,0 %

11 rigtige          15,0 %                15,5 %                122,5 %

10 rigtige          32,5 %                30,5 %                111,3 %

                             Før/Efter                                      

13 rigtige          194.476/233.427

12 rigtige          6.077/7.780     

11 rigtige          526/644

10 rigtige          121/135

Tips 12               Tips 12               Ny                       Præmie i forhold til før

12 rigtige          42 %                    43 %                    121 %

11 rigtige          29 %                    28,5 %                116,1 %

10 rigtige          29 %                    28,5 %                116,1 %

 

                             Før/Efter                                       Før/Efter                                      

12 rigtige          34.357/41.570 109.243/132.179                        

11 rigtige          1.145/1.330                                   1.996/2.318

10 rigtige          165/192                                          179/208

Øvrige tiltag i den nye tipspakke:

–  Tipning bliver tilgængelig på mobilen

–  Halvlegstipning – fra august kan man for kvart indsats spille halvlegstipning, hvor der er præmie til alle med 13 rigtige ved pausen.

–  Tips 13 kan nu tilbydes alle dage

–  Alle kuponer kan tippes frem i tiden i modsætning til nu, hvor næste kupon først kan tippes, når den gamle lukkes

–  Mulighed for ”event kuponer” der ikke er afhængning af hurtig afvikling, såsom Melodi Grand Prix, valg, Tour de France

–  66 systemer ryger ud af den nuværende tipspakke, mens der i den nye pakke indgår  52 U-systemer og 52 R-systemer





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Senegal har appelleret vild dom

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Danmark – Nordmakedonien

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Helt på røven over Victor Froholdt

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Nu flytter anfører til Danmark

Sigter 32 personer for matchfixing

Divisionsforeningen med markant udmelding

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Kæmpe nyhed i udlandet

Riemer melder stjerne klar

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Klar tale: Han bør fyres nu

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!