Superligaklubben FC Midtjylland og Danske Spil har indgået en samarbejdsaftale, der knytter det nationale spilleselskab til ligaens aktuelle førerhold som officiel spillepartner frem til sommeren 2017.
– FC Midtjylland har som klub værdier og intentioner, vi gerne vil forbindes med. Klubben er ambitiøs og har et mål om at være en fast bestanddel af dansk topfodbold. Der vil vi også være, så vi passer godt sammen, siger marketingchef Søren Nielsen fra Danske Spil.
– Nu kendte vi jo hinanden fra tidligere, og FCM har været professionelle i hele forløbet. Det var også med til at gøre det til en nem beslutning, supplerer Søren Nielsen.
FC Midtjyllands kommunikations- og marketingdirektør Hans Krabbe glæder sig over aftalen, der vil gøre det sjovere at gå til fodbold på MCH Arena.
– Der er stor interesse for FCM netop nu, og vi er stolte over, at Danske Spil finder os så attraktive, at de indgår en lang og økonomisk meget givtig aftale med os, siger Hans Krabbe.
For Danske Spil har det været væsentligt at få en stærk samarbejdspartner i den vestlige del af Jylland.
– Vi er markedsledende, og med engagementet i FC Midtjylland får vi styrket vores position som hele Danmarks spilleselskab. En ivrig oddset-spiller i Ringkøbing er lige så velkommen som en i København, slår Danske Spils marketingchef Søren Nielsen fast.
I FCM glæder man sig til at præsentere Danske Spil på Danmarks største og nyeste LED-bander og to helt nye storskærme.
– Vi ser blandt andet frem til at krydre stadionoplevelsen med Danske Spils evne til at kommunikere direkte med spillerne via dynamiske budskaber, der ændrer sig under kampene, siger Hans Krabbe.
Det nye samarbejde skydes i gang øjeblikkeligt. Første gang det for alvor bliver synligt, bliver i forbindelse med FCM’s forårspremiere mod OB på hjemmebanen MCH Arena mandag den 23. februar.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Celtic er mester efter vildt drama
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Superliga-bejlere deler
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
