Danske Spil laver aftale med FCM

Danske Spil har indgået et samarbejde med FC Midtjylland og bliver dermed officiel spillepartner for Superligaens førerhold



Superligaklubben FC Midtjylland og Danske Spil har indgået en samarbejdsaftale, der knytter det nationale spilleselskab til ligaens aktuelle førerhold som officiel spillepartner frem til sommeren 2017.

– FC Midtjylland har som klub værdier og intentioner, vi gerne vil forbindes med. Klubben er ambitiøs og har et mål om at være en fast bestanddel af dansk topfodbold. Der vil vi også være, så vi passer godt sammen, siger marketingchef Søren Nielsen fra Danske Spil.

– Nu kendte vi jo hinanden fra tidligere, og FCM har været professionelle i hele forløbet. Det var også med til at gøre det til en nem beslutning, supplerer Søren Nielsen.

FC Midtjyllands kommunikations- og marketingdirektør Hans Krabbe glæder sig over aftalen, der vil gøre det sjovere at gå til fodbold på MCH Arena.

– Der er stor interesse for FCM netop nu, og vi er stolte over, at Danske Spil finder os så attraktive, at de indgår en lang og økonomisk meget givtig aftale med os, siger Hans Krabbe.

For Danske Spil har det været væsentligt at få en stærk samarbejdspartner i den vestlige del af Jylland.

– Vi er markedsledende, og med engagementet i FC Midtjylland får vi styrket vores position som hele Danmarks spilleselskab. En ivrig oddset-spiller i Ringkøbing er lige så velkommen som en i København, slår Danske Spils marketingchef Søren Nielsen fast.

I FCM glæder man sig til at præsentere Danske Spil på Danmarks største og nyeste LED-bander og to helt nye storskærme.

– Vi ser blandt andet frem til at krydre stadionoplevelsen med Danske Spils evne til at kommunikere direkte med spillerne via dynamiske budskaber, der ændrer sig under kampene, siger Hans Krabbe.

Det nye samarbejde skydes i gang øjeblikkeligt. Første gang det for alvor bliver synligt, bliver i forbindelse med FCM’s forårspremiere mod OB på hjemmebanen MCH Arena mandag den 23. februar.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.