Danske Spil laver aftale med FCM

Danske Spil har indgået et samarbejde med FC Midtjylland og bliver dermed officiel spillepartner for Superligaens førerhold



Superligaklubben FC Midtjylland og Danske Spil har indgået en samarbejdsaftale, der knytter det nationale spilleselskab til ligaens aktuelle førerhold som officiel spillepartner frem til sommeren 2017.

– FC Midtjylland har som klub værdier og intentioner, vi gerne vil forbindes med. Klubben er ambitiøs og har et mål om at være en fast bestanddel af dansk topfodbold. Der vil vi også være, så vi passer godt sammen, siger marketingchef Søren Nielsen fra Danske Spil.

– Nu kendte vi jo hinanden fra tidligere, og FCM har været professionelle i hele forløbet. Det var også med til at gøre det til en nem beslutning, supplerer Søren Nielsen.

FC Midtjyllands kommunikations- og marketingdirektør Hans Krabbe glæder sig over aftalen, der vil gøre det sjovere at gå til fodbold på MCH Arena.

– Der er stor interesse for FCM netop nu, og vi er stolte over, at Danske Spil finder os så attraktive, at de indgår en lang og økonomisk meget givtig aftale med os, siger Hans Krabbe.

For Danske Spil har det været væsentligt at få en stærk samarbejdspartner i den vestlige del af Jylland.

– Vi er markedsledende, og med engagementet i FC Midtjylland får vi styrket vores position som hele Danmarks spilleselskab. En ivrig oddset-spiller i Ringkøbing er lige så velkommen som en i København, slår Danske Spils marketingchef Søren Nielsen fast.

I FCM glæder man sig til at præsentere Danske Spil på Danmarks største og nyeste LED-bander og to helt nye storskærme.

– Vi ser blandt andet frem til at krydre stadionoplevelsen med Danske Spils evne til at kommunikere direkte med spillerne via dynamiske budskaber, der ændrer sig under kampene, siger Hans Krabbe.

Det nye samarbejde skydes i gang øjeblikkeligt. Første gang det for alvor bliver synligt, bliver i forbindelse med FCM’s forårspremiere mod OB på hjemmebanen MCH Arena mandag den 23. februar.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Randers FC – AGF

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danskerscoringerne væltede ind

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny Liverpool-nedtur

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Patrick Da Silva idømt fængsel

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn