Danske Spil Poker: nu også til Mac

Først blev det lidt forsinket. Så blev det forsinket noget mere. Så blev det helt vildt forsinket, men nu er den her endelig;Danske Spils poker-klient til Mac-computere



– Det er i sandhed en glædens dag for Danske Spil Poker, siger Søren Schneider, der er produktchef hos Danske Spil, og man kan godt forstå, at han har det sådan. Han har nemlig ventet i ualmindelig lang tid på at kunne byde velkommen til en poker-klient, som passer til Mac-brugere.

Det var allerede under Danske Licens Spils tidligere direktør, Jens Aaløse, at der blev lovet en snarlig løsning til Mac-brugerne, og det var ligeledes allerede under Jens Aaløse, at man måtte beklage, at projektet var blevet forsinket. Og han forlod sin stilling i maj 2013!

Men bedre sent end aldrig, og pokerspillere med Mac-computere får nu fuld adgang til hele paletten på Danske Spil. De kan fra i dag spille med i alle turneringer, Sit & Goes og almindeligt poker om penge. Men også den populære hurtige variant Zap Poker er åben for kunder, der har en computer med det lille æble på låget.

– Vi ved godt, at det har taget lang tid at komme i mål med det her projekt, men der har været mange faktorer at tage hensyn til. Nu har vi fået poker på Mac, og jeg er overbevist om, at selv de mest kræsne Mac-brugere vil sætte pris på løsningen. Vi glæder os til at byde alle Mac-brugere velkommen til Danske Spil Poker, siger Søren Schneider i en udtalelse om dagens poker-nyhed .

Mac-computer-brugere skal først downloade poker-klienten, og herefter kan de spille poker – både om penge og for sjov. Det er gratis at benytte poker-klienten til Mac-computeren.

– Det har været lidt af en torn i øjet på os, at Mac-løsningen har været så længe undervejs, når vi nu gerne vil repræsentere den største bredde i det danske pokermiljø. Vi kan ikke dække hele markedet uden denne Mac-løsning, men nu er vi klar til næste fase i vores vækst på Poker-markedet i Danmark, vurderer Søren Schneider.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’