– Det er i sandhed en glædens dag for Danske Spil Poker, siger Søren Schneider, der er produktchef hos Danske Spil, og man kan godt forstå, at han har det sådan. Han har nemlig ventet i ualmindelig lang tid på at kunne byde velkommen til en poker-klient, som passer til Mac-brugere.
Det var allerede under Danske Licens Spils tidligere direktør, Jens Aaløse, at der blev lovet en snarlig løsning til Mac-brugerne, og det var ligeledes allerede under Jens Aaløse, at man måtte beklage, at projektet var blevet forsinket. Og han forlod sin stilling i maj 2013!
Men bedre sent end aldrig, og pokerspillere med Mac-computere får nu fuld adgang til hele paletten på Danske Spil. De kan fra i dag spille med i alle turneringer, Sit & Goes og almindeligt poker om penge. Men også den populære hurtige variant Zap Poker er åben for kunder, der har en computer med det lille æble på låget.
– Vi ved godt, at det har taget lang tid at komme i mål med det her projekt, men der har været mange faktorer at tage hensyn til. Nu har vi fået poker på Mac, og jeg er overbevist om, at selv de mest kræsne Mac-brugere vil sætte pris på løsningen. Vi glæder os til at byde alle Mac-brugere velkommen til Danske Spil Poker, siger Søren Schneider i en udtalelse om dagens poker-nyhed .
Mac-computer-brugere skal først downloade poker-klienten, og herefter kan de spille poker – både om penge og for sjov. Det er gratis at benytte poker-klienten til Mac-computeren.
– Det har været lidt af en torn i øjet på os, at Mac-løsningen har været så længe undervejs, når vi nu gerne vil repræsentere den største bredde i det danske pokermiljø. Vi kan ikke dække hele markedet uden denne Mac-løsning, men nu er vi klar til næste fase i vores vækst på Poker-markedet i Danmark, vurderer Søren Schneider.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
