Danske Spil Poker: nu også til Mac

Først blev det lidt forsinket. Så blev det forsinket noget mere. Så blev det helt vildt forsinket, men nu er den her endelig;Danske Spils poker-klient til Mac-computere



– Det er i sandhed en glædens dag for Danske Spil Poker, siger Søren Schneider, der er produktchef hos Danske Spil, og man kan godt forstå, at han har det sådan. Han har nemlig ventet i ualmindelig lang tid på at kunne byde velkommen til en poker-klient, som passer til Mac-brugere.

Det var allerede under Danske Licens Spils tidligere direktør, Jens Aaløse, at der blev lovet en snarlig løsning til Mac-brugerne, og det var ligeledes allerede under Jens Aaløse, at man måtte beklage, at projektet var blevet forsinket. Og han forlod sin stilling i maj 2013!

Men bedre sent end aldrig, og pokerspillere med Mac-computere får nu fuld adgang til hele paletten på Danske Spil. De kan fra i dag spille med i alle turneringer, Sit & Goes og almindeligt poker om penge. Men også den populære hurtige variant Zap Poker er åben for kunder, der har en computer med det lille æble på låget.

– Vi ved godt, at det har taget lang tid at komme i mål med det her projekt, men der har været mange faktorer at tage hensyn til. Nu har vi fået poker på Mac, og jeg er overbevist om, at selv de mest kræsne Mac-brugere vil sætte pris på løsningen. Vi glæder os til at byde alle Mac-brugere velkommen til Danske Spil Poker, siger Søren Schneider i en udtalelse om dagens poker-nyhed .

Mac-computer-brugere skal først downloade poker-klienten, og herefter kan de spille poker – både om penge og for sjov. Det er gratis at benytte poker-klienten til Mac-computeren.

– Det har været lidt af en torn i øjet på os, at Mac-løsningen har været så længe undervejs, når vi nu gerne vil repræsentere den største bredde i det danske pokermiljø. Vi kan ikke dække hele markedet uden denne Mac-løsning, men nu er vi klar til næste fase i vores vækst på Poker-markedet i Danmark, vurderer Søren Schneider.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forstår intet af Bisseck-beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Australien – Egypten

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Her kan man se La Liga fremover

AGF-scoop: Hijackede transfer

Argentina – Kap Verde

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Jagter stor Liverpool-stjerne