FC Midtjylland:
Sandhedens time er oprunden for FC Midtjylland. Hvis ikke resultaterne flasker sig i denne runde, kan holdet have udspillet sin rolle i Europa League i denne sæson.
Sørger FCM selv for at vinde over SC Braga, lever håbet for videre avancement endnu, uanset hvad der sker i Røde Stjernes opgør mod Ludogorets. Sætter FCM omvendt point til, samtidig med at Røde Stjerne vinder, er løbet kørt.
Vicemestrene går dog ind til kampen med en usædvanligt dårlig ”stime” bag sig. De har nemlig tabt de to seneste kampe i streg. Det var ikke sket siden marts måned. Til gengæld vandt FCM den seneste Europa League-kamp mod netop Røde Stjerne.
Anfører Erik Sviatchenko blev skadet i landsholdspausen, men var med i weekendens nederlag mod Brøndby IF. Også den brasilianske angrebsduo Marrony og Junior Brumado er ifølge klubben fuldt kampdygtige. Daniel Høegh er til gengæld ikke vendt tilbage fra sin skadespause.
FC København:
FC København definerer sig selv bedre end et Conference League-hold, og den bedste måde at underbygge det på er ved at skabe gode resultater i turneringen. Det har løverne gjort, og torsdag kan holdet sikre sig førstepladsen.
Det sker, hvis FC København som ventet slår Lincoln Red Imps, og opgøret mellem Slovan Bratislava og PAOK ikke finder en vinder.
FC København besejrede senest PAOK med 2-1 på udebane, og så længe Jess Thorups tropper har været 11 mand på banen, har de ikke for alvor været i problemer i indeværende gruppespil.
Kevin Diks var ikke med søndag mod AGF, og han er tvivlsom til torsdagens opgør, som i øvrigt ikke byder på et gensyn med stortalentet Roony Bardghji, der forførte FCK-fansene i sin debut. Svenskeren er ikke spilleberettiget i Conference League. Carlos Zeca er ude med en skade.
Brøndby:
Pilen har peget en vej for Brøndby IF i de seneste måneder, og det er opad.
Klubben fra den københavnske Vestegn er det mest formstærke hold i Superligaen, hvor de ikke har vundet seks af deres seneste syv kampe, og hvor de senest slog topholdet FC Midtjylland på udebane. Samtidig fik de senest point i Europa League på hjemmebane mod Rangers.
Brøndby har endnu ikke vundet en kamp i Europa i denne sæson, og de er sidst i deres gruppe, men de er dog ikke helt elimineret inden de sidste to kampe. De er blot to point fra Sparta Prag og Rangers på henholdsvis anden- og tredjepladsen.
En tredjeplads vil endvidere være nok for Brøndby for også at spille i Europa i foråret, da den vil sikre en plads i Conference Leagues knockoutspil.
Til kampen mod Lyon råder Niels Frederiksen over et mere eller mindre skadesfrit hold. Kun Rasmus Wikström er skadet. Til gengæld har Jens Martin Gammelby ikke været i truppen til de seneste kampe.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
OPTAKT
Randers FC – FC København
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tottenham under stregen
Silkeborg-comeback giver håb
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Arsenal snublede i guldkampen
