Dansker-torsdag i Europa: God chance for Brøndby?

De fire danske Europa Cup-deltagere i atter i aktion torsdag aften, hvor FCK er på Gibraltar, mens de tre øvrige danske hold alle træder op på hjemmebane



FC Midtjylland:
Sandhedens time er oprunden for FC Midtjylland. Hvis ikke resultaterne flasker sig i denne runde, kan holdet have udspillet sin rolle i Europa League i denne sæson.

Sørger FCM selv for at vinde over SC Braga, lever håbet for videre avancement endnu, uanset hvad der sker i Røde Stjernes opgør mod Ludogorets. Sætter FCM omvendt point til, samtidig med at Røde Stjerne vinder, er løbet kørt.

Vicemestrene går dog ind til kampen med en usædvanligt dårlig ”stime” bag sig. De har nemlig tabt de to seneste kampe i streg. Det var ikke sket siden marts måned. Til gengæld vandt FCM den seneste Europa League-kamp mod netop Røde Stjerne.

Anfører Erik Sviatchenko blev skadet i landsholdspausen, men var med i weekendens nederlag mod Brøndby IF. Også den brasilianske angrebsduo Marrony og Junior Brumado er ifølge klubben fuldt kampdygtige. Daniel Høegh er til gengæld ikke vendt tilbage fra sin skadespause.

FC København:
FC København definerer sig selv bedre end et Conference League-hold, og den bedste måde at underbygge det på er ved at skabe gode resultater i turneringen. Det har løverne gjort, og torsdag kan holdet sikre sig førstepladsen.

Det sker, hvis FC København som ventet slår Lincoln Red Imps, og opgøret mellem Slovan Bratislava og PAOK ikke finder en vinder.

FC København besejrede senest PAOK med 2-1 på udebane, og så længe Jess Thorups tropper har været 11 mand på banen, har de ikke for alvor været i problemer i indeværende gruppespil.

Kevin Diks var ikke med søndag mod AGF, og han er tvivlsom til torsdagens opgør, som i øvrigt ikke byder på et gensyn med stortalentet Roony Bardghji, der forførte FCK-fansene i sin debut. Svenskeren er ikke spilleberettiget i Conference League. Carlos Zeca er ude med en skade.

Brøndby:
Pilen har peget en vej for Brøndby IF i de seneste måneder, og det er opad.

Klubben fra den københavnske Vestegn er det mest formstærke hold i Superligaen, hvor de ikke har vundet seks af deres seneste syv kampe, og hvor de senest slog topholdet FC Midtjylland på udebane. Samtidig fik de senest point i Europa League på hjemmebane mod Rangers.

Brøndby har endnu ikke vundet en kamp i Europa i denne sæson, og de er sidst i deres gruppe, men de er dog ikke helt elimineret inden de sidste to kampe. De er blot to point fra Sparta Prag og Rangers på henholdsvis anden- og tredjepladsen.

En tredjeplads vil endvidere være nok for Brøndby for også at spille i Europa i foråret, da den vil sikre en plads i Conference Leagues knockoutspil.

Til kampen mod Lyon råder Niels Frederiksen over et mere eller mindre skadesfrit hold. Kun Rasmus Wikström er skadet. Til gengæld har Jens Martin Gammelby ikke været i truppen til de seneste kampe.





Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sænker prisen mod Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

10 spillere nægtet indrejse til USA

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Giver to spillere livstidskarantæne



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

David Nielsen har sagt op

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

I forhandlinger med Nartey

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City