Dansker-torsdag i Europa: God chance for Brøndby?

De fire danske Europa Cup-deltagere i atter i aktion torsdag aften, hvor FCK er på Gibraltar, mens de tre øvrige danske hold alle træder op på hjemmebane



FC Midtjylland:
Sandhedens time er oprunden for FC Midtjylland. Hvis ikke resultaterne flasker sig i denne runde, kan holdet have udspillet sin rolle i Europa League i denne sæson.

Sørger FCM selv for at vinde over SC Braga, lever håbet for videre avancement endnu, uanset hvad der sker i Røde Stjernes opgør mod Ludogorets. Sætter FCM omvendt point til, samtidig med at Røde Stjerne vinder, er løbet kørt.

Vicemestrene går dog ind til kampen med en usædvanligt dårlig ”stime” bag sig. De har nemlig tabt de to seneste kampe i streg. Det var ikke sket siden marts måned. Til gengæld vandt FCM den seneste Europa League-kamp mod netop Røde Stjerne.

Anfører Erik Sviatchenko blev skadet i landsholdspausen, men var med i weekendens nederlag mod Brøndby IF. Også den brasilianske angrebsduo Marrony og Junior Brumado er ifølge klubben fuldt kampdygtige. Daniel Høegh er til gengæld ikke vendt tilbage fra sin skadespause.

FC København:
FC København definerer sig selv bedre end et Conference League-hold, og den bedste måde at underbygge det på er ved at skabe gode resultater i turneringen. Det har løverne gjort, og torsdag kan holdet sikre sig førstepladsen.

Det sker, hvis FC København som ventet slår Lincoln Red Imps, og opgøret mellem Slovan Bratislava og PAOK ikke finder en vinder.

FC København besejrede senest PAOK med 2-1 på udebane, og så længe Jess Thorups tropper har været 11 mand på banen, har de ikke for alvor været i problemer i indeværende gruppespil.

Kevin Diks var ikke med søndag mod AGF, og han er tvivlsom til torsdagens opgør, som i øvrigt ikke byder på et gensyn med stortalentet Roony Bardghji, der forførte FCK-fansene i sin debut. Svenskeren er ikke spilleberettiget i Conference League. Carlos Zeca er ude med en skade.

Brøndby:
Pilen har peget en vej for Brøndby IF i de seneste måneder, og det er opad.

Klubben fra den københavnske Vestegn er det mest formstærke hold i Superligaen, hvor de ikke har vundet seks af deres seneste syv kampe, og hvor de senest slog topholdet FC Midtjylland på udebane. Samtidig fik de senest point i Europa League på hjemmebane mod Rangers.

Brøndby har endnu ikke vundet en kamp i Europa i denne sæson, og de er sidst i deres gruppe, men de er dog ikke helt elimineret inden de sidste to kampe. De er blot to point fra Sparta Prag og Rangers på henholdsvis anden- og tredjepladsen.

En tredjeplads vil endvidere være nok for Brøndby for også at spille i Europa i foråret, da den vil sikre en plads i Conference Leagues knockoutspil.

Til kampen mod Lyon råder Niels Frederiksen over et mere eller mindre skadesfrit hold. Kun Rasmus Wikström er skadet. Til gengæld har Jens Martin Gammelby ikke været i truppen til de seneste kampe.







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

– Presset er på Danmark!

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Alexander Lind blæst bagover

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Viser målform før vigtig landskamp

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Dansker drillet af Mourinho

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Krisen er blevet til en katastrofe?

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

The Gunners deprimerer The Blues

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC København-krisen fortsætter

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag