EM Optakt: Suveræne Sverige, outsideren Danmark

Vi tæller ned til EM-slutrunden for kvinder i England i juli, og er nået til at kigge nærmere på diverse vinderspil til turneringen



Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 er det 13. EM i fodbold for kvinder, afholdt af UEFA. Turneringen afholdes i England fra den 6. til den 31. juli 2022, og kampene er fordelt på ti stadions. Der skal spilles EM-fodbold i byerne London, Manchester, Sheffield, Rotherham, Milton Keynes, Brighton og Southampton.
England blev tildelt værtskabet for slutrunden den 3. december 2018 på en UEFA-komité i Dublin. Ansøgningen gled glat igennem, da der ikke var andre ansøgere. Turneringen skulle oprindeligt have fundet sted fra den 7. juli til 1. august 2021, men blev rykket pga. coronaviruspandemien.
I forbindelse med, at EM for herrer 2020 og Sommer-OL 2020 i Tokyo først blev udskudt, valgte UEFA at rykke turneringen til året efter for at undgå flere store sportsbegivenheder oven i hinanden. England var sidst værter for EM i kvindefodbold i 2005.
I februar 2022 valgte UEFA, at suspendere det russiske landshold fra turneringen, grundet Ruslands invasion af Ukraine 2022. Video Assistant Referee (VAR), lige så vel som mållinjeteknologi, vil blive benyttet ved EM-turneringen.
Danmark kvalificerede sig til turneringen den 27. oktober 2020, efter en 3-1 sejr over Italien. De vandt dermed sikkert deres kvalifikationsgruppe med ni sejre, én uafgjort og nul nederlag. Danmark er placeret i gruppe B, hvor modstanderne bliver Spanien, Tyskland og Finland.
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 afholdes på ti stadions i forskellige byer. Den 23. februar 2020 blev det annonceret, at Old Trafford i Manchester ville afholde åbningskampen for værtslandet England 6. juli mod Østrig. Finalen bliver afviklet på Wembley Stadium i London, hvor man allerede 100 dage inden EM-turneringens start, altså den 28. marts 2022, meldte om udsolgt efter bare 43 minutter.
I alt deltog 48 UEFA-medlemslande i EM-kvalifikationen (inklusive Cypern, som deltog for første gang på seniorkvindeniveau, og Kosovo, som deltog for første gang på kvindesiden). Værterne fra England kvalificerede sig automatisk, så i alt 47 hold konkurrerede i kvalifikationen, for de i alt 15 pladser ved den endelige turnering.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Chido Obi var ustyrlig

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Benfica – Real Madrid

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Nartey scorede igen for Lyon

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Det er udelukkende mit ansvar’

– Det er en gigantisk fiasko

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FCK-bænken var rasende!

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt