Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 er det 13. EM i fodbold for kvinder, afholdt af UEFA. Turneringen afholdes i England fra den 6. til den 31. juli 2022, og kampene er fordelt på ti stadions. Der skal spilles EM-fodbold i byerne London, Manchester, Sheffield, Rotherham, Milton Keynes, Brighton og Southampton.
England blev tildelt værtskabet for slutrunden den 3. december 2018 på en UEFA-komité i Dublin. Ansøgningen gled glat igennem, da der ikke var andre ansøgere. Turneringen skulle oprindeligt have fundet sted fra den 7. juli til 1. august 2021, men blev rykket pga. coronaviruspandemien.
I forbindelse med, at EM for herrer 2020 og Sommer-OL 2020 i Tokyo først blev udskudt, valgte UEFA at rykke turneringen til året efter for at undgå flere store sportsbegivenheder oven i hinanden. England var sidst værter for EM i kvindefodbold i 2005.
I februar 2022 valgte UEFA, at suspendere det russiske landshold fra turneringen, grundet Ruslands invasion af Ukraine 2022. Video Assistant Referee (VAR), lige så vel som mållinjeteknologi, vil blive benyttet ved EM-turneringen.
Danmark kvalificerede sig til turneringen den 27. oktober 2020, efter en 3-1 sejr over Italien. De vandt dermed sikkert deres kvalifikationsgruppe med ni sejre, én uafgjort og nul nederlag. Danmark er placeret i gruppe B, hvor modstanderne bliver Spanien, Tyskland og Finland.
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 afholdes på ti stadions i forskellige byer. Den 23. februar 2020 blev det annonceret, at Old Trafford i Manchester ville afholde åbningskampen for værtslandet England 6. juli mod Østrig. Finalen bliver afviklet på Wembley Stadium i London, hvor man allerede 100 dage inden EM-turneringens start, altså den 28. marts 2022, meldte om udsolgt efter bare 43 minutter.
I alt deltog 48 UEFA-medlemslande i EM-kvalifikationen (inklusive Cypern, som deltog for første gang på seniorkvindeniveau, og Kosovo, som deltog for første gang på kvindesiden). Værterne fra England kvalificerede sig automatisk, så i alt 47 hold konkurrerede i kvalifikationen, for de i alt 15 pladser ved den endelige turnering.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
I svime over Højlund
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Medie peger på FC København
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Choktransfer?
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vild udtalelse om Nathan Trott
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Forlænger med stortalent
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
