EM Optakt: Suveræne Sverige, outsideren Danmark

Vi tæller ned til EM-slutrunden for kvinder i England i juli, og er nået til at kigge nærmere på diverse vinderspil til turneringen



Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 er det 13. EM i fodbold for kvinder, afholdt af UEFA. Turneringen afholdes i England fra den 6. til den 31. juli 2022, og kampene er fordelt på ti stadions. Der skal spilles EM-fodbold i byerne London, Manchester, Sheffield, Rotherham, Milton Keynes, Brighton og Southampton.
England blev tildelt værtskabet for slutrunden den 3. december 2018 på en UEFA-komité i Dublin. Ansøgningen gled glat igennem, da der ikke var andre ansøgere. Turneringen skulle oprindeligt have fundet sted fra den 7. juli til 1. august 2021, men blev rykket pga. coronaviruspandemien.
I forbindelse med, at EM for herrer 2020 og Sommer-OL 2020 i Tokyo først blev udskudt, valgte UEFA at rykke turneringen til året efter for at undgå flere store sportsbegivenheder oven i hinanden. England var sidst værter for EM i kvindefodbold i 2005.
I februar 2022 valgte UEFA, at suspendere det russiske landshold fra turneringen, grundet Ruslands invasion af Ukraine 2022. Video Assistant Referee (VAR), lige så vel som mållinjeteknologi, vil blive benyttet ved EM-turneringen.
Danmark kvalificerede sig til turneringen den 27. oktober 2020, efter en 3-1 sejr over Italien. De vandt dermed sikkert deres kvalifikationsgruppe med ni sejre, én uafgjort og nul nederlag. Danmark er placeret i gruppe B, hvor modstanderne bliver Spanien, Tyskland og Finland.
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 afholdes på ti stadions i forskellige byer. Den 23. februar 2020 blev det annonceret, at Old Trafford i Manchester ville afholde åbningskampen for værtslandet England 6. juli mod Østrig. Finalen bliver afviklet på Wembley Stadium i London, hvor man allerede 100 dage inden EM-turneringens start, altså den 28. marts 2022, meldte om udsolgt efter bare 43 minutter.
I alt deltog 48 UEFA-medlemslande i EM-kvalifikationen (inklusive Cypern, som deltog for første gang på seniorkvindeniveau, og Kosovo, som deltog for første gang på kvindesiden). Værterne fra England kvalificerede sig automatisk, så i alt 47 hold konkurrerede i kvalifikationen, for de i alt 15 pladser ved den endelige turnering.





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Nartey scorede igen for Lyon

Chido Obi var ustyrlig

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Præsenterer Thomas Franks afløser

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

– Det er en gigantisk fiasko

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Viborg FF – Brøndby IF



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

AGF dummer sig mod Fredericia

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

FCK-bænken var rasende!

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Sønderjyske – Silkeborg IF

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

OB – FC Midtjylland