EM Optakt: Suveræne Sverige, outsideren Danmark

Vi tæller ned til EM-slutrunden for kvinder i England i juli, og er nået til at kigge nærmere på diverse vinderspil til turneringen



Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 er det 13. EM i fodbold for kvinder, afholdt af UEFA. Turneringen afholdes i England fra den 6. til den 31. juli 2022, og kampene er fordelt på ti stadions. Der skal spilles EM-fodbold i byerne London, Manchester, Sheffield, Rotherham, Milton Keynes, Brighton og Southampton.
England blev tildelt værtskabet for slutrunden den 3. december 2018 på en UEFA-komité i Dublin. Ansøgningen gled glat igennem, da der ikke var andre ansøgere. Turneringen skulle oprindeligt have fundet sted fra den 7. juli til 1. august 2021, men blev rykket pga. coronaviruspandemien.
I forbindelse med, at EM for herrer 2020 og Sommer-OL 2020 i Tokyo først blev udskudt, valgte UEFA at rykke turneringen til året efter for at undgå flere store sportsbegivenheder oven i hinanden. England var sidst værter for EM i kvindefodbold i 2005.
I februar 2022 valgte UEFA, at suspendere det russiske landshold fra turneringen, grundet Ruslands invasion af Ukraine 2022. Video Assistant Referee (VAR), lige så vel som mållinjeteknologi, vil blive benyttet ved EM-turneringen.
Danmark kvalificerede sig til turneringen den 27. oktober 2020, efter en 3-1 sejr over Italien. De vandt dermed sikkert deres kvalifikationsgruppe med ni sejre, én uafgjort og nul nederlag. Danmark er placeret i gruppe B, hvor modstanderne bliver Spanien, Tyskland og Finland.
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 afholdes på ti stadions i forskellige byer. Den 23. februar 2020 blev det annonceret, at Old Trafford i Manchester ville afholde åbningskampen for værtslandet England 6. juli mod Østrig. Finalen bliver afviklet på Wembley Stadium i London, hvor man allerede 100 dage inden EM-turneringens start, altså den 28. marts 2022, meldte om udsolgt efter bare 43 minutter.
I alt deltog 48 UEFA-medlemslande i EM-kvalifikationen (inklusive Cypern, som deltog for første gang på seniorkvindeniveau, og Kosovo, som deltog for første gang på kvindesiden). Værterne fra England kvalificerede sig automatisk, så i alt 47 hold konkurrerede i kvalifikationen, for de i alt 15 pladser ved den endelige turnering.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

– Priserne er eksploderet



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Midtjylland – FC København

Brian Riemer på plads til topkamp

Brøndby IF – Randers FC

Spændende OB-nyhed

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Silkeborg IF – Viborg FF

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

De vil have Martin Braithwaite

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Medier fælder hård dom

Bekræfter: Godt nyt for FC København

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Vejle Boldklub – FC Fredericia

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney