Enighed om ny spillelovgivning

Man har længe snakket om det, som om det nærmest var en kendsgerning, og torsdag d. 3. februar blev det endelig slået fast; det danske spillemonopol falder



Her nåede Regeringen til enighed med Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Det radikale Venstre og Liberal Alliance om, at gennemføre en lovgivning der skal skabe et reguleret, og delvis liberaliseret dansk spillemarked.

Som ventet får spilleselskaberne nu mulighed for at søge om en licens til at udbyde spil i Danmark, men lotto og andre talspil bliver på statens hænder.

Den nye lovgivning lægger op til, hvad man kalder “en klar grænsedragning mellem de monopoliserede spil og de liberaliserede spil, således at udbyderne af de monopoliserede spil beskyttes mod konkurrence fra spiludbydere, som ikke har tilladelse til udbud af monopolspil, afskærmning mod ulovlige udbydere ved betalingsblokering – ved internetblokering – og ved fastholdelse af det gældende reklameforbud”.

Afgiften kommer til at ligge på 20 pct. af bruttospilleindtægten (indskud fratrukket gevinster) på den liberaliserede del af spillemarkedet, hvorunder også poker og online kasinospil hører, og det skal blive interessant at se, hvordan den glider ned hos de potentielle ansøgere.

Frygten for, at der ikke bliver lige så mange penge til de normale modtagere af ydelser fra Danske Spils overskud imødekommes i første omgang ved, at overskudsmodtagerne i 2012 er sikret et beløb, der reelt svarer til udlodningen i 2008, ca. 1,7 mia. kr.

Udlodningen kobles til overskuddet fra monopoldelen i Danske Spil samt overskuddet fra Klasselotteriet. Modellen skal evalueres i 2014.







LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Stjerne på plads i Chelsea

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

AGF i Europa: De venter i næste runde

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hvor er I vilde, AGF!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tottenham-flop i stor transfer

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Kulturministeren vil til kamp mod FIFA

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Vildt Superliga-rygte afvises

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Færdig i dansk klub efter 55 dage

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny FC København-stjerne imponerer

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Her er FC Københavns pris på William Clem

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren