Enighed om ny spillelovgivning

Man har længe snakket om det, som om det nærmest var en kendsgerning, og torsdag d. 3. februar blev det endelig slået fast; det danske spillemonopol falder



Her nåede Regeringen til enighed med Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Det radikale Venstre og Liberal Alliance om, at gennemføre en lovgivning der skal skabe et reguleret, og delvis liberaliseret dansk spillemarked.

Som ventet får spilleselskaberne nu mulighed for at søge om en licens til at udbyde spil i Danmark, men lotto og andre talspil bliver på statens hænder.

Den nye lovgivning lægger op til, hvad man kalder “en klar grænsedragning mellem de monopoliserede spil og de liberaliserede spil, således at udbyderne af de monopoliserede spil beskyttes mod konkurrence fra spiludbydere, som ikke har tilladelse til udbud af monopolspil, afskærmning mod ulovlige udbydere ved betalingsblokering – ved internetblokering – og ved fastholdelse af det gældende reklameforbud”.

Afgiften kommer til at ligge på 20 pct. af bruttospilleindtægten (indskud fratrukket gevinster) på den liberaliserede del af spillemarkedet, hvorunder også poker og online kasinospil hører, og det skal blive interessant at se, hvordan den glider ned hos de potentielle ansøgere.

Frygten for, at der ikke bliver lige så mange penge til de normale modtagere af ydelser fra Danske Spils overskud imødekommes i første omgang ved, at overskudsmodtagerne i 2012 er sikret et beløb, der reelt svarer til udlodningen i 2008, ca. 1,7 mia. kr.

Udlodningen kobles til overskuddet fra monopoldelen i Danske Spil samt overskuddet fra Klasselotteriet. Modellen skal evalueres i 2014.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Er de også færdige i OB?

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FC Midtjylland er ude

John Stones tager sydpå

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe