Enighed om ny spillelovgivning

Man har længe snakket om det, som om det nærmest var en kendsgerning, og torsdag d. 3. februar blev det endelig slået fast; det danske spillemonopol falder



Her nåede Regeringen til enighed med Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Det radikale Venstre og Liberal Alliance om, at gennemføre en lovgivning der skal skabe et reguleret, og delvis liberaliseret dansk spillemarked.

Som ventet får spilleselskaberne nu mulighed for at søge om en licens til at udbyde spil i Danmark, men lotto og andre talspil bliver på statens hænder.

Den nye lovgivning lægger op til, hvad man kalder “en klar grænsedragning mellem de monopoliserede spil og de liberaliserede spil, således at udbyderne af de monopoliserede spil beskyttes mod konkurrence fra spiludbydere, som ikke har tilladelse til udbud af monopolspil, afskærmning mod ulovlige udbydere ved betalingsblokering – ved internetblokering – og ved fastholdelse af det gældende reklameforbud”.

Afgiften kommer til at ligge på 20 pct. af bruttospilleindtægten (indskud fratrukket gevinster) på den liberaliserede del af spillemarkedet, hvorunder også poker og online kasinospil hører, og det skal blive interessant at se, hvordan den glider ned hos de potentielle ansøgere.

Frygten for, at der ikke bliver lige så mange penge til de normale modtagere af ydelser fra Danske Spils overskud imødekommes i første omgang ved, at overskudsmodtagerne i 2012 er sikret et beløb, der reelt svarer til udlodningen i 2008, ca. 1,7 mia. kr.

Udlodningen kobles til overskuddet fra monopoldelen i Danske Spil samt overskuddet fra Klasselotteriet. Modellen skal evalueres i 2014.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Smider Salah-bombe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sender stikpille til FC København-flop

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal vinder og lægger pres på City

Inter skuffer stort mod Torino

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder