Enighed om ny spillelovgivning

Man har længe snakket om det, som om det nærmest var en kendsgerning, og torsdag d. 3. februar blev det endelig slået fast; det danske spillemonopol falder



Her nåede Regeringen til enighed med Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Det radikale Venstre og Liberal Alliance om, at gennemføre en lovgivning der skal skabe et reguleret, og delvis liberaliseret dansk spillemarked.

Som ventet får spilleselskaberne nu mulighed for at søge om en licens til at udbyde spil i Danmark, men lotto og andre talspil bliver på statens hænder.

Den nye lovgivning lægger op til, hvad man kalder “en klar grænsedragning mellem de monopoliserede spil og de liberaliserede spil, således at udbyderne af de monopoliserede spil beskyttes mod konkurrence fra spiludbydere, som ikke har tilladelse til udbud af monopolspil, afskærmning mod ulovlige udbydere ved betalingsblokering – ved internetblokering – og ved fastholdelse af det gældende reklameforbud”.

Afgiften kommer til at ligge på 20 pct. af bruttospilleindtægten (indskud fratrukket gevinster) på den liberaliserede del af spillemarkedet, hvorunder også poker og online kasinospil hører, og det skal blive interessant at se, hvordan den glider ned hos de potentielle ansøgere.

Frygten for, at der ikke bliver lige så mange penge til de normale modtagere af ydelser fra Danske Spils overskud imødekommes i første omgang ved, at overskudsmodtagerne i 2012 er sikret et beløb, der reelt svarer til udlodningen i 2008, ca. 1,7 mia. kr.

Udlodningen kobles til overskuddet fra monopoldelen i Danske Spil samt overskuddet fra Klasselotteriet. Modellen skal evalueres i 2014.





Kommer med kæmpe Agger-nyhed




LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører dansk toptræners millionløn

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson