Enighed om ny spillelovgivning

Man har længe snakket om det, som om det nærmest var en kendsgerning, og torsdag d. 3. februar blev det endelig slået fast; det danske spillemonopol falder



Her nåede Regeringen til enighed med Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Det radikale Venstre og Liberal Alliance om, at gennemføre en lovgivning der skal skabe et reguleret, og delvis liberaliseret dansk spillemarked.

Som ventet får spilleselskaberne nu mulighed for at søge om en licens til at udbyde spil i Danmark, men lotto og andre talspil bliver på statens hænder.

Den nye lovgivning lægger op til, hvad man kalder “en klar grænsedragning mellem de monopoliserede spil og de liberaliserede spil, således at udbyderne af de monopoliserede spil beskyttes mod konkurrence fra spiludbydere, som ikke har tilladelse til udbud af monopolspil, afskærmning mod ulovlige udbydere ved betalingsblokering – ved internetblokering – og ved fastholdelse af det gældende reklameforbud”.

Afgiften kommer til at ligge på 20 pct. af bruttospilleindtægten (indskud fratrukket gevinster) på den liberaliserede del af spillemarkedet, hvorunder også poker og online kasinospil hører, og det skal blive interessant at se, hvordan den glider ned hos de potentielle ansøgere.

Frygten for, at der ikke bliver lige så mange penge til de normale modtagere af ydelser fra Danske Spils overskud imødekommes i første omgang ved, at overskudsmodtagerne i 2012 er sikret et beløb, der reelt svarer til udlodningen i 2008, ca. 1,7 mia. kr.

Udlodningen kobles til overskuddet fra monopoldelen i Danske Spil samt overskuddet fra Klasselotteriet. Modellen skal evalueres i 2014.





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Norge – Frankrig

Afslører: FCK ringede aldrig

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne