Enighed om ny spillelovgivning

Man har længe snakket om det, som om det nærmest var en kendsgerning, og torsdag d. 3. februar blev det endelig slået fast; det danske spillemonopol falder



Her nåede Regeringen til enighed med Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Det radikale Venstre og Liberal Alliance om, at gennemføre en lovgivning der skal skabe et reguleret, og delvis liberaliseret dansk spillemarked.

Som ventet får spilleselskaberne nu mulighed for at søge om en licens til at udbyde spil i Danmark, men lotto og andre talspil bliver på statens hænder.

Den nye lovgivning lægger op til, hvad man kalder “en klar grænsedragning mellem de monopoliserede spil og de liberaliserede spil, således at udbyderne af de monopoliserede spil beskyttes mod konkurrence fra spiludbydere, som ikke har tilladelse til udbud af monopolspil, afskærmning mod ulovlige udbydere ved betalingsblokering – ved internetblokering – og ved fastholdelse af det gældende reklameforbud”.

Afgiften kommer til at ligge på 20 pct. af bruttospilleindtægten (indskud fratrukket gevinster) på den liberaliserede del af spillemarkedet, hvorunder også poker og online kasinospil hører, og det skal blive interessant at se, hvordan den glider ned hos de potentielle ansøgere.

Frygten for, at der ikke bliver lige så mange penge til de normale modtagere af ydelser fra Danske Spils overskud imødekommes i første omgang ved, at overskudsmodtagerne i 2012 er sikret et beløb, der reelt svarer til udlodningen i 2008, ca. 1,7 mia. kr.

Udlodningen kobles til overskuddet fra monopoldelen i Danske Spil samt overskuddet fra Klasselotteriet. Modellen skal evalueres i 2014.







LIVE

TransferLIVE: Tæt på Barcelona – her er hans løn

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Roony vil væk

Mæhle kan hentes for spotpris



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Erik ten Hag jagter dansker

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

– Ja, der var dialog med Brøndby

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’