Eriksen i duel med Ronaldo på Old Trafford

Mandagens udsendelse skal forsøge at følge op på en vild søndag, og vi drager til Manchester, hvor United tager imod Brentford



Det er en en ret vild situation for Manchester United, når oddset på en udesejr til Brentford er så lavt som som 4.50. Thomas Franks hold er nu meget mere end blot et busstoppested i Hounslow, og det er noget, de burde nyde.

Problemet for Brentford i aften er, at Manchester United har Cristiano Ronaldo. Ronaldo rykkede lige med Heung-Min Son til andenpladsen på Premier Leagues topscorerliste med sit 17. sæsonmål i torsdags. Det gav United uafgjort 1-1 mod Chelsea.

Du kan være sikker, han har øjne rettet på Mohamed Salah, som er fem kasser væk. Han vil helt sikkert være motiveret. Man Utd er vært for Brentford for første gang i nogen turnering siden en 2-1 League Cup-sejr i september 1975, og for første gang i ligaen siden en 4-1 sejr i december 1946.

Cristiano Ronaldo har været involveret i 24 mål i sine seneste 18 Premier League-kampe mod oprykkere (18 mål, 6 assists), og han scorede et hattrick i en 3-2-sejr mod Norwich i hans seneste kamp mod en oprykker. Kun i to af de 18 kampe hverken scorede eller assisterede han et mål, og en af dem var i den omvendte kamp mod Brentford.


Siden sin første Premier League-start for klubben i marts, har ingen spiller skabt flere chancer for Brentford end Christian Eriksen (13), mens ”bierne” er ubesejrede i alle seks kampe, hvor danskeren har startet inde. Fem sejre og en uafgjort blev det til i de seks kampe.

Ivan Toneys mål har været ni point værd for Brentford i Premier League i denne sæson. Kun Cristiano Ronaldos kasser været mere værdifulde for hans hold.







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Her er FC Københavns pris på William Clem

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

FCK misser landsholdsspiller

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar