Det er en en ret vild situation for Manchester United, når oddset på en udesejr til Brentford er så lavt som som 4.50. Thomas Franks hold er nu meget mere end blot et busstoppested i Hounslow, og det er noget, de burde nyde.
Problemet for Brentford i aften er, at Manchester United har Cristiano Ronaldo. Ronaldo rykkede lige med Heung-Min Son til andenpladsen på Premier Leagues topscorerliste med sit 17. sæsonmål i torsdags. Det gav United uafgjort 1-1 mod Chelsea.
Du kan være sikker, han har øjne rettet på Mohamed Salah, som er fem kasser væk. Han vil helt sikkert være motiveret. Man Utd er vært for Brentford for første gang i nogen turnering siden en 2-1 League Cup-sejr i september 1975, og for første gang i ligaen siden en 4-1 sejr i december 1946.
Cristiano Ronaldo har været involveret i 24 mål i sine seneste 18 Premier League-kampe mod oprykkere (18 mål, 6 assists), og han scorede et hattrick i en 3-2-sejr mod Norwich i hans seneste kamp mod en oprykker. Kun i to af de 18 kampe hverken scorede eller assisterede han et mål, og en af dem var i den omvendte kamp mod Brentford.
Siden sin første Premier League-start for klubben i marts, har ingen spiller skabt flere chancer for Brentford end Christian Eriksen (13), mens ”bierne” er ubesejrede i alle seks kampe, hvor danskeren har startet inde. Fem sejre og en uafgjort blev det til i de seks kampe.
Ivan Toneys mål har været ni point værd for Brentford i Premier League i denne sæson. Kun Cristiano Ronaldos kasser været mere værdifulde for hans hold.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
DAGENS SPILFORSLAG
FCK-momentum moser midtjyder
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
