Eriksen i duel med Ronaldo på Old Trafford

Mandagens udsendelse skal forsøge at følge op på en vild søndag, og vi drager til Manchester, hvor United tager imod Brentford



Det er en en ret vild situation for Manchester United, når oddset på en udesejr til Brentford er så lavt som som 4.50. Thomas Franks hold er nu meget mere end blot et busstoppested i Hounslow, og det er noget, de burde nyde.

Problemet for Brentford i aften er, at Manchester United har Cristiano Ronaldo. Ronaldo rykkede lige med Heung-Min Son til andenpladsen på Premier Leagues topscorerliste med sit 17. sæsonmål i torsdags. Det gav United uafgjort 1-1 mod Chelsea.

Du kan være sikker, han har øjne rettet på Mohamed Salah, som er fem kasser væk. Han vil helt sikkert være motiveret. Man Utd er vært for Brentford for første gang i nogen turnering siden en 2-1 League Cup-sejr i september 1975, og for første gang i ligaen siden en 4-1 sejr i december 1946.

Cristiano Ronaldo har været involveret i 24 mål i sine seneste 18 Premier League-kampe mod oprykkere (18 mål, 6 assists), og han scorede et hattrick i en 3-2-sejr mod Norwich i hans seneste kamp mod en oprykker. Kun i to af de 18 kampe hverken scorede eller assisterede han et mål, og en af dem var i den omvendte kamp mod Brentford.


Siden sin første Premier League-start for klubben i marts, har ingen spiller skabt flere chancer for Brentford end Christian Eriksen (13), mens ”bierne” er ubesejrede i alle seks kampe, hvor danskeren har startet inde. Fem sejre og en uafgjort blev det til i de seks kampe.

Ivan Toneys mål har været ni point værd for Brentford i Premier League i denne sæson. Kun Cristiano Ronaldos kasser været mere værdifulde for hans hold.





LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

De jagter Henrik Meister