Eriksen i duel med Ronaldo på Old Trafford

Mandagens udsendelse skal forsøge at følge op på en vild søndag, og vi drager til Manchester, hvor United tager imod Brentford



Det er en en ret vild situation for Manchester United, når oddset på en udesejr til Brentford er så lavt som som 4.50. Thomas Franks hold er nu meget mere end blot et busstoppested i Hounslow, og det er noget, de burde nyde.

Problemet for Brentford i aften er, at Manchester United har Cristiano Ronaldo. Ronaldo rykkede lige med Heung-Min Son til andenpladsen på Premier Leagues topscorerliste med sit 17. sæsonmål i torsdags. Det gav United uafgjort 1-1 mod Chelsea.

Du kan være sikker, han har øjne rettet på Mohamed Salah, som er fem kasser væk. Han vil helt sikkert være motiveret. Man Utd er vært for Brentford for første gang i nogen turnering siden en 2-1 League Cup-sejr i september 1975, og for første gang i ligaen siden en 4-1 sejr i december 1946.

Cristiano Ronaldo har været involveret i 24 mål i sine seneste 18 Premier League-kampe mod oprykkere (18 mål, 6 assists), og han scorede et hattrick i en 3-2-sejr mod Norwich i hans seneste kamp mod en oprykker. Kun i to af de 18 kampe hverken scorede eller assisterede han et mål, og en af dem var i den omvendte kamp mod Brentford.


Siden sin første Premier League-start for klubben i marts, har ingen spiller skabt flere chancer for Brentford end Christian Eriksen (13), mens ”bierne” er ubesejrede i alle seks kampe, hvor danskeren har startet inde. Fem sejre og en uafgjort blev det til i de seks kampe.

Ivan Toneys mål har været ni point værd for Brentford i Premier League i denne sæson. Kun Cristiano Ronaldos kasser været mere værdifulde for hans hold.





VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

TransferLIVE: Spurs præsenter tredje køb

Brøler sender Mexico videre

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Zanka ville spille gratis for FC København

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Jonas Lössl stopper karrieren