Fredag 19.00
Albanien – Azerbajdsjan
2-tal +0,5 (asian hcp) til odds 1,89 hos Expekt
Kampen spilles på neutral bane i Ungarn. Albanien kommer formentlig til at skifte en hel del ud og resultatet vil være sekundært her blot otte dage før deres EM-debut mod Italien. Azerbajdsjan har ikke tabt deres seneste fem venskabskampe. Hvorimod Albanien kun har vundet tre af deres seneste 11 venskabskampe, hvor den seneste, fire dage før denne, blev vundet med 3-0 over et af Europas allersvageste landshold, nemlig Liechtenstein. I en venskabskamp som denne så tæt på EM på neutral grund virker Albanien overvurderet. Det skal med, at Azerbajdsjan svinger meget og fra tid til anden løber ind i store nederlag, men omvendt spillede de også stort set lige op med Belgien på hjemmebane i efteråret i EM-kval´en.
Lørdag 20.00
Belgien – Luxembourg
Under 3,5 mål til odds 1,96 hos Unibet
Der har generelt været relativt få mål i de her venskabskampe op til EM-slutrunden og her tror jeg ikke bliver en undtagelse. Belgiens sidste testkamp inden EM. Tre dage forinden spillede de hjemme mod Montenegro, hvor det blev 2-0, hvor sidste mål faldt i overtiden på et straffespark med en mand i overtal. Her skiftede Belgien seks spillere i pausen. Luxembourg mødte samme dag Frankrig på udebane, hvor det blev 3-0 i en kamp med ca. 2 i samlet xG. Luxembourg der tabte stort til Portugal i deres EM-kvalgruppe, men faktisk var tæt på at kval´e til EM. Stor kamp for dem her, mens det for Belgien kommer til at prøve nogle ting af og undgå skader.
Lørdag 18.45
Portugal – Kroatien;
2-tal +0,75 (asian hcp) til odds 1,95 Bet365
Ved dette spil vinder vi, hvis Kroatien ikke taber og vi taber kun halvdelen af indsatsen, hvis Kroatien taber med et enkelt mål.
Det virker voldsomt, at Portugal skal være så store favoritter i en kamp, hvor der ikke er stor kvalitetsforskel på holdene og hvor resultatet er knapt så vigtigt. Portugal er i øvrigt uden Cristiano Ronaldo her, da han holder ferie inden han naturligvis skal med til EM. Kroatien der kun har tabt én ud af deres seneste 11 venskabskampe og det var med 1-0 på udebane til Belgien.
Portugal som eneste EM-deltager valgt at spille hele tre venskabskampe op til slutrunden, hvor den her bliver den midterste. Fire dage før slog de Finland med 4-2 på hjemmebane og tre dage efter Kroatien-kampen møder de Irland, også på hjemmebane. Der er lagt op til der skal prøves nogle ting af.
Søndag 20.45
Italien – Bosnien-Hercegovina
Under 2,5 mål til odds 1,975 hos Bet365
Italien naturligvis store favoritter her på hjemmebane i Empoli, men det var de også fem dage forinden mod Tyrkiet og her blev det 0-0 i en temmelig chancefattig kamp. Bosnien-Hercegovina spillede for seks dage siden i England, hvor de tabte 3-0, men de holdt England stangen i 60 min, hvor de kom foran via straffe. I kampen havde Bosnien kun to afslutninger, som begge blev blokeret. Bosnien har meget lidt at skyde med offensivt, udover gamle Dzeko, der sad på bænken hele kampen sidst, svært at se dem komme på tavlen her, omvendt kommer Italien slet ikke til at spille sig ud, så der skal være langt op til tre mål for deres vedkommende. Kampen ligger for Italiens vedkommende blot seks dage før første EM-kamp (mod Albanien).
Søndag 21.00
Sporting Gijon – Espanyol
Under 0,75 mål i 1. halvleg til 2,05 hos Bet365
Vi vinder, hvis den står 0-0 ved pausen og halvt tab ved eet mål i 1. halvleg.
Det bør blive tæt, intenst og chancefattigt i største dele af kampen, herunder især i starten. For lige godt en måned siden mødtes de, hvor det blev 0-0. Nu mødes de igen, denne gang er der endnu mere på spil, da det er semifinale om oprykning, første af to opgør. I efteråret spillede de hos Gijon, hvor det blev 2-0 efter 1-0 ved pausen. Næsten halvdelen af Espanyols udekampe i sæsonen har stået 0-0 ved pausen og Espanyol vil næppe være utilfreds med et sådan resultat for hele kampen, for så at kunne afgøre tingene hjemme i Barcelona fire dage senere. De to hold er begge langt bedre hjemme end ude.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Liverpool viser hvorfor de er mestre

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Silkeborg IF – Sønderjyske

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vil købe Oliver Christensen

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vanvidsskifte under opsejling?

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Italiensk klub jagter danskere

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen