Højbjerg og co. skal bremse Liverpools titeljagt

I weekendens udgave af Penge I Banken kigger vi nærmere på titelkampen i Premier League, vi runder Arsenals duel med Leeds og ser også nærmere på Brøndbys duel mod FCK



Liverpool har spandevis af selvtillid, når det kommer til mål inden deres kommende kamp den kommende lørdag Deres seneste 10 kampe kastede fornemme 2.5 mål af sig pr. kamp, eller sammenlagt 25 garn. De lukkede 3 mål ind i samme tidsrum, et snit på 0.3 pr. kamp med clean sheets i 8 af dem.

Tottenham udviser anstændig målform, når man ser tilbage på deres seneste 10kampe. Her har de leveret et gennemsnit på 2.8 kasser pr. kamp, eller 28 mål i alt. De indkasserede også 7 scoringer, eller et snit på 0.7 pr. kamp, hvori de holdt rent bur 5 gange.

Man City kommer drønende i imponerende målform i de sidste 10 kampe, hvori de snittede 2.7 mål pr. kamp med 27 kasser i alt. De indkasserede også 7 mål, eller gennemsnitligt 0.7 pr. opgør. De holdt buret rent i 6 af de kampe.

Hvad målscoring angår, er Newcastle Utd ikke det mest elektriske hold lige for tiden. De præsterede kun at score beskedne 12 gange i deres foregående 10 kampe, et gennemsnit på 1.2 pr. kamp. De indkasserede 11 mål i disse kampe, hvilket er lig med et gennemsnit på 1.1 pr. kamp. De klarede at holde målet rent 3 gange i denne serie.

Brøndby IF har været igennem en hård tid i deres seneste tre kampe, der har givet nul og niks til pointkontoen. De blev slået 2-0 af F.C. København, før FC Midtjylland satte sig igennem med 3-1. Tredje skuffelse i træk fulgte mod Randers FC, der satte sig igennem med 2-1.

De seneste tre kampe har for F.C. København givet lidt af hvert til kontoen. De startede med at banke Brøndby IF med 2-0, hvilket desværre blev fulgt op af et nederlag på 0-1 mod Randers FC. Deres seneste opgør, mod FC Midtjylland, indbragte et point i en 0-0 kamp.

Det ligner en vanskelig opgave at opbygge en sag på vegne af Leeds den kommende søndag i Premier League. Alt andet end en sejr til The Gunners vil være en overraskelse, i hvert fald hvis man blot vurderer ud fra bookmakernes odds på kampen.

Arsenal lægger beslag på placeringen som nummer 4 i Premier League med 63 point for deres første 34 kampe. Differencen til Leeds er 29 point, hvilket rangerer sidstnævnte som nummer 17 i tabellen for 34 kampe.







LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Det er aldrig sket før

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kan koste Brøndby flere millioner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Steve Cooper storroser stjerne

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

OB siger farvel til seks spillere

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Helt vild med Brøndby-profil

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig