Jeppe Rask er optimist forud for mandagens løb på Skive Trav

Jeppe Rask er optimist forud for mandagens løb på Skive Trav.



Mandag kl. 17.00
Skive Trav

Livestreaming: Derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spiludbyder: derby25.dk 

29-årige Jeppe Rask har på rekordtid etableret sig i den danske travelite. Han indløste trænerlicens i 2016 og allerede i sæsonen 2018 slog han for alvor igennem og placerede sig helt i toppen af sejrsprocentstatistikerne. En position, han siden har fastholdt.

De flotte resultater tilskriver Jeppe Rask, at man nu har fået indarbejdet et langtidsholdbart koncept. Og så er han ikke bange for at gå egne veje.

– Vi gør det anderledes end mange andre og har fundet frem til et koncept, hvor vi tænker mere på den lange bane. Vi trækker dem ikke forbi dyrlægen hele tiden, men bruger meget tid på, at holde dem helt i orden. Blandt andet ved brug af et vandbånd, forklarer Jeppe Rask.

Ved mandagens løb på hjemmebanen i Skive bringer Jeppe Rask seks heste til start. Alle har ifølge træneren en realistisk chance for at slutte i top tre.

Størst chance tiltror han Endless Love (7. løb nr. 7), der har indledt karrieren flot med fire sejre i syv starter.

– Jeg var rigtigt godt tilfreds med ham senest. Han blev slået af en bedre hest, men vi kan ikke klage over en 14-tid på Falster i første start efter pause. Han har været fin i træningen efterfølgende og normalt skal han være en god chance, vurderer Jeppe Rask.

Han forudser, at også Bette Nock (3. løb nr. 4) kan være noget for spillerne.

– Bette Nock var jeg også rigtigt godt tilfreds med senest. Han kom i mål med kræfter sparet, og alt har efterfølgende virket normalt og fint. Sprint er ingen fordel, men han har klaret det før. Jeg kører med fra start og håber på at komme til at sidde med fremme. Han skal have en top tre-chance.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Colombia – Portugal

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Markant ændring i Silkeborg

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Ståle Solbakken i stort forsvar