De kommer tættere og tættere på. Efter at have været langt efter har FC Midtjylland nu blot et enkelt point til topholdet FC København, der samtidig slider med det og ikke nødvendigvis bare vinder de sidste tre kampe, da spillet ikke kører, og angriberne har svært ved at score mål.
FC Midtjylland kan altså gå ud og vinde de sidste tre kampe og blive mester, hvis FCK smider point.
Men truppen er presset til det yderste efter en hård kamp i Aalborg, hvor det godt nok endte med en sejr, men hvor flere spillere måtte udgå med skader.
Skadet er keeper Elias Olafsson og forsvarsspiller Paulinho, og mod AaB måtte både Nikolas Dyhr og Mads Døhr Thychosen udgå med skader. Det presser FCM på især wing back-positionerne, hvis ingen af de tre forsvarsspillere er klar til at spille torsdag. Også Pione Sisto kan være ude med en skade.
Erik Sviatchenko vender tilbage fra skade, og så er det ventet, at Evander får en plads i startopstillingen, efter han startede ude senest efter en skadespause.
Brøndby IF:
De var uden både Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, men Brøndby IF fik alligevel et point, da klubben søndag eftermiddag mødte ærkerivalerne fra FC København. Det var indskiftede Mathias Greve, der sparkede kuglen i nettet, og dermed fik han lidt succes efter en svær sæson.
Både Maxsø og Slimane er nu tilbage for BIF, der skal forsøge at få noget med fra Herning. Godt nok ser det tæt på umuligt ud for Brøndby at nå tredjepladsen og Silkeborg IF, men fjerdepladsen kan også give en plads i Europa.
Der er altså rigeligt at spille for, og Niels Frederiksen skal gøre sig nogle tanker i forsvaret, hvor Kevin Tshiembe spillede en rigtig god kamp, og på midtbanen kom Greve ind og viste sig godt frem.
Kevin Mensah er ude med en skade.
Kæmpekøb retur til FC København?
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
