Måljagt med Midtjylland og London-brag

Der spilles klassisk London-opgør torsdag aften, når Tottenham tager imod Arsenal, og så skal Brøndby på besøg hos FC Midtjylland i Herning og begge kampe rundes i dagens program



De kommer tættere og tættere på. Efter at have været langt efter har FC Midtjylland nu blot et enkelt point til topholdet FC København, der samtidig slider med det og ikke nødvendigvis bare vinder de sidste tre kampe, da spillet ikke kører, og angriberne har svært ved at score mål.

FC Midtjylland kan altså gå ud og vinde de sidste tre kampe og blive mester, hvis FCK smider point.

Men truppen er presset til det yderste efter en hård kamp i Aalborg, hvor det godt nok endte med en sejr, men hvor flere spillere måtte udgå med skader.

Skadet er keeper Elias Olafsson og forsvarsspiller Paulinho, og mod AaB måtte både Nikolas Dyhr og Mads Døhr Thychosen udgå med skader. Det presser FCM på især wing back-positionerne, hvis ingen af de tre forsvarsspillere er klar til at spille torsdag. Også Pione Sisto kan være ude med en skade.

Erik Sviatchenko vender tilbage fra skade, og så er det ventet, at Evander får en plads i startopstillingen, efter han startede ude senest efter en skadespause.

Brøndby IF:
De var uden både Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, men Brøndby IF fik alligevel et point, da klubben søndag eftermiddag mødte ærkerivalerne fra FC København. Det var indskiftede Mathias Greve, der sparkede kuglen i nettet, og dermed fik han lidt succes efter en svær sæson.

Både Maxsø og Slimane er nu tilbage for BIF, der skal forsøge at få noget med fra Herning. Godt nok ser det tæt på umuligt ud for Brøndby at nå tredjepladsen og Silkeborg IF, men fjerdepladsen kan også give en plads i Europa.

Der er altså rigeligt at spille for, og Niels Frederiksen skal gøre sig nogle tanker i forsvaret, hvor Kevin Tshiembe spillede en rigtig god kamp, og på midtbanen kom Greve ind og viste sig godt frem.

Kevin Mensah er ude med en skade.





LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

“Det går over i historien”

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

‘Horsens var et helvede’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Spanien har et ekstra øje på Messi

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne