De kommer tættere og tættere på. Efter at have været langt efter har FC Midtjylland nu blot et enkelt point til topholdet FC København, der samtidig slider med det og ikke nødvendigvis bare vinder de sidste tre kampe, da spillet ikke kører, og angriberne har svært ved at score mål.
FC Midtjylland kan altså gå ud og vinde de sidste tre kampe og blive mester, hvis FCK smider point.
Men truppen er presset til det yderste efter en hård kamp i Aalborg, hvor det godt nok endte med en sejr, men hvor flere spillere måtte udgå med skader.
Skadet er keeper Elias Olafsson og forsvarsspiller Paulinho, og mod AaB måtte både Nikolas Dyhr og Mads Døhr Thychosen udgå med skader. Det presser FCM på især wing back-positionerne, hvis ingen af de tre forsvarsspillere er klar til at spille torsdag. Også Pione Sisto kan være ude med en skade.
Erik Sviatchenko vender tilbage fra skade, og så er det ventet, at Evander får en plads i startopstillingen, efter han startede ude senest efter en skadespause.
Brøndby IF:
De var uden både Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, men Brøndby IF fik alligevel et point, da klubben søndag eftermiddag mødte ærkerivalerne fra FC København. Det var indskiftede Mathias Greve, der sparkede kuglen i nettet, og dermed fik han lidt succes efter en svær sæson.
Både Maxsø og Slimane er nu tilbage for BIF, der skal forsøge at få noget med fra Herning. Godt nok ser det tæt på umuligt ud for Brøndby at nå tredjepladsen og Silkeborg IF, men fjerdepladsen kan også give en plads i Europa.
Der er altså rigeligt at spille for, og Niels Frederiksen skal gøre sig nogle tanker i forsvaret, hvor Kevin Tshiembe spillede en rigtig god kamp, og på midtbanen kom Greve ind og viste sig godt frem.
Kevin Mensah er ude med en skade.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Patrick Dorgu er med
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Gratis adgang til Superliga-brag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
