De kommer tættere og tættere på. Efter at have været langt efter har FC Midtjylland nu blot et enkelt point til topholdet FC København, der samtidig slider med det og ikke nødvendigvis bare vinder de sidste tre kampe, da spillet ikke kører, og angriberne har svært ved at score mål.
FC Midtjylland kan altså gå ud og vinde de sidste tre kampe og blive mester, hvis FCK smider point.
Men truppen er presset til det yderste efter en hård kamp i Aalborg, hvor det godt nok endte med en sejr, men hvor flere spillere måtte udgå med skader.
Skadet er keeper Elias Olafsson og forsvarsspiller Paulinho, og mod AaB måtte både Nikolas Dyhr og Mads Døhr Thychosen udgå med skader. Det presser FCM på især wing back-positionerne, hvis ingen af de tre forsvarsspillere er klar til at spille torsdag. Også Pione Sisto kan være ude med en skade.
Erik Sviatchenko vender tilbage fra skade, og så er det ventet, at Evander får en plads i startopstillingen, efter han startede ude senest efter en skadespause.
Brøndby IF:
De var uden både Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, men Brøndby IF fik alligevel et point, da klubben søndag eftermiddag mødte ærkerivalerne fra FC København. Det var indskiftede Mathias Greve, der sparkede kuglen i nettet, og dermed fik han lidt succes efter en svær sæson.
Både Maxsø og Slimane er nu tilbage for BIF, der skal forsøge at få noget med fra Herning. Godt nok ser det tæt på umuligt ud for Brøndby at nå tredjepladsen og Silkeborg IF, men fjerdepladsen kan også give en plads i Europa.
Der er altså rigeligt at spille for, og Niels Frederiksen skal gøre sig nogle tanker i forsvaret, hvor Kevin Tshiembe spillede en rigtig god kamp, og på midtbanen kom Greve ind og viste sig godt frem.
Kevin Mensah er ude med en skade.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
NYHEDER
Nu taler Messi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
