SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Liberia – Togo; 2-tal til odds 2,40. Onsdag d.13/11. Kl.17.00
To runder resterer i denne kval-pulje. De to ovenstående hold har hhv et og to point. Liberia har seks point op til Ækvatorialguinea, som er på 2. pladsen, men selv om de i teorien kan nå op på a point med dem, så kan de ikke passerer dem, da det er indbyrdes opgør før målscore og her har Ækvatorialguinea vundet begge indbyrdes over Liberia og derved har hjemmeholdet ikke mere at spille for. For Togo tæller kun sejren, men så kan de højst sandsynligt også selv afgøre det i sidste runde for der skal de møde Ækvatorialguinea på hjemmebane. Det omvendte opgør endte 2-2. I denne femte runde er sagen klar for Togo; de skal vinde og så må Ækvatorialguinea på hjemmebane ikke vinde over suveræne Algeriet, hvis de to ting holder, så kan Togo i sidste runde selv afgøre det med en sejr. En god ting ved ovenstående spil er, at Ækvatorialguinea – Algeriet først spiller dagen efter, så Togo kan tidligst se deres mulighed for avancement fordufte dagen efter de selv har spillet, såfremt de vinder.
Sydsudan – Congo; 2-tal til odds 1,87. Torsdag d.14/11. Kl.14.00
Sydsudan har ikke mere at spille for i denne AFCON-kvalgruppe, hvor de fire hold har spillet fire af seks runder og de to bedste hold går videre til selve turneringen. De er sidst med 0 point og en målscore på 3-7. Congo er 3´er med fire point. De har fire point op til Sydafrika og eftersom Sydafrika er bedre indbyrdes, så vil X aldrig være nok i den her kamp for Congo. Congo vandt fortjent det omvendte opgør på hjemmebane over Sydsudan med 1-0 for godt to måneder siden og dengang var motivationsfaktoren der ikke. I øvrigt en kamp hvor Congo-sejr lå i ca. 1,50.
Grækenland – England; Uafgjort ved pausen til odds 2,10. Torsdag d.14/11. Kl.14.00
Grækenland har været suveræne i den her NL-gruppe, især defensivt, hvor de kun har lukket eet mål ind, hvilket var på Wembley mod England. De kan endegyldigt sikre sig 1. pladsen og direkte oprykning til lag A via et point her inden sidste gruppekamp. Jeg forventer et græsk hold der vil være yderst tilfredse så længe den står 0-0. England har intet at tabe og skal altså vinde, hvis de skal give sig selv muligheden for at rykke forbi Grækenland og tage 1. pladsen. Sagen er dog den, at England har et hav af skader og at de næppe har travlt, så de vil næppe være kede af 0-0/uafgjort til pausen og de vil nok foretrække at satse senesre i kampen. Det føromtalte opgør på Wembley stod i øvrigt 0-0 ved pausen.
LIVE
LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Snart sker det
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Neymar er tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TIPSBLADETS DOM