SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Liberia – Togo; 2-tal til odds 2,40. Onsdag d.13/11. Kl.17.00
To runder resterer i denne kval-pulje. De to ovenstående hold har hhv et og to point. Liberia har seks point op til Ækvatorialguinea, som er på 2. pladsen, men selv om de i teorien kan nå op på a point med dem, så kan de ikke passerer dem, da det er indbyrdes opgør før målscore og her har Ækvatorialguinea vundet begge indbyrdes over Liberia og derved har hjemmeholdet ikke mere at spille for. For Togo tæller kun sejren, men så kan de højst sandsynligt også selv afgøre det i sidste runde for der skal de møde Ækvatorialguinea på hjemmebane. Det omvendte opgør endte 2-2. I denne femte runde er sagen klar for Togo; de skal vinde og så må Ækvatorialguinea på hjemmebane ikke vinde over suveræne Algeriet, hvis de to ting holder, så kan Togo i sidste runde selv afgøre det med en sejr. En god ting ved ovenstående spil er, at Ækvatorialguinea – Algeriet først spiller dagen efter, så Togo kan tidligst se deres mulighed for avancement fordufte dagen efter de selv har spillet, såfremt de vinder.
Sydsudan – Congo; 2-tal til odds 1,87. Torsdag d.14/11. Kl.14.00
Sydsudan har ikke mere at spille for i denne AFCON-kvalgruppe, hvor de fire hold har spillet fire af seks runder og de to bedste hold går videre til selve turneringen. De er sidst med 0 point og en målscore på 3-7. Congo er 3´er med fire point. De har fire point op til Sydafrika og eftersom Sydafrika er bedre indbyrdes, så vil X aldrig være nok i den her kamp for Congo. Congo vandt fortjent det omvendte opgør på hjemmebane over Sydsudan med 1-0 for godt to måneder siden og dengang var motivationsfaktoren der ikke. I øvrigt en kamp hvor Congo-sejr lå i ca. 1,50.
Grækenland – England; Uafgjort ved pausen til odds 2,10. Torsdag d.14/11. Kl.14.00
Grækenland har været suveræne i den her NL-gruppe, især defensivt, hvor de kun har lukket eet mål ind, hvilket var på Wembley mod England. De kan endegyldigt sikre sig 1. pladsen og direkte oprykning til lag A via et point her inden sidste gruppekamp. Jeg forventer et græsk hold der vil være yderst tilfredse så længe den står 0-0. England har intet at tabe og skal altså vinde, hvis de skal give sig selv muligheden for at rykke forbi Grækenland og tage 1. pladsen. Sagen er dog den, at England har et hav af skader og at de næppe har travlt, så de vil næppe være kede af 0-0/uafgjort til pausen og de vil nok foretrække at satse senesre i kampen. Det føromtalte opgør på Wembley stod i øvrigt 0-0 ved pausen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Storklub har taget kontakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
MEDIE
Choktransfer på vej?
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL