SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Nordicbet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Liberia – Togo; 2-tal til odds 2,40. Onsdag d.13/11. Kl.17.00
To runder resterer i denne kval-pulje. De to ovenstående hold har hhv et og to point. Liberia har seks point op til Ækvatorialguinea, som er på 2. pladsen, men selv om de i teorien kan nå op på a point med dem, så kan de ikke passerer dem, da det er indbyrdes opgør før målscore og her har Ækvatorialguinea vundet begge indbyrdes over Liberia og derved har hjemmeholdet ikke mere at spille for. For Togo tæller kun sejren, men så kan de højst sandsynligt også selv afgøre det i sidste runde for der skal de møde Ækvatorialguinea på hjemmebane. Det omvendte opgør endte 2-2. I denne femte runde er sagen klar for Togo; de skal vinde og så må Ækvatorialguinea på hjemmebane ikke vinde over suveræne Algeriet, hvis de to ting holder, så kan Togo i sidste runde selv afgøre det med en sejr. En god ting ved ovenstående spil er, at Ækvatorialguinea – Algeriet først spiller dagen efter, så Togo kan tidligst se deres mulighed for avancement fordufte dagen efter de selv har spillet, såfremt de vinder.
Sydsudan – Congo; 2-tal til odds 1,87. Torsdag d.14/11. Kl.14.00
Sydsudan har ikke mere at spille for i denne AFCON-kvalgruppe, hvor de fire hold har spillet fire af seks runder og de to bedste hold går videre til selve turneringen. De er sidst med 0 point og en målscore på 3-7. Congo er 3´er med fire point. De har fire point op til Sydafrika og eftersom Sydafrika er bedre indbyrdes, så vil X aldrig være nok i den her kamp for Congo. Congo vandt fortjent det omvendte opgør på hjemmebane over Sydsudan med 1-0 for godt to måneder siden og dengang var motivationsfaktoren der ikke. I øvrigt en kamp hvor Congo-sejr lå i ca. 1,50.
Grækenland – England; Uafgjort ved pausen til odds 2,10. Torsdag d.14/11. Kl.14.00
Grækenland har været suveræne i den her NL-gruppe, især defensivt, hvor de kun har lukket eet mål ind, hvilket var på Wembley mod England. De kan endegyldigt sikre sig 1. pladsen og direkte oprykning til lag A via et point her inden sidste gruppekamp. Jeg forventer et græsk hold der vil være yderst tilfredse så længe den står 0-0. England har intet at tabe og skal altså vinde, hvis de skal give sig selv muligheden for at rykke forbi Grækenland og tage 1. pladsen. Sagen er dog den, at England har et hav af skader og at de næppe har travlt, så de vil næppe være kede af 0-0/uafgjort til pausen og de vil nok foretrække at satse senesre i kampen. Det føromtalte opgør på Wembley stod i øvrigt 0-0 ved pausen.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Liverpool vender dobbeltopgøret
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden