SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Expekt. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Mallorca – Real Sociedad; Mallorca over 4,5 hjørnespark til odds 1,96. Tirsdag 17/9. Kl.19.00
Begge hold spillede tre dage forinden på hjemmebane; Mallorca allerede kl.14, mens Real Sociedads kamp startede fem timer senere. Begge hold tabte til hhv Villarreal og Real Madrid. Masser af udskiftning for de to hold henover sommeren, hvor Mallorca fremstår forbedret og Real Sociedad det modsatte. Som nævnt tidligere er der stor forskel på Mallorca ude og hjemme, både hvad angår resultater og måden de spiller på. I sidste sæson fik Mallorca på hjemmebane mindst fem hjørnespark i 68,4% af kampene. I denne sæson har de fået mindst fem hjørnespark i alle tre kampe på hjemmebane, selvom modstanderne har været så stærke som Real Madrid, Sevilla og senest altså Villarreal. I Sociedads hidtil fem kampe i denne sæson har alle modstandere fået mindst fem hjørnespark, pånær et hold, hvilket var Getafe, som fik fire. Real Sociedads faste back Javi Lopez udgik med skade i Lørdags og er næppe med her. De to faste hhv i forsvaret og på midtbanen; Hamari Traore og Brais Mendex er helt sikkert ud med skader for baskerne.
Sporting – Lille; 1-tal til odds 1,74. Tirsdag 17/9. Kl.21.00
De forsvarende portugisiske mestre er også startet denne sæson suverænt med fem sejre af fem mulige og en vild målscore på hele 19-2. Et meget ungt og talentfuldt hold. Ingen spillere over 30 år i truppen. Siden midten af Februar 2023 har de kun tabt een hjemmekamp, hvilket var mod Atalanta i Europa League. Kampen endte 1-2. En virkelig stærk hjemmebane med plads til 50.000 larmende fans. Lille er måske femte bedste hold i Frankrig og de er pt i en mindre krise, da de har tabt deres tre seneste kampe; først 2-1 ude til Slavia Prag, hvor de næsten blev kørt over, men holdt stand og gik videre med samlet 3-2. Dernæst 1-3 nederlag til PSG på hjemmebane, hvilket de selvfølgelig ikke behøver at skamme sig over. I weekenden blev det så til et 1-0-nederlag mod oprykkerne fra St. Etienne, som i de tre første runder stod med 0 point 0 mål scoret. Sporting mangler deres skadede 1. keeper, men ellers er resten klar. Lille med en håndfuld skader, men det er enten marginalspillere eller faste spillere der har været ude længe.
Real Madrid – Stuttgart; Vinicius Jr. scorer i kampen til odds 2,17. Tirsdag 17/9. Kl.21.00
Der er flere ting jeg godt kan lide ved dette spil; Til sammenligning har Bet365 1,83 og Danske Spil 1,87 på samme udfald, altså en meget markant forskel fra Expekts odds.
Jeg synes Real Madrid skal være endnu større favoritter end de pt er gjort til mod et Stuttgart-hold der slet ikke bør kunne komme i nærheden af at matche Real Madrid. Vinicius plejer at vise sig flot frem i CL; sidste sæson scorede han seks mål i 10 kampe og sæsonen forinden scorede han syv mål. Jeg troede Mbappe ville blive fast straffesparksskytte i Real Madrid, men noget tyder på, at ham og Vinicius skiftes til at tage. Sådan har det ihf været ved Real Madrids første fire straffespark i denne sæson; først Vinicius, så Mbappe og i Lørdags fik Real Madrid så to straffespark og der sparkede Vinicius det første og Mbappe det næste, så hvis de fortsætter sådan, så er det Vinicius´ tur. Der er i øvrigt blevet scoret på alle fire.
Real Madrid vil være toptændte hjemme på Bernanbeu. I ligaen er de fire point efter Barcelona og Champions League ser de som deres turnering, forståeligt nok, med deres mange vundne pokaler med de store ører.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER