Midtuge-systemet: Champions League er tilbage!

SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Expekt. Husk, at odds kan ændre sig løbende. Mallorca – Real Sociedad; Mallorca over 4,5 hjørnespark til odds 1,96. Tirsdag 17/9. Kl.19.00 Begge hold spillede tre dage forinden…



SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Expekt. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Mallorca – Real Sociedad; Mallorca over 4,5 hjørnespark til odds 1,96. Tirsdag 17/9. Kl.19.00
Begge hold spillede tre dage forinden på hjemmebane; Mallorca allerede kl.14, mens Real Sociedads kamp startede fem timer senere. Begge hold tabte til hhv Villarreal og Real Madrid. Masser af udskiftning for de to hold henover sommeren, hvor Mallorca fremstår forbedret og Real Sociedad det modsatte. Som nævnt tidligere er der stor forskel på Mallorca ude og hjemme, både hvad angår resultater og måden de spiller på. I sidste sæson fik Mallorca på hjemmebane mindst fem hjørnespark i 68,4% af kampene. I denne sæson har de fået mindst fem hjørnespark i alle tre kampe på hjemmebane, selvom modstanderne har været så stærke som Real Madrid, Sevilla og senest altså Villarreal. I Sociedads hidtil fem kampe i denne sæson har alle modstandere fået mindst fem hjørnespark, pånær et hold, hvilket var Getafe, som fik fire. Real Sociedads faste back Javi Lopez udgik med skade i Lørdags og er næppe med her. De to faste hhv i forsvaret og på midtbanen; Hamari Traore og Brais Mendex er helt sikkert ud med skader for baskerne. 

Sporting – Lille; 1-tal til odds 1,74. Tirsdag 17/9. Kl.21.00
De forsvarende portugisiske mestre er også startet denne sæson suverænt med fem sejre af fem mulige og en vild målscore på hele 19-2. Et meget ungt og talentfuldt hold. Ingen spillere over 30 år i truppen. Siden midten af Februar 2023 har de kun tabt een hjemmekamp, hvilket var mod Atalanta i Europa League. Kampen endte 1-2. En virkelig stærk hjemmebane med plads til 50.000 larmende fans. Lille er måske femte bedste hold i Frankrig og de er pt i en mindre krise, da de har tabt deres tre seneste kampe; først 2-1 ude til Slavia Prag, hvor de næsten blev kørt over, men holdt stand og gik videre med samlet 3-2. Dernæst 1-3 nederlag til PSG på hjemmebane, hvilket de selvfølgelig ikke behøver at skamme sig over. I weekenden blev det så til et 1-0-nederlag mod oprykkerne fra St. Etienne, som i de tre første runder stod med 0 point 0 mål scoret. Sporting mangler deres skadede 1. keeper, men ellers er resten klar. Lille med en håndfuld skader, men det er enten marginalspillere eller faste spillere der har været ude længe. 

Real Madrid – Stuttgart; Vinicius Jr. scorer i kampen til odds 2,17. Tirsdag 17/9. Kl.21.00
Der er flere ting jeg godt kan lide ved dette spil; Til sammenligning har Bet365 1,83 og Danske Spil 1,87 på samme udfald, altså en meget markant forskel fra Expekts odds. 
Jeg synes Real Madrid skal være endnu større favoritter end de pt er gjort til mod et Stuttgart-hold der slet ikke bør kunne komme i nærheden af at matche Real Madrid. Vinicius plejer at vise sig flot frem i CL; sidste sæson scorede han seks mål i 10 kampe og sæsonen forinden scorede han syv mål. Jeg troede Mbappe ville blive fast straffesparksskytte i Real Madrid, men noget tyder på, at ham og Vinicius skiftes til at tage. Sådan har det ihf været ved Real Madrids første fire straffespark i denne sæson; først Vinicius, så Mbappe og i Lørdags fik Real Madrid så to straffespark og der sparkede Vinicius det første og Mbappe det næste, så hvis de fortsætter sådan, så er det Vinicius´ tur. Der er i øvrigt blevet scoret på alle fire. 
Real Madrid vil være toptændte hjemme på Bernanbeu. I ligaen er de fire point efter Barcelona og Champions League ser de som deres turnering, forståeligt nok, med deres mange vundne pokaler med de store ører. 





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Millionregn over FC Midtjylland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Håber på FC København-exit

Brighton – Liverpool



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Barcelona – Rayo Vallecano

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Benhård Brian Riemer-melding

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Messi rammer gyldent tal

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

‘Det er dramatisk!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

FC København-talent har truffet stor beslutning

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Vejle Boldklub – OB