SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Expekt. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Mallorca – Real Sociedad; Mallorca over 4,5 hjørnespark til odds 1,96. Tirsdag 17/9. Kl.19.00
Begge hold spillede tre dage forinden på hjemmebane; Mallorca allerede kl.14, mens Real Sociedads kamp startede fem timer senere. Begge hold tabte til hhv Villarreal og Real Madrid. Masser af udskiftning for de to hold henover sommeren, hvor Mallorca fremstår forbedret og Real Sociedad det modsatte. Som nævnt tidligere er der stor forskel på Mallorca ude og hjemme, både hvad angår resultater og måden de spiller på. I sidste sæson fik Mallorca på hjemmebane mindst fem hjørnespark i 68,4% af kampene. I denne sæson har de fået mindst fem hjørnespark i alle tre kampe på hjemmebane, selvom modstanderne har været så stærke som Real Madrid, Sevilla og senest altså Villarreal. I Sociedads hidtil fem kampe i denne sæson har alle modstandere fået mindst fem hjørnespark, pånær et hold, hvilket var Getafe, som fik fire. Real Sociedads faste back Javi Lopez udgik med skade i Lørdags og er næppe med her. De to faste hhv i forsvaret og på midtbanen; Hamari Traore og Brais Mendex er helt sikkert ud med skader for baskerne.
Sporting – Lille; 1-tal til odds 1,74. Tirsdag 17/9. Kl.21.00
De forsvarende portugisiske mestre er også startet denne sæson suverænt med fem sejre af fem mulige og en vild målscore på hele 19-2. Et meget ungt og talentfuldt hold. Ingen spillere over 30 år i truppen. Siden midten af Februar 2023 har de kun tabt een hjemmekamp, hvilket var mod Atalanta i Europa League. Kampen endte 1-2. En virkelig stærk hjemmebane med plads til 50.000 larmende fans. Lille er måske femte bedste hold i Frankrig og de er pt i en mindre krise, da de har tabt deres tre seneste kampe; først 2-1 ude til Slavia Prag, hvor de næsten blev kørt over, men holdt stand og gik videre med samlet 3-2. Dernæst 1-3 nederlag til PSG på hjemmebane, hvilket de selvfølgelig ikke behøver at skamme sig over. I weekenden blev det så til et 1-0-nederlag mod oprykkerne fra St. Etienne, som i de tre første runder stod med 0 point 0 mål scoret. Sporting mangler deres skadede 1. keeper, men ellers er resten klar. Lille med en håndfuld skader, men det er enten marginalspillere eller faste spillere der har været ude længe.
Real Madrid – Stuttgart; Vinicius Jr. scorer i kampen til odds 2,17. Tirsdag 17/9. Kl.21.00
Der er flere ting jeg godt kan lide ved dette spil; Til sammenligning har Bet365 1,83 og Danske Spil 1,87 på samme udfald, altså en meget markant forskel fra Expekts odds.
Jeg synes Real Madrid skal være endnu større favoritter end de pt er gjort til mod et Stuttgart-hold der slet ikke bør kunne komme i nærheden af at matche Real Madrid. Vinicius plejer at vise sig flot frem i CL; sidste sæson scorede han seks mål i 10 kampe og sæsonen forinden scorede han syv mål. Jeg troede Mbappe ville blive fast straffesparksskytte i Real Madrid, men noget tyder på, at ham og Vinicius skiftes til at tage. Sådan har det ihf været ved Real Madrids første fire straffespark i denne sæson; først Vinicius, så Mbappe og i Lørdags fik Real Madrid så to straffespark og der sparkede Vinicius det første og Mbappe det næste, så hvis de fortsætter sådan, så er det Vinicius´ tur. Der er i øvrigt blevet scoret på alle fire.
Real Madrid vil være toptændte hjemme på Bernanbeu. I ligaen er de fire point efter Barcelona og Champions League ser de som deres turnering, forståeligt nok, med deres mange vundne pokaler med de store ører.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
José Mourinho klarmelder dansker
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
FCK-bænken var rasende!
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER