SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Expekt. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Mallorca – Real Sociedad; Mallorca over 4,5 hjørnespark til odds 1,96. Tirsdag 17/9. Kl.19.00
Begge hold spillede tre dage forinden på hjemmebane; Mallorca allerede kl.14, mens Real Sociedads kamp startede fem timer senere. Begge hold tabte til hhv Villarreal og Real Madrid. Masser af udskiftning for de to hold henover sommeren, hvor Mallorca fremstår forbedret og Real Sociedad det modsatte. Som nævnt tidligere er der stor forskel på Mallorca ude og hjemme, både hvad angår resultater og måden de spiller på. I sidste sæson fik Mallorca på hjemmebane mindst fem hjørnespark i 68,4% af kampene. I denne sæson har de fået mindst fem hjørnespark i alle tre kampe på hjemmebane, selvom modstanderne har været så stærke som Real Madrid, Sevilla og senest altså Villarreal. I Sociedads hidtil fem kampe i denne sæson har alle modstandere fået mindst fem hjørnespark, pånær et hold, hvilket var Getafe, som fik fire. Real Sociedads faste back Javi Lopez udgik med skade i Lørdags og er næppe med her. De to faste hhv i forsvaret og på midtbanen; Hamari Traore og Brais Mendex er helt sikkert ud med skader for baskerne.
Sporting – Lille; 1-tal til odds 1,74. Tirsdag 17/9. Kl.21.00
De forsvarende portugisiske mestre er også startet denne sæson suverænt med fem sejre af fem mulige og en vild målscore på hele 19-2. Et meget ungt og talentfuldt hold. Ingen spillere over 30 år i truppen. Siden midten af Februar 2023 har de kun tabt een hjemmekamp, hvilket var mod Atalanta i Europa League. Kampen endte 1-2. En virkelig stærk hjemmebane med plads til 50.000 larmende fans. Lille er måske femte bedste hold i Frankrig og de er pt i en mindre krise, da de har tabt deres tre seneste kampe; først 2-1 ude til Slavia Prag, hvor de næsten blev kørt over, men holdt stand og gik videre med samlet 3-2. Dernæst 1-3 nederlag til PSG på hjemmebane, hvilket de selvfølgelig ikke behøver at skamme sig over. I weekenden blev det så til et 1-0-nederlag mod oprykkerne fra St. Etienne, som i de tre første runder stod med 0 point 0 mål scoret. Sporting mangler deres skadede 1. keeper, men ellers er resten klar. Lille med en håndfuld skader, men det er enten marginalspillere eller faste spillere der har været ude længe.
Real Madrid – Stuttgart; Vinicius Jr. scorer i kampen til odds 2,17. Tirsdag 17/9. Kl.21.00
Der er flere ting jeg godt kan lide ved dette spil; Til sammenligning har Bet365 1,83 og Danske Spil 1,87 på samme udfald, altså en meget markant forskel fra Expekts odds.
Jeg synes Real Madrid skal være endnu større favoritter end de pt er gjort til mod et Stuttgart-hold der slet ikke bør kunne komme i nærheden af at matche Real Madrid. Vinicius plejer at vise sig flot frem i CL; sidste sæson scorede han seks mål i 10 kampe og sæsonen forinden scorede han syv mål. Jeg troede Mbappe ville blive fast straffesparksskytte i Real Madrid, men noget tyder på, at ham og Vinicius skiftes til at tage. Sådan har det ihf været ved Real Madrids første fire straffespark i denne sæson; først Vinicius, så Mbappe og i Lørdags fik Real Madrid så to straffespark og der sparkede Vinicius det første og Mbappe det næste, så hvis de fortsætter sådan, så er det Vinicius´ tur. Der er i øvrigt blevet scoret på alle fire.
Real Madrid vil være toptændte hjemme på Bernanbeu. I ligaen er de fire point efter Barcelona og Champions League ser de som deres turnering, forståeligt nok, med deres mange vundne pokaler med de store ører.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
Det er mesterskabsklasse, AGF!
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Her kan du se FC København mod Viborg FF
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
– Det var en skuffelse
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TIPSBLADET SPECIAL