Midtuge-systemet: Champions League er tilbage!

SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Expekt. Husk, at odds kan ændre sig løbende. Mallorca – Real Sociedad; Mallorca over 4,5 hjørnespark til odds 1,96. Tirsdag 17/9. Kl.19.00 Begge hold spillede tre dage forinden…



SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Expekt. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Mallorca – Real Sociedad; Mallorca over 4,5 hjørnespark til odds 1,96. Tirsdag 17/9. Kl.19.00
Begge hold spillede tre dage forinden på hjemmebane; Mallorca allerede kl.14, mens Real Sociedads kamp startede fem timer senere. Begge hold tabte til hhv Villarreal og Real Madrid. Masser af udskiftning for de to hold henover sommeren, hvor Mallorca fremstår forbedret og Real Sociedad det modsatte. Som nævnt tidligere er der stor forskel på Mallorca ude og hjemme, både hvad angår resultater og måden de spiller på. I sidste sæson fik Mallorca på hjemmebane mindst fem hjørnespark i 68,4% af kampene. I denne sæson har de fået mindst fem hjørnespark i alle tre kampe på hjemmebane, selvom modstanderne har været så stærke som Real Madrid, Sevilla og senest altså Villarreal. I Sociedads hidtil fem kampe i denne sæson har alle modstandere fået mindst fem hjørnespark, pånær et hold, hvilket var Getafe, som fik fire. Real Sociedads faste back Javi Lopez udgik med skade i Lørdags og er næppe med her. De to faste hhv i forsvaret og på midtbanen; Hamari Traore og Brais Mendex er helt sikkert ud med skader for baskerne. 

Sporting – Lille; 1-tal til odds 1,74. Tirsdag 17/9. Kl.21.00
De forsvarende portugisiske mestre er også startet denne sæson suverænt med fem sejre af fem mulige og en vild målscore på hele 19-2. Et meget ungt og talentfuldt hold. Ingen spillere over 30 år i truppen. Siden midten af Februar 2023 har de kun tabt een hjemmekamp, hvilket var mod Atalanta i Europa League. Kampen endte 1-2. En virkelig stærk hjemmebane med plads til 50.000 larmende fans. Lille er måske femte bedste hold i Frankrig og de er pt i en mindre krise, da de har tabt deres tre seneste kampe; først 2-1 ude til Slavia Prag, hvor de næsten blev kørt over, men holdt stand og gik videre med samlet 3-2. Dernæst 1-3 nederlag til PSG på hjemmebane, hvilket de selvfølgelig ikke behøver at skamme sig over. I weekenden blev det så til et 1-0-nederlag mod oprykkerne fra St. Etienne, som i de tre første runder stod med 0 point 0 mål scoret. Sporting mangler deres skadede 1. keeper, men ellers er resten klar. Lille med en håndfuld skader, men det er enten marginalspillere eller faste spillere der har været ude længe. 

Real Madrid – Stuttgart; Vinicius Jr. scorer i kampen til odds 2,17. Tirsdag 17/9. Kl.21.00
Der er flere ting jeg godt kan lide ved dette spil; Til sammenligning har Bet365 1,83 og Danske Spil 1,87 på samme udfald, altså en meget markant forskel fra Expekts odds. 
Jeg synes Real Madrid skal være endnu større favoritter end de pt er gjort til mod et Stuttgart-hold der slet ikke bør kunne komme i nærheden af at matche Real Madrid. Vinicius plejer at vise sig flot frem i CL; sidste sæson scorede han seks mål i 10 kampe og sæsonen forinden scorede han syv mål. Jeg troede Mbappe ville blive fast straffesparksskytte i Real Madrid, men noget tyder på, at ham og Vinicius skiftes til at tage. Sådan har det ihf været ved Real Madrids første fire straffespark i denne sæson; først Vinicius, så Mbappe og i Lørdags fik Real Madrid så to straffespark og der sparkede Vinicius det første og Mbappe det næste, så hvis de fortsætter sådan, så er det Vinicius´ tur. Der er i øvrigt blevet scoret på alle fire. 
Real Madrid vil være toptændte hjemme på Bernanbeu. I ligaen er de fire point efter Barcelona og Champions League ser de som deres turnering, forståeligt nok, med deres mange vundne pokaler med de store ører. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FCK kørte Silkeborg over

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby IF – AGF

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Fredericia er nærmest rykket ned

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

FCN med stor gave til AGF i guldkampen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Magiske Messi slår til igen

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Daniel Wass stopper karrieren om et år

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Monstersalg: FC København-boss jubler