Midtuge-systemet ramte intet i sidste uge – revanchelysten er stor. SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre velbetalte spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3), hvor der er gevinst, hvis mindst to af de tre tips rammer plet. Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Portsmouth – Barnsley; Uafgjort til odds 3,60. Tirsdag 16/4 Kl.20.45
League One. Tredjesidste kamp for de to hold i den regulære sæson, for Barnsley venter der højst sandsynligt også playoff-kampe om oprykning. Flere af de andre hold i rækken har spillet en kmap mere end ovenstående, nemlig 44 af de 46 kampe. Porthsmouth ligger 1´er og sikrer sig endegyldigt oprykning med et point her, samtidig vil de næsten sikre sig 1. pladsen, da de med et point her vil være seks point foran Derby på andenpladsen, hvor de så hver vil have to kampe tilbage. Barnsley ligger på 5. pladsen, hvilket er den næstnederste af de fire playoff-pladser. De kan ikke nå den direkte oprykning og de har fem point ned til nærmeste forfølger uden for playoff, som er Blackpool, der inden denne kamp har en kamp mere, så Barnsley vil bringe sig ekstremt tæt på sikring af playoff med et point. I forvejen har de to hold spillet hhv godt 30% uafgjort i denne sæson og knapt 28%. Jeg synes prisen er flot for en fin deling for begge hold.
Colchester – Grimsby; Uafgjort til odds 3,40. Tirsdag 16/4 Kl.20.45
Og en tur længere ned til League Two, hvor det også er de sidste 2-4 runder de mangler. Nede i bunden er der to hold der rykker ud. De to hold er pt Forest Green og Sutton, som hver har spillet 44 af de 46 kampe. De har hhv 36 og 40 point. På den rigtige side af nedrykningsstregen ligger Colchester med 41 point for 42 kampe og Grimsby en plads højere med 46 point for 43 kampe. Sagen er meget klar for Grimsby: de redder sig med et enkelt point her inden de to sidste runder. Colchester gør, så Forest Green ikke kan hente dem (17 mål dårligere målscore) og seks point op med to kampe tilbage for Forest Green. Sutton vil så være to point efter dem Colchester og Colchester vil stadig have en kamp ekstra. Grimsby der helt sikkert vil være yderst tilfredse med et X har i forvejen spillet hele 37% af sæonens 43 kampe uafgjorte. Colchester der også har en noget bedre målscore end Sutton (seks mål).
FC Barcelona – Paris SG; 2-tal -0,5 hjørnespark til odds 2,00. Tirsdag 16/4. Kl.21.00
PSG skal ud at jagte efter 2-3 nederlag i første opgør. I første opgør vandt de 7-5 i hjørnespark. Sæsonen igennem er PSG det hold der har fået flest hjørnespark af alle hold i CL (64), mens Barcelona har fået 52. Barcelona har i forhold til første opgør to faste i karantæne, nemlig danske Andreas Christensen og Sergi Roberto. PSG kan stille i stærkeste opstilling. Den kommende Real Madrid-spiller Mbappe har en del at bevise og revanchere efter han var tæt på usynlig i første opgør. PSG kommer formentlig til at skulle jagte det meste af kampen igennem og derfor skal de være lidt større favoritter end de nuværende odds angiver hvad angår hjørnespark.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Henter FC København-spiller
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut