Midtuge-systemet ramte intet i sidste uge – revanchelysten er stor. SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre velbetalte spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3), hvor der er gevinst, hvis mindst to af de tre tips rammer plet. Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Portsmouth – Barnsley; Uafgjort til odds 3,60. Tirsdag 16/4 Kl.20.45
League One. Tredjesidste kamp for de to hold i den regulære sæson, for Barnsley venter der højst sandsynligt også playoff-kampe om oprykning. Flere af de andre hold i rækken har spillet en kmap mere end ovenstående, nemlig 44 af de 46 kampe. Porthsmouth ligger 1´er og sikrer sig endegyldigt oprykning med et point her, samtidig vil de næsten sikre sig 1. pladsen, da de med et point her vil være seks point foran Derby på andenpladsen, hvor de så hver vil have to kampe tilbage. Barnsley ligger på 5. pladsen, hvilket er den næstnederste af de fire playoff-pladser. De kan ikke nå den direkte oprykning og de har fem point ned til nærmeste forfølger uden for playoff, som er Blackpool, der inden denne kamp har en kamp mere, så Barnsley vil bringe sig ekstremt tæt på sikring af playoff med et point. I forvejen har de to hold spillet hhv godt 30% uafgjort i denne sæson og knapt 28%. Jeg synes prisen er flot for en fin deling for begge hold.
Colchester – Grimsby; Uafgjort til odds 3,40. Tirsdag 16/4 Kl.20.45
Og en tur længere ned til League Two, hvor det også er de sidste 2-4 runder de mangler. Nede i bunden er der to hold der rykker ud. De to hold er pt Forest Green og Sutton, som hver har spillet 44 af de 46 kampe. De har hhv 36 og 40 point. På den rigtige side af nedrykningsstregen ligger Colchester med 41 point for 42 kampe og Grimsby en plads højere med 46 point for 43 kampe. Sagen er meget klar for Grimsby: de redder sig med et enkelt point her inden de to sidste runder. Colchester gør, så Forest Green ikke kan hente dem (17 mål dårligere målscore) og seks point op med to kampe tilbage for Forest Green. Sutton vil så være to point efter dem Colchester og Colchester vil stadig have en kamp ekstra. Grimsby der helt sikkert vil være yderst tilfredse med et X har i forvejen spillet hele 37% af sæonens 43 kampe uafgjorte. Colchester der også har en noget bedre målscore end Sutton (seks mål).
FC Barcelona – Paris SG; 2-tal -0,5 hjørnespark til odds 2,00. Tirsdag 16/4. Kl.21.00
PSG skal ud at jagte efter 2-3 nederlag i første opgør. I første opgør vandt de 7-5 i hjørnespark. Sæsonen igennem er PSG det hold der har fået flest hjørnespark af alle hold i CL (64), mens Barcelona har fået 52. Barcelona har i forhold til første opgør to faste i karantæne, nemlig danske Andreas Christensen og Sergi Roberto. PSG kan stille i stærkeste opstilling. Den kommende Real Madrid-spiller Mbappe har en del at bevise og revanchere efter han var tæt på usynlig i første opgør. PSG kommer formentlig til at skulle jagte det meste af kampen igennem og derfor skal de være lidt større favoritter end de nuværende odds angiver hvad angår hjørnespark.
NYHEDER
Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division
Fælder dom over Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER