Midtuge-systemet ramte intet i sidste uge – revanchelysten er stor. SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre velbetalte spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3), hvor der er gevinst, hvis mindst to af de tre tips rammer plet. Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Portsmouth – Barnsley; Uafgjort til odds 3,60. Tirsdag 16/4 Kl.20.45
League One. Tredjesidste kamp for de to hold i den regulære sæson, for Barnsley venter der højst sandsynligt også playoff-kampe om oprykning. Flere af de andre hold i rækken har spillet en kmap mere end ovenstående, nemlig 44 af de 46 kampe. Porthsmouth ligger 1´er og sikrer sig endegyldigt oprykning med et point her, samtidig vil de næsten sikre sig 1. pladsen, da de med et point her vil være seks point foran Derby på andenpladsen, hvor de så hver vil have to kampe tilbage. Barnsley ligger på 5. pladsen, hvilket er den næstnederste af de fire playoff-pladser. De kan ikke nå den direkte oprykning og de har fem point ned til nærmeste forfølger uden for playoff, som er Blackpool, der inden denne kamp har en kamp mere, så Barnsley vil bringe sig ekstremt tæt på sikring af playoff med et point. I forvejen har de to hold spillet hhv godt 30% uafgjort i denne sæson og knapt 28%. Jeg synes prisen er flot for en fin deling for begge hold.
Colchester – Grimsby; Uafgjort til odds 3,40. Tirsdag 16/4 Kl.20.45
Og en tur længere ned til League Two, hvor det også er de sidste 2-4 runder de mangler. Nede i bunden er der to hold der rykker ud. De to hold er pt Forest Green og Sutton, som hver har spillet 44 af de 46 kampe. De har hhv 36 og 40 point. På den rigtige side af nedrykningsstregen ligger Colchester med 41 point for 42 kampe og Grimsby en plads højere med 46 point for 43 kampe. Sagen er meget klar for Grimsby: de redder sig med et enkelt point her inden de to sidste runder. Colchester gør, så Forest Green ikke kan hente dem (17 mål dårligere målscore) og seks point op med to kampe tilbage for Forest Green. Sutton vil så være to point efter dem Colchester og Colchester vil stadig have en kamp ekstra. Grimsby der helt sikkert vil være yderst tilfredse med et X har i forvejen spillet hele 37% af sæonens 43 kampe uafgjorte. Colchester der også har en noget bedre målscore end Sutton (seks mål).
FC Barcelona – Paris SG; 2-tal -0,5 hjørnespark til odds 2,00. Tirsdag 16/4. Kl.21.00
PSG skal ud at jagte efter 2-3 nederlag i første opgør. I første opgør vandt de 7-5 i hjørnespark. Sæsonen igennem er PSG det hold der har fået flest hjørnespark af alle hold i CL (64), mens Barcelona har fået 52. Barcelona har i forhold til første opgør to faste i karantæne, nemlig danske Andreas Christensen og Sergi Roberto. PSG kan stille i stærkeste opstilling. Den kommende Real Madrid-spiller Mbappe har en del at bevise og revanchere efter han var tæt på usynlig i første opgør. PSG kommer formentlig til at skulle jagte det meste af kampen igennem og derfor skal de være lidt større favoritter end de nuværende odds angiver hvad angår hjørnespark.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud
USA spiller sig videre trods rødt kort
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson