SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Libanon – Tadsjikistan; under 2,5 mål til odds 1,60. Onsdag d.4/9. Kl.10.30.
Mini-turneringen Merdeka Cup, som spilles i Malaysia. Fire hold er med og det her er den ene af de to semifinaler. De to hold har spilles hhv hele otte og 10 kampe i 2024 inkl. en kamp mod hinanden i Asian cup. Fire ud af Libanons otte kampe er gået under 2,5 mål. Tre af de fire der er gået over har været pga klasseforskel; 4-0 sejr over Bangladesh, 5-0 nederlag til Australien og 3-0 nederlag til Qatar. Niveaumæssigt er Libanon og Tadsjikistan ganske tætte. Da de mødtes i starten af året blev det 2-1 til Tadsjikistan efter Libanon kom foran i det 47. min og fik rødt kort i det 56. min. Tadsjikistan scorede så i det 80. og 92. min.
Seks af Tadsjikistand 10 kampe i 2024 er gået under 2,5 mål. Alle fire der er gået over har haft tre mål. Senest vandt Tadsjikistand 3-0 over Pakistan i VM-kvalifikationen, hvor hjemmeholdet var 1,02-favoritter i kampen. Vejrudsigten siger lige under 30 grader når kampen spilles.
Libyen – Rwanda; under 2,5 mål til odds 1,50. Onsdag d.4/9 Kl.18.00.
Første runde i kvalifikationen til Africa Nations Cup. Der er i alt 12 grupper med fire hold i hver, hvor de to bedste i hver går videre til selve turneringen der på dansk kaldes de afrikanske mesterskaber, altså den afrikanske pendant til EM. Ovenstående hold er i Gruppe D, som også tæller Nigeria og Benin. På forhånd en ganske tæt gruppe, da Nigeria ikke er er hvad de har været.
Kampen spilles fra kl.18 til lidt før kl.20. Der vil temperaturen være 32-35 grader, når kampen spilles og solskin.
Rwanda har ikke spillet en kamp der indeholdt over 2,5 mål siden Januar 2022, hvor de vandt 3-0 på udebane i en venskabskamp mod Guinea. Med andre ord; 19 kampe i træk med max to mål. 22 mål i alt i de 19 kampe…
Libyens kampe har været noget mere målrige, men hvis vi piller deres venskabskampe væk er billedet noget anderles: 11 betydende kampe siden start 2023, hvor syv af dem er gået under 2,5 mål.
Gibraltar – Andorra; under 2,5 mål til odds 1,40. Onsdag d.4/9. Kl.18.00
En kamp der skriger på få mål, hvilket oddsne også indikerer. De eneste gange der er mange mål i de to holds kampe er når de møder modstandere der er dem overlegne. Så snart de møder nogen på deres niveau, som her, så plejer det at blive målfattigt. Andorra er svage favoritter i den her venskabskamp i Gibraltar. Her vil vejret være sol og knapt 30 grader, når kampen spilles. Andorra har scoret eet mål i deres seneste 10 kampe, hvilket var i en venskabskamp mod Sydafrika. Gibraltar og Andorra har mødtes to gange, hvilket ganske vist er nogle år siden, i 2021 og 2022, da endte det hhv 1-0 og 0-0. Sidst Gibraltar scorede i en landskamp var netop mod Andorra i 2022…!
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Barcelona generobrede førstepladsen
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG