SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Libanon – Tadsjikistan; under 2,5 mål til odds 1,60. Onsdag d.4/9. Kl.10.30.
Mini-turneringen Merdeka Cup, som spilles i Malaysia. Fire hold er med og det her er den ene af de to semifinaler. De to hold har spilles hhv hele otte og 10 kampe i 2024 inkl. en kamp mod hinanden i Asian cup. Fire ud af Libanons otte kampe er gået under 2,5 mål. Tre af de fire der er gået over har været pga klasseforskel; 4-0 sejr over Bangladesh, 5-0 nederlag til Australien og 3-0 nederlag til Qatar. Niveaumæssigt er Libanon og Tadsjikistan ganske tætte. Da de mødtes i starten af året blev det 2-1 til Tadsjikistan efter Libanon kom foran i det 47. min og fik rødt kort i det 56. min. Tadsjikistan scorede så i det 80. og 92. min.
Seks af Tadsjikistand 10 kampe i 2024 er gået under 2,5 mål. Alle fire der er gået over har haft tre mål. Senest vandt Tadsjikistand 3-0 over Pakistan i VM-kvalifikationen, hvor hjemmeholdet var 1,02-favoritter i kampen. Vejrudsigten siger lige under 30 grader når kampen spilles.
Libyen – Rwanda; under 2,5 mål til odds 1,50. Onsdag d.4/9 Kl.18.00.
Første runde i kvalifikationen til Africa Nations Cup. Der er i alt 12 grupper med fire hold i hver, hvor de to bedste i hver går videre til selve turneringen der på dansk kaldes de afrikanske mesterskaber, altså den afrikanske pendant til EM. Ovenstående hold er i Gruppe D, som også tæller Nigeria og Benin. På forhånd en ganske tæt gruppe, da Nigeria ikke er er hvad de har været.
Kampen spilles fra kl.18 til lidt før kl.20. Der vil temperaturen være 32-35 grader, når kampen spilles og solskin.
Rwanda har ikke spillet en kamp der indeholdt over 2,5 mål siden Januar 2022, hvor de vandt 3-0 på udebane i en venskabskamp mod Guinea. Med andre ord; 19 kampe i træk med max to mål. 22 mål i alt i de 19 kampe…
Libyens kampe har været noget mere målrige, men hvis vi piller deres venskabskampe væk er billedet noget anderles: 11 betydende kampe siden start 2023, hvor syv af dem er gået under 2,5 mål.
Gibraltar – Andorra; under 2,5 mål til odds 1,40. Onsdag d.4/9. Kl.18.00
En kamp der skriger på få mål, hvilket oddsne også indikerer. De eneste gange der er mange mål i de to holds kampe er når de møder modstandere der er dem overlegne. Så snart de møder nogen på deres niveau, som her, så plejer det at blive målfattigt. Andorra er svage favoritter i den her venskabskamp i Gibraltar. Her vil vejret være sol og knapt 30 grader, når kampen spilles. Andorra har scoret eet mål i deres seneste 10 kampe, hvilket var i en venskabskamp mod Sydafrika. Gibraltar og Andorra har mødtes to gange, hvilket ganske vist er nogle år siden, i 2021 og 2022, da endte det hhv 1-0 og 0-0. Sidst Gibraltar scorede i en landskamp var netop mod Andorra i 2022…!
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER