Der er revanche til gode efter en rædderlig 0-for-5 omgang i weekenden på systemet, hvor SpilXpertens Benjamin Leander håndplukker fem velbetalte spiltips og sætter sammen til et spilsystem, hvor der er gevinst, hvis mindst tre af de fem tips rammer plet. Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Fleetwood – Reading: Reading vinder til odds 2,37. Tirsdag 13/2 20:45
Trods et sejlende ejerskab og sportslig modgang, er Reading stimlet sammen i bussen med kun et nederlag i de sidste 12 kampe. Fleetwood er derimod næstsidst i rækken og fik udvist den defensive styrmand Bosun Lawal i weekendens nederlag til Lincoln. Uden ham kan de nemt tabe igen.
Leipzig – Real Madrid: Vinicius Jr. scorer til odds 2,87. Tirsdag 13/2 21:00
Real kommer til Tyskland uden en skadet Jude Bellingham, men Vinicius Jr. bør være klar til at træde ind i skarpretterens rolle med seks mål og tre oplæg i sine seneste syv kampe. Leipzig er bestemt ikke noget Fort Knox defensivt, så her bør Reals 7'er have fine chancer for at komme på tavlen.
Lazio – Bayern: Bayern vinder med mindst to til odds 2,60. Onsdag 14/2 21:00
Bayern fik prygl med 0-3 i weekenden, men Lazio er niveauer under Leverkusen og har kun fået fire ud af 21 mulige point mod Top8-holdene i Serie A denne sæson. For præcis tre år siden vandt Bayern 1. 1/8-finale med 4-1 over netop Lazio, og samme cifre kan sagtens blive aktuelle, hvis Harry Kane og co. lader raseriet gå udover romerne.
Galatasaray – Sparta Prag: X til odds 3,60. Torsdag 15/2 18:45
Sparta Prag gav FCK kamp til stregen i CL-kvalen, men røg ud med mindst mulig margin. Galatasaray var dårligst mod FCK i begge kampe i CL-gruppespillet, og det er meget svært at se, hvorfor tyrkerne skal være klare favoritter i kamp 1. Uafgjort bør ikke være noget katastroferesultat for nogle af holdene.
Maccabi Haifa – Gent: Maccabi Haifa til odds 2,75. Torsdag 15/2 21:00
Gent har tabt fem af de første seks kampe i 2024 og har sammenlagt tabt syv af de sidste 10 – et af opgørene til Haifas ligarivaler fra Tel Aviv, som vandt med 3-1 i Conference League-gruppespillet. Haifa fører den israelske række foran Tel Aviv og kan nemt slå endnu et søm i Gents medtagede kiste.
Mere om ugens spilsystem
På Tipsbladet er vi begyndt at lancere ugens systemspil, præsenteret af ingen ringere end den professionelle tipster fra Spilxperten.com, Benjamin Leander.
Systemet er simpelt. Benjamin finder som udgangspunkt 5 fodbold odds til hver spilrunde med betvalue, som vi laver mulige trebler fra, 10 i alt. Spiller du får 5 kroner pr. kombination, koster systemet således 50 kroner, mens 10 kr. pr. kombination giver en indsats på 100 kroner og så fremdeles.
Sålænge de enkelte odds er høje nok, og det er de, giver blot en enkelt korrekt treble gevinst. Dette spilsystem kan let sættes automatisk op hos alle bookmakere, når du har valgt de 5 kampe til din kupon.
Held og lykke med dit spil og husk at spil ansvarligt!
Tidligere resultater
Weekenden d. 20. / 21. januar 2024: Profit på 149,37 kroner for 100 kroner spillet.
Midtugen d. 23. / 25. januar 2024: Profit på -100 kroner for 100 kroner spillet.
Weekenden d. 27. / 28. januar 2024: Profit på -100 kroner for 100 kroner spillet.
Midtugen d. 30. / 31. januar 2024: Profit på -100 for 100 kroner spillet.
Weekenden 10. / 11. februar 2024: Profit på -100 for 100 kroner spillet
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT