Der er revanche til gode efter en rædderlig 0-for-5 omgang i weekenden på systemet, hvor SpilXpertens Benjamin Leander håndplukker fem velbetalte spiltips og sætter sammen til et spilsystem, hvor der er gevinst, hvis mindst tre af de fem tips rammer plet. Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Fleetwood – Reading: Reading vinder til odds 2,37. Tirsdag 13/2 20:45
Trods et sejlende ejerskab og sportslig modgang, er Reading stimlet sammen i bussen med kun et nederlag i de sidste 12 kampe. Fleetwood er derimod næstsidst i rækken og fik udvist den defensive styrmand Bosun Lawal i weekendens nederlag til Lincoln. Uden ham kan de nemt tabe igen.
Leipzig – Real Madrid: Vinicius Jr. scorer til odds 2,87. Tirsdag 13/2 21:00
Real kommer til Tyskland uden en skadet Jude Bellingham, men Vinicius Jr. bør være klar til at træde ind i skarpretterens rolle med seks mål og tre oplæg i sine seneste syv kampe. Leipzig er bestemt ikke noget Fort Knox defensivt, så her bør Reals 7'er have fine chancer for at komme på tavlen.
Lazio – Bayern: Bayern vinder med mindst to til odds 2,60. Onsdag 14/2 21:00
Bayern fik prygl med 0-3 i weekenden, men Lazio er niveauer under Leverkusen og har kun fået fire ud af 21 mulige point mod Top8-holdene i Serie A denne sæson. For præcis tre år siden vandt Bayern 1. 1/8-finale med 4-1 over netop Lazio, og samme cifre kan sagtens blive aktuelle, hvis Harry Kane og co. lader raseriet gå udover romerne.
Galatasaray – Sparta Prag: X til odds 3,60. Torsdag 15/2 18:45
Sparta Prag gav FCK kamp til stregen i CL-kvalen, men røg ud med mindst mulig margin. Galatasaray var dårligst mod FCK i begge kampe i CL-gruppespillet, og det er meget svært at se, hvorfor tyrkerne skal være klare favoritter i kamp 1. Uafgjort bør ikke være noget katastroferesultat for nogle af holdene.
Maccabi Haifa – Gent: Maccabi Haifa til odds 2,75. Torsdag 15/2 21:00
Gent har tabt fem af de første seks kampe i 2024 og har sammenlagt tabt syv af de sidste 10 – et af opgørene til Haifas ligarivaler fra Tel Aviv, som vandt med 3-1 i Conference League-gruppespillet. Haifa fører den israelske række foran Tel Aviv og kan nemt slå endnu et søm i Gents medtagede kiste.
Mere om ugens spilsystem
På Tipsbladet er vi begyndt at lancere ugens systemspil, præsenteret af ingen ringere end den professionelle tipster fra Spilxperten.com, Benjamin Leander.
Systemet er simpelt. Benjamin finder som udgangspunkt 5 fodbold odds til hver spilrunde med betvalue, som vi laver mulige trebler fra, 10 i alt. Spiller du får 5 kroner pr. kombination, koster systemet således 50 kroner, mens 10 kr. pr. kombination giver en indsats på 100 kroner og så fremdeles.
Sålænge de enkelte odds er høje nok, og det er de, giver blot en enkelt korrekt treble gevinst. Dette spilsystem kan let sættes automatisk op hos alle bookmakere, når du har valgt de 5 kampe til din kupon.
Held og lykke med dit spil og husk at spil ansvarligt!
Tidligere resultater
Weekenden d. 20. / 21. januar 2024: Profit på 149,37 kroner for 100 kroner spillet.
Midtugen d. 23. / 25. januar 2024: Profit på -100 kroner for 100 kroner spillet.
Weekenden d. 27. / 28. januar 2024: Profit på -100 kroner for 100 kroner spillet.
Midtugen d. 30. / 31. januar 2024: Profit på -100 for 100 kroner spillet.
Weekenden 10. / 11. februar 2024: Profit på -100 for 100 kroner spillet
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
NYHEDER