Midtuge-systemet: europæiske kval-kampe på menuen

SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Lincoln – Qarabag; under 2,75 mål til odds 2,00. Tirsdag 23/7. Kl.18.00. 
Der er uden tvivl klasseforskel på de to hold, i Qarabags favør, men derfor behøver der ikke komme mange mål i dette første opgør af to, hvor de starter i Gibraltar på en kunstgræsbane, hvilket Azerbajdnske Qarabag ikke er vant til. Qarabag har ikke spillet en betydende kamp siden 2. Juni og deres liga starter først i staren af August. Ligaen i Gibraltar holder også pause, men Lincoln spillede CL-kval d.9. og 16. Juli, hvor de mødte Hamrun fra Malta, hvor begge opgør endte 0-1 og så endte Lincoln med at gå videre via straffesparkskonkurrence. Vejrudsigten lover ca. 25 grader og kun lidt skyer, når kampen spilles, hvilket er med til at holde tempoet lidt nede. 
De to hold mødtes faktisk for godt et åpr siden i samme setup, hvor Lincoln startede hjemme. Lincoln spillede enormt defensivt i en kamp, hvor de kom tidligt foran på deres eneste afslutning i kampen. Qarabag endte med at finde 2-1, hvor deres vindende mål blev scoret i det 94. min. Kampen var ellers ganske chancefattig og Lincolns målscorer i den kamp, angriberen Kike Gomez har karantæne, da han fik rødt kort i seneste kval-kamp. En spiller der har scoret langt flere mål end han har spillet kampe i sin karriere. 

Malmö FF – Klaksvik; 1-tal og rent mål til odds 1,83. Tirsdag 23/7. Kl.19.00. 
De forsvarende svenske mestre og nuværende 1. plads-indehavere, hvor de fører med hele syv point efter 16 runder. De har i Allsvenskan holdt buret rent i halvdelen af deres kampe. Klaksvik blev færøerske mestre i 2023-sæsonen og i 23/24 var de også i Conference League-gruppespillet, men de har haft svært ved at holde niveauet fra sidste år. De er kun 3´er i ligaen, hvor de har ni point op til Vikingur på 1. pladsen efter 16 runder. I gruppespillet i fik de på fornem vis fire point, men alle fire var hjemme på Færøerne og de scorede kun et enkelt mål på udebane i de tre kampe. De færøerske række har holdt pause fra start Juli og starter op igen i starten af August. I seneste kval-runde, hvor Malmö ikke var trådt ind i endnu pga deres seedning, der mødte Klaksvik Differdange, som var klart bedst over de to kampe, men alligevel på forunderlig vis tabte med 2-0 samlet. Første kamp på Færøerne vandt Klaksvik med 2-0, hvor Differdange havde over fire gange så mange afslutninger, som hjemmeholdet, der scorede deres ene af de to mål via straffespark. I returen for en uge side endte det 0-0. Klaksvik havde ikke et eneste skud indenfor rammen – tre ved siden af, selvom de var en mand i overtaler fra det 34. min. Differdange havde 20 afslutninger, men manglede i den grad skarphed og held i de to kampe. Nu venter der så en modstander af en helt anden kaliber og mon ikke Malmö meget gerne vil have sat tingene på plads, så de kan tage til Færøerne om en uge med ro i maven?

Differdange – Ordabasy; under 2,5 mål til odds 1,90. Tirsdag 23/7. Kl.19.00.
Conference League-kvalifikationskamp mellem to hold der røg ud af seneste CL-kval-runde. Differdange er nævnt længere oppe. Ordabasy fra Kazakhstan røg ud til Petrocub fra Moldova via 0-0 hjemme i første opgør i Kazakhstan og 1-0 i returen. Differdanges liga starter efter de her to kval-kampe, mens Ordabasy er igang med deres titelforsvar, da ligaen i Kazakhstan følger kalenderåret – ligaen har dog holdt sommerpause siden slutningen af Juni. De har spillet 12 ligakampe i denne sæson med et målsnit på 2,33. Deres topscorer fra sidste sæson, Tagybergen, har slet ikke scoret i denne sæson. Selvom Differdanges kampes målsnit i sidste sæson lå på 3,1, så endte hele 17 af deres 30 ligakampe under 2,5 mål. Grunden til snittet alligevel var så højt, skal i høj grad ses i lyset af deres storsejre mod de dårligste hold i rækken. Kampen mod Ordabasy på hjemmebane bliver vurderet helt lige. 





Her er de tre bedste akademier i Danmark




STORT INTERVIEW

Nathan Trott: Mit forhold til Neestrup er slut

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Godt nyt for FC Midtjylland

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’



TOPNYHED

‘Alle forventede nok jeg ville smadre Superligaen’

Øv, FCM-profil er blevet syg

AGF – FC Nordsjælland

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

FC København henter Marek Hamsiks søn



INTERVIEW

Dansker fik kulturchok: ‘Hvad fanden foregår der?’

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter ny sejr i Europa League

Krævet fyret efter nedslagtning

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Fremragende Kvistgaarden-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Millimeter fra Brøndby-aftale

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Tullberg: Det må ikke overraske os

Rasende på Mohamed Salah

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

‘Det var exceptionelt’

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

17-årige Karl slår rekord

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?



HELT VILDT

‘Superliga-stjerne bliver solgt for 300 millioner’

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Rundens Hold i Superligaen – 12. runde

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Officielt: Forlænger med stortalent

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

‘Det var skræmmende’

Alle undrer sig: Hvad sker der med Jens Jønsson?

Satte historisk målrekord mod FCK

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Tyske profiler sender OB videre

Danmark suveræne

Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’