Midtuge-systemet: Få mål i testkampene

SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser - tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Schweiz – Estland; Estland under 0,5 mål til odds 1,66. Tirsdag 4/6. Kl.20.15. 
Stor klasseforskel her og hjemmebanefordel til Schweiz der snart drager til Tyskland og spiller EM, hvilket naturligvis ikke gøre sig gældende for Estland.I deres seneste 13 kampe har de tabt 11 og spillet to uafgjorte, hvilket var mod Azerbadsjan og Thaliand. Schweiz har holdt rent mål i deres to træningskampe i Marts, hvor den ene var ude mod Danmark. I EM-kval´en var Estland klart dårligt i deres gruppe med blot et point i otte kampe og kun to mål scoret i alt. Alle Estlands angribere til denne kamp er fra den svage estiske liga, mens flere af Schweiz´ defensive spillere har hjemme i store ligaer som bl.a. Premier League. Schweiz har netop deres største styrke i defensiven og bør ikke  have problemer med at holde Estland fra fadet. 

Irland – Ungarn; Under 2,5 mål til odds 1,60. Tirsdag 4/6. Kl.20.45.
Irland har i mange år været et ret tørt hold, altså det modsatte af sprudlende og seværdigt. Som man måske kan regne ud i forlængelse af det, heller ikke et målrigt hold. I Februar fik de ny træner, John O´Shea, den tidligere Man Utd-spiller og irske landsholdsspiller. Han startede med to venskabskampe i slutningen af Marts, som endte 0-0 og 0-1 begge hjemme mod hhv Belgien og Schweiz. Nu venter endnu en hjemmekamp, som skal fungere som testkamp for Ungarn, der imodsætning til Irland, skal med til det nærtforestående EM. Det store irske angrebstalent Evan Ferguson, der til daglig spiller i Brighton, er ikke med pga en langtidsskade. Han blev delt topscorer i EM-kval´en for Irland. Ungarn var ret målrige i deres EM-kvalgruppe, som de vandt, men bliver sandsynligvis ikke målrige til EM, hvor modstanden bliver hårdere og hvor de kommer til at spille mere defensivt. I de to venskabskampe i Marts vandt de hhv 1-0 og 2-0 hjemme over Tyrkiet og Kosovo. 

Rumænien – Bulgarien; 2-tal +0,5 (asian hcp) til odds 2,30. Tirsdag 4/6. Kl.20.30 
Rumænien har første EM-kamp 13 dage efter denne og de har endnu en testkamp hjemme i Bukarest under tre døgn efter denne kamp. Bulgarien skal ikke med til EM, da de var frygtlige i deres EM-kvalgruppe, hvor de endte sidst, to point dårligere end Litauen. Rumænien vandt derimod deres gruppe uden at tabe med 6-4-0 i de 10 kampe, men i efter 2023 fik Bulgarien ny træner efter fire nederlag i træk og siden Iliev tog over har de ikke tabt. Han startede med at få to uafgjorte i de to sidste EM-kvalkampe, selvom Bulgarien ikke havde noget at spille for. 2-2 hjemme mod Ungarn og 2-2 ude mod Serbien. I de to venskabskampe i Marts vandt de over Tanzania på udebane og spillede 1-1 ude mod Azerbajdsjan. For Rumænien vil en sejr her ikke være det vigtigste, mens Bulgarien nok skal være tændte for at drille naboerne lidt. 
Generelt gør Rumænien det ikke godt i disse venskabskampe, resultatmæssigt, hvor de i deres seneste otte kampe kun har vunde en (over Moldova) og ellers spillet to uafgjorte og tabt fem. 



Benhård transfermelding

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Han peger på Simon Kjær

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Presset Frank: Her er vores store problem

Fælder dom over Højlund

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Et frygteligt scenarie

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Magisk aften for FC København-stjerne

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

– Du har udstråling som tagpap

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Henter dansker – får god pakke

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Alle taler om dem!

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner