Midtuge-systemet: Få mål i testkampene

SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser - tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Schweiz – Estland; Estland under 0,5 mål til odds 1,66. Tirsdag 4/6. Kl.20.15. 
Stor klasseforskel her og hjemmebanefordel til Schweiz der snart drager til Tyskland og spiller EM, hvilket naturligvis ikke gøre sig gældende for Estland.I deres seneste 13 kampe har de tabt 11 og spillet to uafgjorte, hvilket var mod Azerbadsjan og Thaliand. Schweiz har holdt rent mål i deres to træningskampe i Marts, hvor den ene var ude mod Danmark. I EM-kval´en var Estland klart dårligt i deres gruppe med blot et point i otte kampe og kun to mål scoret i alt. Alle Estlands angribere til denne kamp er fra den svage estiske liga, mens flere af Schweiz´ defensive spillere har hjemme i store ligaer som bl.a. Premier League. Schweiz har netop deres største styrke i defensiven og bør ikke  have problemer med at holde Estland fra fadet. 

Irland – Ungarn; Under 2,5 mål til odds 1,60. Tirsdag 4/6. Kl.20.45.
Irland har i mange år været et ret tørt hold, altså det modsatte af sprudlende og seværdigt. Som man måske kan regne ud i forlængelse af det, heller ikke et målrigt hold. I Februar fik de ny træner, John O´Shea, den tidligere Man Utd-spiller og irske landsholdsspiller. Han startede med to venskabskampe i slutningen af Marts, som endte 0-0 og 0-1 begge hjemme mod hhv Belgien og Schweiz. Nu venter endnu en hjemmekamp, som skal fungere som testkamp for Ungarn, der imodsætning til Irland, skal med til det nærtforestående EM. Det store irske angrebstalent Evan Ferguson, der til daglig spiller i Brighton, er ikke med pga en langtidsskade. Han blev delt topscorer i EM-kval´en for Irland. Ungarn var ret målrige i deres EM-kvalgruppe, som de vandt, men bliver sandsynligvis ikke målrige til EM, hvor modstanden bliver hårdere og hvor de kommer til at spille mere defensivt. I de to venskabskampe i Marts vandt de hhv 1-0 og 2-0 hjemme over Tyrkiet og Kosovo. 

Rumænien – Bulgarien; 2-tal +0,5 (asian hcp) til odds 2,30. Tirsdag 4/6. Kl.20.30 
Rumænien har første EM-kamp 13 dage efter denne og de har endnu en testkamp hjemme i Bukarest under tre døgn efter denne kamp. Bulgarien skal ikke med til EM, da de var frygtlige i deres EM-kvalgruppe, hvor de endte sidst, to point dårligere end Litauen. Rumænien vandt derimod deres gruppe uden at tabe med 6-4-0 i de 10 kampe, men i efter 2023 fik Bulgarien ny træner efter fire nederlag i træk og siden Iliev tog over har de ikke tabt. Han startede med at få to uafgjorte i de to sidste EM-kvalkampe, selvom Bulgarien ikke havde noget at spille for. 2-2 hjemme mod Ungarn og 2-2 ude mod Serbien. I de to venskabskampe i Marts vandt de over Tanzania på udebane og spillede 1-1 ude mod Azerbajdsjan. For Rumænien vil en sejr her ikke være det vigtigste, mens Bulgarien nok skal være tændte for at drille naboerne lidt. 
Generelt gør Rumænien det ikke godt i disse venskabskampe, resultatmæssigt, hvor de i deres seneste otte kampe kun har vunde en (over Moldova) og ellers spillet to uafgjorte og tabt fem. 





LIVE

LIVE: Ydmyget – keeper flået ud efter 16 minutter!

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fem bud på David Nielsens afløser

Sænker prisen mod Midtjylland

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

David Nielsen har sagt op

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Giver to spillere livstidskarantæne

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Iran sår endnu engang tvivl om VM



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

AGF tager pis på FC Midtjylland

Brian Riemer giver klar besked

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

23 røde kort i vanvidskamp

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC København skriver kontrakt med juvel

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

I forhandlinger med Nartey

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job