Midtuge-systemet: Hvem skal videre i Europa?

SpilXpertens Benjamin Leander har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



SpilXpertens Benjamin Leander har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Crusaders – Caernafon; Under 2,5 mål til odds 2,30. Onsdag d.17/7. Kl.21.00
Crusaders tabte voldsomt skuffende med 0-2 til walisiske Caernafon i første kamp, hvor to af tre skud indenfor rammen gik ind for waliserne, mens Crusaders ingenting skabte selv med sølle et skud indenrora rammen. Nu er nordirerne tilbage på eget græs i Belfast, hvor man er pæne favoritter til sejren, men den manglende, offensive produktion i 1.kamp er en stor bekymring for holdet, som også har mistet sidste sæsons vicetopscorer Paul Heatley. Første kamp i Wales var et frisparksorgie med hele 33 begåede frispark og otte advarsler, og det lugter af en ny, urytmisk kamp, som kan gå i stå ved 2-0 til Crusaders og udsigt til forlænget spilletid.

Isloch – La Fiorita; La Fiorita scorer IKKE til odds 1,83. Torsdag d.18/7. Kl.02.00
Sanmarinesisk fodbold er ikke nogen stor størrelse, slet ikke på fremmed græs. De sidste fire sæsoner har sanmarinesiske hold spillet 12 kampe på fremmed græs, hvoraf de 9 er endt uden scoring til gæsterne. Alt taler da også for, at La Fiorita må vinke farvel og tak til europæisk fodbold denne sæson, når man gæster Isloch på neutral grund i Ungarn, hvor belarussiske Isloch spiller returopgøret mod La Fiorita. Første kamp var en ørkenvandring med 1-0 til Isloch i en grim og chancefattig kamp, hvor La Fiorita ikke havde et eneste skud på mål og hvor Isloch bare forsvarede sin 1-0 føring fra 1. halvleg. Den tendens bør holde stik i returopgøret, så 1,83 på ingen Fiorita scoring er vældig fint. 

Zira – Sheriff Tiraspol; Zira scorer IKKE til odds 2,50. Torsdag d.18/7 Kl. 18.00
Zira havde tre afslutninger i første kamp mod Sheriff Tiraspol, den ene af de tre et langskud fra 25 meter, som strøg utageligt op i hjørnet. Dermed vandt aserbajdsjanerne sensationelt med 1-0 og skal nu prøve at holde stand i returopgøret, når de mangfoldige, moldoviske mestre kommer på besøg. Sheriff er fortsat et pekuliært hold med udelukkende udlændinge i startopstillingen i det omvendte opgør, men også med klart mere kvalitet end Zira, som endte som nummer to i Aserbajdsjan sidste sæson milevidt efter mestrene fra Qarabag. De bør forsvare dybt både ved 0-0 og 0-1, så langt over odds 2 på at de ikke scorer er meget fint.





Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer


Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Raser over dansk stjerne

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

Det har taget røven på Steve Cooper

Forlænger med to Superliga-talenter

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Brøndby-stjerne med stor donation

City-ejer sælger klub

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

– Han har været en decideret atombombe

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo