SpilXpertens Benjamin Leander har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Crusaders – Caernafon; Under 2,5 mål til odds 2,30. Onsdag d.17/7. Kl.21.00
Crusaders tabte voldsomt skuffende med 0-2 til walisiske Caernafon i første kamp, hvor to af tre skud indenfor rammen gik ind for waliserne, mens Crusaders ingenting skabte selv med sølle et skud indenrora rammen. Nu er nordirerne tilbage på eget græs i Belfast, hvor man er pæne favoritter til sejren, men den manglende, offensive produktion i 1.kamp er en stor bekymring for holdet, som også har mistet sidste sæsons vicetopscorer Paul Heatley. Første kamp i Wales var et frisparksorgie med hele 33 begåede frispark og otte advarsler, og det lugter af en ny, urytmisk kamp, som kan gå i stå ved 2-0 til Crusaders og udsigt til forlænget spilletid.
Isloch – La Fiorita; La Fiorita scorer IKKE til odds 1,83. Torsdag d.18/7. Kl.02.00
Sanmarinesisk fodbold er ikke nogen stor størrelse, slet ikke på fremmed græs. De sidste fire sæsoner har sanmarinesiske hold spillet 12 kampe på fremmed græs, hvoraf de 9 er endt uden scoring til gæsterne. Alt taler da også for, at La Fiorita må vinke farvel og tak til europæisk fodbold denne sæson, når man gæster Isloch på neutral grund i Ungarn, hvor belarussiske Isloch spiller returopgøret mod La Fiorita. Første kamp var en ørkenvandring med 1-0 til Isloch i en grim og chancefattig kamp, hvor La Fiorita ikke havde et eneste skud på mål og hvor Isloch bare forsvarede sin 1-0 føring fra 1. halvleg. Den tendens bør holde stik i returopgøret, så 1,83 på ingen Fiorita scoring er vældig fint.
Zira – Sheriff Tiraspol; Zira scorer IKKE til odds 2,50. Torsdag d.18/7 Kl. 18.00
Zira havde tre afslutninger i første kamp mod Sheriff Tiraspol, den ene af de tre et langskud fra 25 meter, som strøg utageligt op i hjørnet. Dermed vandt aserbajdsjanerne sensationelt med 1-0 og skal nu prøve at holde stand i returopgøret, når de mangfoldige, moldoviske mestre kommer på besøg. Sheriff er fortsat et pekuliært hold med udelukkende udlændinge i startopstillingen i det omvendte opgør, men også med klart mere kvalitet end Zira, som endte som nummer to i Aserbajdsjan sidste sæson milevidt efter mestrene fra Qarabag. De bør forsvare dybt både ved 0-0 og 0-1, så langt over odds 2 på at de ikke scorer er meget fint.
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Storklub jagter to danskere
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED