SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Falkirk – Livingston; under 2,5 mål til odds 1,98. Tirsdag d.8/10. Kl.20.45.
Sidste kamp i 8. runde i den næstbedste skotske række. Topkamp mellem Fakirk på 2. pladsen, der via point her, kan spille sig alene på 1. pladsen, mod Livingston, der er tre point efter 1. og 2. pladsen. Begge hold har inden kampen spillet to færre kampe end Ayr på 1. pladsen. Falkirts kampe har i de første syv runder snittet med 2,6; fire under 2,5 mål og tre over 2,5 mål. Livingstons kampe har rækkens næstlaveste målsnit med 1,9. Fem under 2,5 mål og to over, er det indtil videre blevet til.
Falkirk er pæne favoritter til at tage den eneste direkte oprykningsplads. 2.-4. pladsen skal i playoff om oprykning. Livingston med rækkens bedste defensiv og på udebane er de langt mere solide og defensive end på hjemmebane.
Østrig – Kazakhstan; Østrig vinder til 0 til odds 1,72. Torsdag d.10/10. Kl.20.45.
Kazakhstan er ikke til at spøge med på egen bane i Astana, hvor der er tag over og underlaget er kunstgræs, derudover ligger det langt væk fra de fleste andre lande. På udebane falder de drastisk i niveau. Generelt set er de heller ikke hvad de har været, hvilket resultaterne vidner om; i 2023 vandt de over halvdelen af deres kampe; seks ud af 10. I 2024 har de vundet een ud af syv og den enen sejr var i den første kamp i 2024, nemlig d.14. Marts hjemme mod meget upåagtede Turkmenistan. I Nations League-regi i denne omgang har de mødt Norge hjemme, hvor den blev 0-0, men hvor Kazakhstan var totalt nedspillet og kun havde fire ufarlige afslutninger udenfor rammen og samlet 0,06 i xG. Tre dage senere, for en måned siden, mødte de Slovenien på udebane, hvor de godt nok var tættere på at score, men stadig ikke i nærheden og de tabte fortjent 3-0. Østrig har mod de samme to modstandere hentet et point, begge på udebane; 1-1 i Slovenien, hvor hjemmeholdet ikke havde meget andet end det straffespark, som de scorede på efter 16 min. Uheldige var de også tre dage senere i Norge, hvor de tabte 2-1, selvom nordmændene kun havde ganske lidt med chancer, men selvsagt var meget effektive.
Gibraltar – San Marino; 2-tal +0,75 (asian hcp) til odds 2,10. Torsdag d.10/10. Kl.20.45.
To af verdens svageste landshold mødes her i Nations League gruppen, lag D. San Marino er dårligere end Gibraltar, men Gibraltar virker en smule overvurderet her. Det er den anden kamp i gruppen. En gruppe som også tæller Liechtenstein. San Marino må stadig være små høje efter de i sidste måned hentede landets blot anden sejr nogensinde og det var den første i gældende regi, da den første sejr ´blot´ var en venskabskamp over netop Liechtenstein tilbage i 2004. Tre dage efter tog Lichtenstein til Gibraltar og fik 2-2. Når de svageste hold i Europa møder hinanden plejer det at være tæt og målfattigt. Ved ovenstående spil-variant taber vi halv gevinst ved etmålssejr til Gibraltar. Siden 2023 har Gibraltar kun vundet en kamp, hvilket var hjemme mod Andorra i venskabskamp, som endte 1-0.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TRANSFER
Medie bringer danskerklub i spil for Mohamed Salah
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Alexander Lind blæst bagover
LIVE: Det er slut
Av, FCK! Her er de værst af alle
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART