FC København:
Arbejdet er gjort færdig for FC København, der har sikret sig førstepladsen i Conference League-gruppen. Julefreden er dermed ikke i fare i torsdagens kamp, og det er næppe utænkeligt, at Jess Thorup sender et meget reservespækket hold på banen – velvidende, at det gik umanérlig dårligt, sidst han gjorde det (læs Nykøbing FC).
Når det er sagt, er FC København naturligivs nødt til at tage opgaven alvorligt. Dels af egen forfængelighed, dels af respekt for de øvrige hold i gruppen og naturligvis med det in mente, at det altid er værdifuldt at tanke europæiske point til Danmark.
FC København har allerede meldt ud, at Peter Ankersen og Nicolai Boilesen ikke kommer i aktion, og heller ikke Carlos Zeca, Valdemar Lund, Bryan Oviedo og Luther Singh er klar. Andri Baldursson, Kevin Diks, Ruben Gabrielsen, Rasmus Falk og Kamil Wilczek er alle tvivlsomme, mens stortalentet Roony Bardghji ikke er spilleberettiget, så Jess Thorup kan ende med et meget amputeret mandskab. I det mindste er der ingen spillere i karantæne.
FC Midtjylland:
Det har været en besynderlig måned, hvad angår resultater, for FC Midtjylland. Holdet tabte ligakampene mod AGF og Brøndby IF samt spillede uafgjort mod bundholdet Vejle Boldklub. Til gengæld har man slået Braga i Europa League og senest Brøndby 2-0 i pokalturneringen.
Sejren over Braga var afgørende for, at FCM stadig lever i turneringen. Hvis det ikke havde været for de tre point, ville chancen for at nå andenpladsen og dermed videre avancement være udspillet.
Faktisk kan FCM tage førstepladsen, hvis Braga og Røde Stjerne spiller uafgjort. Hvis FC Midtjylland omvendt slutter på tredjepladsen, går holdet videre til knockoutkampene i Europa Conference League i det nye år.
Brøndby IF:
Efter masser af danske kampe med stor succes blev Brøndby for alvor banket ned i jorden, da man i søndags fik stryg af FC Midtjylland på eget græs. 0-2 tabte Brøndby i pokalkvartfinalen og et videre avancement hænger i en tynd tråd.
Det gør den også i Europa, men fælles for begge turneringer er, at den stadig er der. For Brøndby skal “bare” vinde mod Sparta Prag, så kvalificerer man sig til forårets knockoutkampe i Conference League. Det vil være en stor succes for de danske mestre, men det kræver andre boller på suppen end i weekenden og egentlig også i de foregående fem Europa League-kampe.
For Brøndby har haft det svært, og det havde man også mod Lyon, selv om man i lang tid gjorde det fint. Personlige fejl bliver bare straffet prompte på det her niveau, og personlige fejl begår det her urutinerede Brøndby-hold bare flere af end sine modstandere.
Niels Frederiksen kan glæde sig over en skadesfri trup, hvor kun Rasmus Wikström er ukampdygtig.
Randers FC:
Årets næstsidste kamp venter for Randers FC, og det er et ekstremt vigtigt opgør, der er i vente.
Scenarierne er følgende: Randers går videre fra Conference League-gruppespillet, hvis man vinder over AZ Alkmaar, mens uafgjort også er nok til at gå videre, hvis Jablonec ikke besejrer CFR Cluj på udebane. Cluj har i øvrigt blot et enkelt point i gruppespillet – det kom hjemme mod Randers FC.
Taber kronjyderne med mere end ét mål, går man kun videre, hvis Jablonec ikke får point. Taber Randers FC med et enkelt mål – f.eks. 0-1 – går det danske hold videre, hvis Jablonec taber eller spiller 0-0, 1-1 eller 2-2. Taber Randers 1-2, vil også 3-3 mellem Cluj og Jablonec være nok til at sende det danske hold videre.
Så der er muligheder, men spørgsmålet er, hvor meget man tør stole på det rumænske hold, der ikek har været specielt godt kørende i Conference League.
Til opgøret mod AZ er Thomas Thomasberg uden den karantæneramte Stephen Odey, mens det er ventet, at trioen Simon Graves, Nicolai Brock-Madsen og Joel Kabongo må sidde ude med skader.
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
FC København-profil ude med sygdom
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
AVIS
Storklub meldes interesseret
MEDIE
Afvist
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
MEDIE
Endelig godt nyt
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
HELT VILDT
