Napoli underholder onsdag sidste sæsons andenplads Liverpool til deres åbningskamp i UEFA Champions League-gruppespillet 2022/2023 på Stadio Diego Armando Maradona. Det er den første kamp i den europæiske sæson for begge hold.
I den foregående kamp mellem klubberne spillede de uafgjort 1-1 i en Champions League-gruppespilskamp på Anfield i november 2019. Dries Mertens scorede Partenopeis eneste mål i det 21. minut. Dejan Lovren scorede det enlige mål for the Reds i det 65. minut.
Værterne Napoli havde to sejre og to nederlag i fire Europa League-kampe på hjemmebane i sidste sæson. Liverpool vandt i mellemtiden alle deres seks Champions League-kampe på udebane. Det engelske hold vil være ude efter at afslutte en sejrsløs stime på tre kampe på udebane (W0 D2 L1) i alle turneringer.
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har Napoli vundet fire og spillet to uafgjort. De scorede 15 og indkasserede fire i løbet af den strækning og scorede først i tre af de seks kampe. Et flertal af deres mål (ni) kom i første halvleg, mens deres modstandere nettede tre gange i de første 45 minutter. Liverpool har vundet to, spillet tre uafgjort og tabt en i deres seneste seks. De scorede 15 og indkasserede seks i løbet af den strækning og nettede først i en af de seks. De lavede fem mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede fire gange før pausen.
Formstærke Bayern München kan gøre det til 10 kampe i træk som ubesejret, når de onsdag rejser for at møde Internazionale i UEFA Champions League-gruppespillet på Stadio Giuseppe Meazza. Begge hold spiller deres første europæiske kamp i sæsonen.
Det var Inter, der sejrede i det foregående møde mellem holdene i juli 2017 og slog Bayern München 2-0.
I sidste sæsons Champions League blev Inter ført an af Edin Dzeko med tre mål. Robert Lewandowski, Bayern Münchens førende målscorer fra deres Champions League-kampagne 2021/2022 med 13 mål, er rejst til Barcelona. Leroy Sané, klubbens anden mest scorende trussel, nettede seks gange.
Begge klubber er midt i succesfulde scoringsstimer på det seneste, da hjemmeholdet har nettet i deres seneste 20 kampe i alle turneringer, mens gæsterne har været på mål i 14 kampe i træk.
Værterne fra Inter havde to sejre og to nederlag i fire Champions League-kampe på hjemmebane i sidste sæson. Bayern München havde i mellemtiden tre sejre, en uafgjort og et nederlag i deres fem Champions League-konkurrencer på vejen. Det tyske hold er på en ubesejret stime på seks kampe på udebane (W4 D2 L0) i alle turneringer.
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har Inter vundet fire og tabt to. De scorede 14 og indkasserede otte i den periode og scorede først i fem af de seks konkurrencer. De havde fem mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede to gange i de første 45 minutter. Bayern München har vundet fire og spillet to uafgjort i deres seneste seks. De scorede 22 og indkasserede tre i den periode og nettede først i fire af de seks. De fleste af deres mål (14) kom i første halvleg, mens deres modstandere nettede to gange før pausen.
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
