Optakt: Lewandowski og Barca bomber løs

Der skal spilles otte Champions League-kampe onsdag aften og én af disse finder sted i Barcelona, hvor FC Barcelona tager imod Viktoria Plzen, og både den kamp og to andre storkampe fra onsdagens program er i fokus i dagens optakt



Napoli underholder onsdag sidste sæsons andenplads Liverpool til deres åbningskamp i UEFA Champions League-gruppespillet 2022/2023 på Stadio Diego Armando Maradona. Det er den første kamp i den europæiske sæson for begge hold.
I den foregående kamp mellem klubberne spillede de uafgjort 1-1 i en Champions League-gruppespilskamp på Anfield i november 2019. Dries Mertens scorede Partenopeis eneste mål i det 21. minut. Dejan Lovren scorede det enlige mål for the Reds i det 65. minut.
Værterne Napoli havde to sejre og to nederlag i fire Europa League-kampe på hjemmebane i sidste sæson. Liverpool vandt i mellemtiden alle deres seks Champions League-kampe på udebane. Det engelske hold vil være ude efter at afslutte en sejrsløs stime på tre kampe på udebane (W0 D2 L1) i alle turneringer.
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har Napoli vundet fire og spillet to uafgjort. De scorede 15 og indkasserede fire i løbet af den strækning og scorede først i tre af de seks kampe. Et flertal af deres mål (ni) kom i første halvleg, mens deres modstandere nettede tre gange i de første 45 minutter. Liverpool har vundet to, spillet tre uafgjort og tabt en i deres seneste seks. De scorede 15 og indkasserede seks i løbet af den strækning og nettede først i en af de seks. De lavede fem mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede fire gange før pausen.

Formstærke Bayern München kan gøre det til 10 kampe i træk som ubesejret, når de onsdag rejser for at møde Internazionale i UEFA Champions League-gruppespillet på Stadio Giuseppe Meazza. Begge hold spiller deres første europæiske kamp i sæsonen.
Det var Inter, der sejrede i det foregående møde mellem holdene i juli 2017 og slog Bayern München 2-0.
I sidste sæsons Champions League blev Inter ført an af Edin Dzeko med tre mål. Robert Lewandowski, Bayern Münchens førende målscorer fra deres Champions League-kampagne 2021/2022 med 13 mål, er rejst til Barcelona. Leroy Sané, klubbens anden mest scorende trussel, nettede seks gange.
Begge klubber er midt i succesfulde scoringsstimer på det seneste, da hjemmeholdet har nettet i deres seneste 20 kampe i alle turneringer, mens gæsterne har været på mål i 14 kampe i træk.
Værterne fra Inter havde to sejre og to nederlag i fire Champions League-kampe på hjemmebane i sidste sæson. Bayern München havde i mellemtiden tre sejre, en uafgjort og et nederlag i deres fem Champions League-konkurrencer på vejen. Det tyske hold er på en ubesejret stime på seks kampe på udebane (W4 D2 L0) i alle turneringer.
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har Inter vundet fire og tabt to. De scorede 14 og indkasserede otte i den periode og scorede først i fem af de seks konkurrencer. De havde fem mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede to gange i de første 45 minutter. Bayern München har vundet fire og spillet to uafgjort i deres seneste seks. De scorede 22 og indkasserede tre i den periode og nettede først i fire af de seks. De fleste af deres mål (14) kom i første halvleg, mens deres modstandere nettede to gange før pausen.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Historisk transfer i dansk klub: En af de største



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Flere ændringer på vej i FC København  

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Deler godt Brøndby-nyt

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Real Madrid – Benfica

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Oprykker henter FCK-emne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Det er helt galt, Brøndby!

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!