Napoli underholder onsdag sidste sæsons andenplads Liverpool til deres åbningskamp i UEFA Champions League-gruppespillet 2022/2023 på Stadio Diego Armando Maradona. Det er den første kamp i den europæiske sæson for begge hold.
I den foregående kamp mellem klubberne spillede de uafgjort 1-1 i en Champions League-gruppespilskamp på Anfield i november 2019. Dries Mertens scorede Partenopeis eneste mål i det 21. minut. Dejan Lovren scorede det enlige mål for the Reds i det 65. minut.
Værterne Napoli havde to sejre og to nederlag i fire Europa League-kampe på hjemmebane i sidste sæson. Liverpool vandt i mellemtiden alle deres seks Champions League-kampe på udebane. Det engelske hold vil være ude efter at afslutte en sejrsløs stime på tre kampe på udebane (W0 D2 L1) i alle turneringer.
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har Napoli vundet fire og spillet to uafgjort. De scorede 15 og indkasserede fire i løbet af den strækning og scorede først i tre af de seks kampe. Et flertal af deres mål (ni) kom i første halvleg, mens deres modstandere nettede tre gange i de første 45 minutter. Liverpool har vundet to, spillet tre uafgjort og tabt en i deres seneste seks. De scorede 15 og indkasserede seks i løbet af den strækning og nettede først i en af de seks. De lavede fem mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede fire gange før pausen.
Formstærke Bayern München kan gøre det til 10 kampe i træk som ubesejret, når de onsdag rejser for at møde Internazionale i UEFA Champions League-gruppespillet på Stadio Giuseppe Meazza. Begge hold spiller deres første europæiske kamp i sæsonen.
Det var Inter, der sejrede i det foregående møde mellem holdene i juli 2017 og slog Bayern München 2-0.
I sidste sæsons Champions League blev Inter ført an af Edin Dzeko med tre mål. Robert Lewandowski, Bayern Münchens førende målscorer fra deres Champions League-kampagne 2021/2022 med 13 mål, er rejst til Barcelona. Leroy Sané, klubbens anden mest scorende trussel, nettede seks gange.
Begge klubber er midt i succesfulde scoringsstimer på det seneste, da hjemmeholdet har nettet i deres seneste 20 kampe i alle turneringer, mens gæsterne har været på mål i 14 kampe i træk.
Værterne fra Inter havde to sejre og to nederlag i fire Champions League-kampe på hjemmebane i sidste sæson. Bayern München havde i mellemtiden tre sejre, en uafgjort og et nederlag i deres fem Champions League-konkurrencer på vejen. Det tyske hold er på en ubesejret stime på seks kampe på udebane (W4 D2 L0) i alle turneringer.
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har Inter vundet fire og tabt to. De scorede 14 og indkasserede otte i den periode og scorede først i fem af de seks konkurrencer. De havde fem mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede to gange i de første 45 minutter. Bayern München har vundet fire og spillet to uafgjort i deres seneste seks. De scorede 22 og indkasserede tre i den periode og nettede først i fire af de seks. De fleste af deres mål (14) kom i første halvleg, mens deres modstandere nettede to gange før pausen.
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
FC Midtjylland misser gylden chance
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
FC København-krisen fortsætter
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Barcelona tager smal sejr
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Nordsjælland vinder i egen hule
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
