Napoli underholder onsdag sidste sæsons andenplads Liverpool til deres åbningskamp i UEFA Champions League-gruppespillet 2022/2023 på Stadio Diego Armando Maradona. Det er den første kamp i den europæiske sæson for begge hold.
I den foregående kamp mellem klubberne spillede de uafgjort 1-1 i en Champions League-gruppespilskamp på Anfield i november 2019. Dries Mertens scorede Partenopeis eneste mål i det 21. minut. Dejan Lovren scorede det enlige mål for the Reds i det 65. minut.
Værterne Napoli havde to sejre og to nederlag i fire Europa League-kampe på hjemmebane i sidste sæson. Liverpool vandt i mellemtiden alle deres seks Champions League-kampe på udebane. Det engelske hold vil være ude efter at afslutte en sejrsløs stime på tre kampe på udebane (W0 D2 L1) i alle turneringer.
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har Napoli vundet fire og spillet to uafgjort. De scorede 15 og indkasserede fire i løbet af den strækning og scorede først i tre af de seks kampe. Et flertal af deres mål (ni) kom i første halvleg, mens deres modstandere nettede tre gange i de første 45 minutter. Liverpool har vundet to, spillet tre uafgjort og tabt en i deres seneste seks. De scorede 15 og indkasserede seks i løbet af den strækning og nettede først i en af de seks. De lavede fem mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede fire gange før pausen.
Formstærke Bayern München kan gøre det til 10 kampe i træk som ubesejret, når de onsdag rejser for at møde Internazionale i UEFA Champions League-gruppespillet på Stadio Giuseppe Meazza. Begge hold spiller deres første europæiske kamp i sæsonen.
Det var Inter, der sejrede i det foregående møde mellem holdene i juli 2017 og slog Bayern München 2-0.
I sidste sæsons Champions League blev Inter ført an af Edin Dzeko med tre mål. Robert Lewandowski, Bayern Münchens førende målscorer fra deres Champions League-kampagne 2021/2022 med 13 mål, er rejst til Barcelona. Leroy Sané, klubbens anden mest scorende trussel, nettede seks gange.
Begge klubber er midt i succesfulde scoringsstimer på det seneste, da hjemmeholdet har nettet i deres seneste 20 kampe i alle turneringer, mens gæsterne har været på mål i 14 kampe i træk.
Værterne fra Inter havde to sejre og to nederlag i fire Champions League-kampe på hjemmebane i sidste sæson. Bayern München havde i mellemtiden tre sejre, en uafgjort og et nederlag i deres fem Champions League-konkurrencer på vejen. Det tyske hold er på en ubesejret stime på seks kampe på udebane (W4 D2 L0) i alle turneringer.
I deres seneste seks kampe i alle turneringer har Inter vundet fire og tabt to. De scorede 14 og indkasserede otte i den periode og scorede først i fem af de seks konkurrencer. De havde fem mål i første halvleg, mens deres modstandere nettede to gange i de første 45 minutter. Bayern München har vundet fire og spillet to uafgjort i deres seneste seks. De scorede 22 og indkasserede tre i den periode og nettede først i fire af de seks. De fleste af deres mål (14) kom i første halvleg, mens deres modstandere nettede to gange før pausen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
