Fulham står til at undvære Harry Wilson og Nathaniel Chalobah, der begge har fået skader i pre-season.
Joe Bryan missede klubbens sidste venskabskamp mod Villarreal med en håndskade og vil blive vurderet.
Liverpool-målmand Alisson er tilbage efter at have misset Community Shield på grund af en skade, mens Naby Keita vil blive vurderet efter sygdom.
Ibrahima Konate, Curtis Jones og Kostas Tsimikas er alle blevet udelukket.
The Reds bliver også uden Diogo Jota, Caoimhin Kelleher og Alex Oxlade-Chamberlain, der er ved at komme sig over skader, der er pådraget i løbet af sommeren.
Head-to-head
Fulham var ubesejret i begge Premier League-kampe mod Liverpool i 2020-21, spillede uafgjort 1-1 hjemme og vandt 1-0 på Anfield.
Cottagers har kun vundet en af deres seneste seks Premier League hjemmekampe mod Liverpool (D1, L4), en 1-0 sejr i december 2011.
Fulham
Fulham scorede 106 ligamål på vej til at vinde Championship-titlen i 2021-22.
Hver af deres sidste tre Premier League-kampagner er endt med nedrykning – 2013-14, 2018-19 og 2020-21.
Cottagers har tabt deres første ligakamp i sæsonen direkte efter oprykning til den bedste række ved de sidste fem lejligheder.
FÅ KÆMPE TILBUD PÅ UGENS BEDSTE ODDSFORSLAG
Fulham er sejrsløse i deres sidste 10 Premier League-kampe (D2, L8), men deres sidste sejr i PL kom mod Liverpool i marts 2021.
Fulham kan tangere klubbens rekord på syv hjemmebanenederlag i træk, der blev sat mellem november 1961 og februar 1962.
Liverpool
Liverpool sluttede på andenpladsen i sidste sæsons bedste række og scorede 94 mål, deres næsthøjeste total i Premier League.
De er ubesejrede i deres sidste 19 Premier League-kampe (W16, D3), et løb, der strækker sig tilbage til december sidste år.
The Reds har vundet deres seneste tre Premier League-kampe, på trods af at de indkasserede åbningsmålet inden for de første 15 minutter hver gang – kun Arsenal i marts 2012 har nogensinde vundet fire Premier League-kampe i træk efter at være kommet bagfra.
Liverpool har vundet deres første Premier League-kamp i hver af de sidste fire sæsoner og scoret mindst tre mål ved hver lejlighed.
Mohamed Salah har scoret i Liverpools indledende Premier League-kamp i hver af sine fem sæsoner i klubben.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADETS DOM
