Premier League: Palace hader Liverpool

Der mangler at blive afviklet en enkelt kamp i runde to af Premier League-sæsonen, og denne ser Liverpool tage imod Crystal Palace på Anfield mandag aften



Liverpool er uden midtbanespilleren Thiago Alcantara, der blev skadet mod Fulham i sidste uge og sandsynligvis vil være ude i en måned.
Curtis Jones og Alex Oxlade-Chamberlain er fortsat sat ud af spillet, men Naby Keita er kommet sig over sygdom.

Crystal Palace vil stadig mangle James McArthur og James Tomkins.

Manager Patrick Vieira har bedre nyheder om Michael Olise, der har trænet med holdet og kunne være i truppen.
Palace fik en skidt start på at tabe hjemme til Arsenal, og tingene bliver ikke nemmere for dem her.
Liverpool kan ikke glide op igen i denne efter at have smidt point mod Fulham. The Reds har fået et par skadesproblemer, men det store for Jurgen Klopp er, at han skal starte den nye angriber Darwin Nunez.

Palaces 10 Premier League-nederlag i træk i denne kamp er deres længste nederlag i den bedste række mod et andet hold.
Jurgen Klopps første konkurrencedygtige nederlag som Liverpool-manager kom mod Crystal Palace; et 2-1 nederlag på Anfield i november 2015.

Liverpool
Liverpool er ubesejret i alle 20 Premier League-kampe i 2022 (W16, D4).
De har vundet deres indledende Premier League-hjemmekamp i hver af de seneste ni sæsoner.
The Reds har indkasseret først i hver af deres sidste fem ligakampe, men har ikke tabt nogen af dem (W3, D2).
Liverpool havde seks spillere på over 30 år i deres start XI i sidste uge, første gang de havde gjort det i en Premier League-kamp siden februar 1994.
Mo Salah har scoret 119 Premier League-mål for Liverpool. Kun Steven Gerrard (120) og Robbie Fowler (128) har scoret flere.

Crystal Palace
Crystal Palace tabte mod Arsenal i deres åbningskamp. De har ikke tabt deres to første kampe i en Premier League-kampagne siden 2017-18.
Wilfried Zaha scorede i alle fire af Crystal Palaces Premier League-udesejre i sidste sæson i Manchester City, Watford, Wolves og Southampton.
Palace var ubesejret i alle fem mandag Premier League-kampe i sidste sæson (W1, D4).





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Stor hyldest af Mike Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Højlund får kæmpe frikøbsklausul