Premier League: Palace hader Liverpool

Der mangler at blive afviklet en enkelt kamp i runde to af Premier League-sæsonen, og denne ser Liverpool tage imod Crystal Palace på Anfield mandag aften



Liverpool er uden midtbanespilleren Thiago Alcantara, der blev skadet mod Fulham i sidste uge og sandsynligvis vil være ude i en måned.
Curtis Jones og Alex Oxlade-Chamberlain er fortsat sat ud af spillet, men Naby Keita er kommet sig over sygdom.

Crystal Palace vil stadig mangle James McArthur og James Tomkins.

Manager Patrick Vieira har bedre nyheder om Michael Olise, der har trænet med holdet og kunne være i truppen.
Palace fik en skidt start på at tabe hjemme til Arsenal, og tingene bliver ikke nemmere for dem her.
Liverpool kan ikke glide op igen i denne efter at have smidt point mod Fulham. The Reds har fået et par skadesproblemer, men det store for Jurgen Klopp er, at han skal starte den nye angriber Darwin Nunez.

Palaces 10 Premier League-nederlag i træk i denne kamp er deres længste nederlag i den bedste række mod et andet hold.
Jurgen Klopps første konkurrencedygtige nederlag som Liverpool-manager kom mod Crystal Palace; et 2-1 nederlag på Anfield i november 2015.

Liverpool
Liverpool er ubesejret i alle 20 Premier League-kampe i 2022 (W16, D4).
De har vundet deres indledende Premier League-hjemmekamp i hver af de seneste ni sæsoner.
The Reds har indkasseret først i hver af deres sidste fem ligakampe, men har ikke tabt nogen af dem (W3, D2).
Liverpool havde seks spillere på over 30 år i deres start XI i sidste uge, første gang de havde gjort det i en Premier League-kamp siden februar 1994.
Mo Salah har scoret 119 Premier League-mål for Liverpool. Kun Steven Gerrard (120) og Robbie Fowler (128) har scoret flere.

Crystal Palace
Crystal Palace tabte mod Arsenal i deres åbningskamp. De har ikke tabt deres to første kampe i en Premier League-kampagne siden 2017-18.
Wilfried Zaha scorede i alle fire af Crystal Palaces Premier League-udesejre i sidste sæson i Manchester City, Watford, Wolves og Southampton.
Palace var ubesejret i alle fem mandag Premier League-kampe i sidste sæson (W1, D4).







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

PSG – Bayern München

Overbevisende: To chok i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’