Sæson-spilforslag til Superligaen: Fischer, Wilczek og AGF i problemer?

Vi er klar med flere forskellige langtids-bets til den kommende Superliga-sæson.



Superliga-sæsonen venter lige om hjørnet, og de forskellige hold er i gang med at finpudse formen og detaljerne inden Superliga-premiere-runden i weekenden.

Hvem skal der holdes øje med i forhold til et langtids-væddemål på sæsonen?

Vi er klar med flere bud på, hvad der kan være værd at sigte efter, inden det går løs med runde 1.

H2H Slutplacering
FCN ender højere end AaB
2,37 @bet365

FC Nordsjælland og AaB satser begge benhårdt på egne talenter, hvilket i sagens natur medfører en del udsving og usikkerhedsmomenter i løbet af sæsonen. FC Nordsjælland er dog sluttet i top 6 de sidste fire sæsoner, hvor man i øvrigt i tre af tilfældene er havnet over AaB i tabellen.

Der blæser nye vinde over Limfjorden, hvor sportsdirektør Inge André Olsen satser på at importere landet fra andre egne end det nordjyske lokalområde. Det kan ende med både fugl og fisk, mens FC Nordsjælland fastholder det kendte succeskoncept.

Jeg ser duellen mellem FC Nordsjælland og AaB som nærmest helt lige. Det samme gør Bet25 og Danske Spil, som giver henholdsvis 1,90 og 2,05 på FC Nordsjælland. Værdien ligger derfor i, at FCN slutter over AaB for fjerde gang på fem år til 2,37. 

Topscorer i Superligaen
Kamil Wilczek
6,50 @ Bet25

Kamil Wilczek er måske det nærmeste, man kommer en garanti for mål i Superligaen blandt aktive fodboldspillere. Polakken scorede 71 gange i 124 kampe for Brøndby, som i øvrigt kun i to af sæsonerne sluttede på en medaljeplads.

Nu gælder det så FC København, der vanen tro har ambitioner om at vinde både mesterskab og pokalturnering. Det samme har Kamil Wilczek, som nåede at dufte til guldet i Brøndby, før han foretog et mindre vellykket skifte til tyrkisk fodbold.

32-årige Wilczek er stadig i fysisk god forfatning, og hvis han kan undgå skader, ligner han et særdeles godt bud på en topscorer i Superligaen med det stærke FC København-mandskab i ryggen. Danske Spil giver 4,50, mens Bet25 er oppe i 6,50.

Flest assist i sæsonen
Viktor Fischer
7,00 @ Bet25

Viktor Fischer blev med sine otte assist i sidste sæson overgået af fem spillere på listen over måloplæg i Superligaen, hvilket i sig selv er imponerende med tanke på, at store dele af sæsonen blev spoleret af skader.

Der er da heller ingen, som nærmer sig Fischers snit med et oplæg for hver 178 spillet minut – og med tilgangen af Kamil Wilczek er der god grund til at tro, offensivspilleren finder sig en ny legekammerat at assistere.

Læg dertil at to af de fem spillere over Fischer på listen nu er væk fra Superligaen, mens en tredje i form af Lucas Andersen synes hårdt plaget af skader. Odds 7,00 på Fischer – der netop selv er returneret fra en skade til træningsbanen – som Superligaens assist-konge får et skud.

Antal point i Grundspillet
AGF under 37,5
1,80 @ Danske Spil

AGF har hentet henholdsvis 47, 31, 29 og 25 i de sidste fire sæsoners grundspil, som har bestået af 26 kampe. Omregnet til det nuværende format med 22 kampe betyder det, at holdet kun i sidste sæson sneg sig over spillets grænse med 39,8 point, mens man ellers har ligget på 21-26 point.

Det ligner en stor udfordring at leve op til for et AGF-hold, der ikke har for vane at indfri omgivelsernes høje forventninger. Læg dertil at AGF også skal mestre den svære balance det er at spille europæisk fodbold sideløbende, mens det altså også skal fremhæves, at det generelle niveau i Superligaen er hævet efter nedskæringen fra 14 til 12 hold.

AGF har ageret fornuftigt på transfermarkedet, mens fundamentet fremstår sjældent stærkt. Ikke desto mindre virker det mere sandsynligt end det modsatte, at De Hvi’e får svært ved at kratte 38 point sammen i Grundspillets 22 kampe. 





Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Brøndby IF – Randers FC



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Højlund med helterolle for Napoli

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Silkeborg IF – Viborg FF

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Brian Riemer giver råd til storklub

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Tæt på utrolig kamprekord

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!