Superliga-sæsonen venter lige om hjørnet, og de forskellige hold er i gang med at finpudse formen og detaljerne inden Superliga-premiere-runden i weekenden.
Hvem skal der holdes øje med i forhold til et langtids-væddemål på sæsonen?
Vi er klar med flere bud på, hvad der kan være værd at sigte efter, inden det går løs med runde 1.
H2H Slutplacering
FCN ender højere end AaB
2,37 @bet365
FC Nordsjælland og AaB satser begge benhårdt på egne talenter, hvilket i sagens natur medfører en del udsving og usikkerhedsmomenter i løbet af sæsonen. FC Nordsjælland er dog sluttet i top 6 de sidste fire sæsoner, hvor man i øvrigt i tre af tilfældene er havnet over AaB i tabellen.
Der blæser nye vinde over Limfjorden, hvor sportsdirektør Inge André Olsen satser på at importere landet fra andre egne end det nordjyske lokalområde. Det kan ende med både fugl og fisk, mens FC Nordsjælland fastholder det kendte succeskoncept.
Jeg ser duellen mellem FC Nordsjælland og AaB som nærmest helt lige. Det samme gør Bet25 og Danske Spil, som giver henholdsvis 1,90 og 2,05 på FC Nordsjælland. Værdien ligger derfor i, at FCN slutter over AaB for fjerde gang på fem år til 2,37.
Topscorer i Superligaen
Kamil Wilczek
6,50 @ Bet25
Kamil Wilczek er måske det nærmeste, man kommer en garanti for mål i Superligaen blandt aktive fodboldspillere. Polakken scorede 71 gange i 124 kampe for Brøndby, som i øvrigt kun i to af sæsonerne sluttede på en medaljeplads.
Nu gælder det så FC København, der vanen tro har ambitioner om at vinde både mesterskab og pokalturnering. Det samme har Kamil Wilczek, som nåede at dufte til guldet i Brøndby, før han foretog et mindre vellykket skifte til tyrkisk fodbold.
32-årige Wilczek er stadig i fysisk god forfatning, og hvis han kan undgå skader, ligner han et særdeles godt bud på en topscorer i Superligaen med det stærke FC København-mandskab i ryggen. Danske Spil giver 4,50, mens Bet25 er oppe i 6,50.
Flest assist i sæsonen
Viktor Fischer
7,00 @ Bet25
Viktor Fischer blev med sine otte assist i sidste sæson overgået af fem spillere på listen over måloplæg i Superligaen, hvilket i sig selv er imponerende med tanke på, at store dele af sæsonen blev spoleret af skader.
Der er da heller ingen, som nærmer sig Fischers snit med et oplæg for hver 178 spillet minut – og med tilgangen af Kamil Wilczek er der god grund til at tro, offensivspilleren finder sig en ny legekammerat at assistere.
Læg dertil at to af de fem spillere over Fischer på listen nu er væk fra Superligaen, mens en tredje i form af Lucas Andersen synes hårdt plaget af skader. Odds 7,00 på Fischer – der netop selv er returneret fra en skade til træningsbanen – som Superligaens assist-konge får et skud.
Antal point i Grundspillet
AGF under 37,5
1,80 @ Danske Spil
AGF har hentet henholdsvis 47, 31, 29 og 25 i de sidste fire sæsoners grundspil, som har bestået af 26 kampe. Omregnet til det nuværende format med 22 kampe betyder det, at holdet kun i sidste sæson sneg sig over spillets grænse med 39,8 point, mens man ellers har ligget på 21-26 point.
Det ligner en stor udfordring at leve op til for et AGF-hold, der ikke har for vane at indfri omgivelsernes høje forventninger. Læg dertil at AGF også skal mestre den svære balance det er at spille europæisk fodbold sideløbende, mens det altså også skal fremhæves, at det generelle niveau i Superligaen er hævet efter nedskæringen fra 14 til 12 hold.
AGF har ageret fornuftigt på transfermarkedet, mens fundamentet fremstår sjældent stærkt. Ikke desto mindre virker det mere sandsynligt end det modsatte, at De Hvi’e får svært ved at kratte 38 point sammen i Grundspillets 22 kampe.
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
