Superliga-sæsonen venter lige om hjørnet, og de forskellige hold er i gang med at finpudse formen og detaljerne inden Superliga-premiere-runden i weekenden.
Hvem skal der holdes øje med i forhold til et langtids-væddemål på sæsonen?
Vi er klar med flere bud på, hvad der kan være værd at sigte efter, inden det går løs med runde 1.
H2H Slutplacering
FCN ender højere end AaB
2,37 @bet365
FC Nordsjælland og AaB satser begge benhårdt på egne talenter, hvilket i sagens natur medfører en del udsving og usikkerhedsmomenter i løbet af sæsonen. FC Nordsjælland er dog sluttet i top 6 de sidste fire sæsoner, hvor man i øvrigt i tre af tilfældene er havnet over AaB i tabellen.
Der blæser nye vinde over Limfjorden, hvor sportsdirektør Inge André Olsen satser på at importere landet fra andre egne end det nordjyske lokalområde. Det kan ende med både fugl og fisk, mens FC Nordsjælland fastholder det kendte succeskoncept.
Jeg ser duellen mellem FC Nordsjælland og AaB som nærmest helt lige. Det samme gør Bet25 og Danske Spil, som giver henholdsvis 1,90 og 2,05 på FC Nordsjælland. Værdien ligger derfor i, at FCN slutter over AaB for fjerde gang på fem år til 2,37.
Topscorer i Superligaen
Kamil Wilczek
6,50 @ Bet25
Kamil Wilczek er måske det nærmeste, man kommer en garanti for mål i Superligaen blandt aktive fodboldspillere. Polakken scorede 71 gange i 124 kampe for Brøndby, som i øvrigt kun i to af sæsonerne sluttede på en medaljeplads.
Nu gælder det så FC København, der vanen tro har ambitioner om at vinde både mesterskab og pokalturnering. Det samme har Kamil Wilczek, som nåede at dufte til guldet i Brøndby, før han foretog et mindre vellykket skifte til tyrkisk fodbold.
32-årige Wilczek er stadig i fysisk god forfatning, og hvis han kan undgå skader, ligner han et særdeles godt bud på en topscorer i Superligaen med det stærke FC København-mandskab i ryggen. Danske Spil giver 4,50, mens Bet25 er oppe i 6,50.
Flest assist i sæsonen
Viktor Fischer
7,00 @ Bet25
Viktor Fischer blev med sine otte assist i sidste sæson overgået af fem spillere på listen over måloplæg i Superligaen, hvilket i sig selv er imponerende med tanke på, at store dele af sæsonen blev spoleret af skader.
Der er da heller ingen, som nærmer sig Fischers snit med et oplæg for hver 178 spillet minut – og med tilgangen af Kamil Wilczek er der god grund til at tro, offensivspilleren finder sig en ny legekammerat at assistere.
Læg dertil at to af de fem spillere over Fischer på listen nu er væk fra Superligaen, mens en tredje i form af Lucas Andersen synes hårdt plaget af skader. Odds 7,00 på Fischer – der netop selv er returneret fra en skade til træningsbanen – som Superligaens assist-konge får et skud.
Antal point i Grundspillet
AGF under 37,5
1,80 @ Danske Spil
AGF har hentet henholdsvis 47, 31, 29 og 25 i de sidste fire sæsoners grundspil, som har bestået af 26 kampe. Omregnet til det nuværende format med 22 kampe betyder det, at holdet kun i sidste sæson sneg sig over spillets grænse med 39,8 point, mens man ellers har ligget på 21-26 point.
Det ligner en stor udfordring at leve op til for et AGF-hold, der ikke har for vane at indfri omgivelsernes høje forventninger. Læg dertil at AGF også skal mestre den svære balance det er at spille europæisk fodbold sideløbende, mens det altså også skal fremhæves, at det generelle niveau i Superligaen er hævet efter nedskæringen fra 14 til 12 hold.
AGF har ageret fornuftigt på transfermarkedet, mens fundamentet fremstår sjældent stærkt. Ikke desto mindre virker det mere sandsynligt end det modsatte, at De Hvi’e får svært ved at kratte 38 point sammen i Grundspillets 22 kampe.
TOPNYHED
På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub
INTERVIEW
Overvejede at sige op
TOPNYHED
Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
Antonsen slår Axelsen i drama
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
Afviser Diant Ramaj-bombe
NYHEDER
Danskers fremtid på plads
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
NYHEDER
Dansk kæmpesejr – straffede dem kynisk
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
KARAKTERER
FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!
NYHEDER
Krævet fyret efter nedslagtning
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
HELT VILDT
Jakob Kehlet slagtes i udlandet
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
NYHEDER
Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
Her er de tre bedste akademier i Danmark
NYHEDER
‘Nok den sidste sæson hos FCK’
STORT INTERVIEW
Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!
NYHEDER
‘Det var exceptionelt’
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
TOPNYHED
‘Det var en fejl i transfervinduet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem
TOPNYHED
Rasende på Mohamed Salah
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
NYHEDER
Brøndby får bøde på 140.000 kroner
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
EKSKLUSIVT
Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet
EKSKLUSIVT
Lykkelige Bidstrup: ‘Jeg sender et klart signal’
INTERVIEW
Taylor Swift til Brøndby?
NYHEDER
Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’
EKSKLUSIVT
Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’
TOPNYHED
Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med
Brøndby kan blive ramt af forbud
Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf
Afløser skadede landsholdsstjerner
Dreyer kæmper med Messi om stor pris
NYHEDER
Godt nyt
Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen
EKSKLUSIVT
Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært
NYHEDER
