Salah og Liverpool på revanchetogt mod Real

Lørdag aften skal sæsonens største klub-trofæ placeres, og det er endnu engang Real Madrid, som har chancen for at nappe det, når de møder Liverpool i Paris



Liverpool har mødt hård konkurrence på deres vej til finalen, hvilket kun gør det endnu mere imponerende, at de har en næsten perfekt rekord: 12 kampe og kun et nederlag, i ottendedelsfinalen mod Inter. Faktisk var det kun ”Nerazzurri”, der konsekvent var en torn i øjet på Klopps mænd. I hvert fald frem til en forfærdelig første halvleg returkampen af deres semifinale mod Villarreal.
Den måde, ”de røde” kom tilbage på, var dog en erklæring i sig selv. Klopp afviger sjældent fra sin gennemprøvede 4-3-3-formation – et system, der har tjent de røde fantastisk godt siden tyskerens ankomst i 2015. Deres højintensive pres er blevet forfinet i de seneste sæsoner – med lidt hjælp fra smarte indkøb såsom Diogo Jota og Luis Díaz – men det forbliver lige så effektivt. Når de er bedst, er de uden tvivl Europas fineste hold.

Mo Salah har ofte været dette Liverpool-holds ansigt udad til, siden han ankom fra Roma i 2017. Han var en stjerne i Basel og landede først i England hos Chelsea i 2014, men han har vist sig at være et stort talent på Merseyside. Hans tempo, intelligens og afslutninger hjalp ham på vej mod topscorertitlen i Premier League endnu engang.
Liverpool har vundet turneringen seks gange, mere end noget andet engelsk hold. Det er lige så mange titler som Bayern, med Milan og Real Madrid som de eneste klubber, der har vundet flere.

Real Madrid går ind til finalen som outsider, men når de kunne vende den episke duel mod Manchester City, efter også at have chokeret Paris SG, samt overlevet et attentat fra Chelsea, de forsvarende mestre, kan man intet udelukke fra Real Madrids side.

Karim Benzema er i sit livs form, og med Vinicíus Júnior, der yder glimrende støtte fra fløjen, samt de aldrende statsmænd Toni Kroos og Luka Modrić, der trækker i trådene, tør nogen så udelukke, at de 13-dobbelte vindere gør det, de er bedst til?

Hvordan er det muligt at tabe hjemme til Sheriff og så nå finalen med gigantiske præstationer mod PSG, Chelsea og Manchester City? Real Madrid vandt intet i sidste sæson og var efter eget udsagn desperate efter trofæer hjemme såvel som i Europa.

Mange mennesker undrede sig over, hvor Real Madrids mål ville komme fra, da Cristiano Ronaldo forlod dem i 2018, men Karim Benzema har ydet mere end ”bare” trådt i karakter. Real Madrid er nået til Europa Cup-finalen for 17. gang i denne sæson, seks flere end nogen anden klub. De har vundet deres sidste syv finaler i denne turnering.





MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCM-flop i chokskifte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

PSG meldes enig med Barca-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Paolo Maldini lander stort job

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen