Salah og Liverpool på revanchetogt mod Real

Lørdag aften skal sæsonens største klub-trofæ placeres, og det er endnu engang Real Madrid, som har chancen for at nappe det, når de møder Liverpool i Paris



Liverpool har mødt hård konkurrence på deres vej til finalen, hvilket kun gør det endnu mere imponerende, at de har en næsten perfekt rekord: 12 kampe og kun et nederlag, i ottendedelsfinalen mod Inter. Faktisk var det kun ”Nerazzurri”, der konsekvent var en torn i øjet på Klopps mænd. I hvert fald frem til en forfærdelig første halvleg returkampen af deres semifinale mod Villarreal.
Den måde, ”de røde” kom tilbage på, var dog en erklæring i sig selv. Klopp afviger sjældent fra sin gennemprøvede 4-3-3-formation – et system, der har tjent de røde fantastisk godt siden tyskerens ankomst i 2015. Deres højintensive pres er blevet forfinet i de seneste sæsoner – med lidt hjælp fra smarte indkøb såsom Diogo Jota og Luis Díaz – men det forbliver lige så effektivt. Når de er bedst, er de uden tvivl Europas fineste hold.

Mo Salah har ofte været dette Liverpool-holds ansigt udad til, siden han ankom fra Roma i 2017. Han var en stjerne i Basel og landede først i England hos Chelsea i 2014, men han har vist sig at være et stort talent på Merseyside. Hans tempo, intelligens og afslutninger hjalp ham på vej mod topscorertitlen i Premier League endnu engang.
Liverpool har vundet turneringen seks gange, mere end noget andet engelsk hold. Det er lige så mange titler som Bayern, med Milan og Real Madrid som de eneste klubber, der har vundet flere.

Real Madrid går ind til finalen som outsider, men når de kunne vende den episke duel mod Manchester City, efter også at have chokeret Paris SG, samt overlevet et attentat fra Chelsea, de forsvarende mestre, kan man intet udelukke fra Real Madrids side.

Karim Benzema er i sit livs form, og med Vinicíus Júnior, der yder glimrende støtte fra fløjen, samt de aldrende statsmænd Toni Kroos og Luka Modrić, der trækker i trådene, tør nogen så udelukke, at de 13-dobbelte vindere gør det, de er bedst til?

Hvordan er det muligt at tabe hjemme til Sheriff og så nå finalen med gigantiske præstationer mod PSG, Chelsea og Manchester City? Real Madrid vandt intet i sidste sæson og var efter eget udsagn desperate efter trofæer hjemme såvel som i Europa.

Mange mennesker undrede sig over, hvor Real Madrids mål ville komme fra, da Cristiano Ronaldo forlod dem i 2018, men Karim Benzema har ydet mere end ”bare” trådt i karakter. Real Madrid er nået til Europa Cup-finalen for 17. gang i denne sæson, seks flere end nogen anden klub. De har vundet deres sidste syv finaler i denne turnering.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: FC København sælger Achouri

Udpeger VM’s tre bedste trænere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

‘Horsens var et helvede’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid