Seks fede fiduser til weekenden 27.-28. April

Lørdag 16.00 Colchester – Crewe Resultat 0-0, odds 11 hos Cashpoint



Lørdag 16.00
Colchester – Crewe
Resultat 0-0, odds 11 hos Cashpoint
Sidste runde i den engelske League 2, hvor alle kampene naturligt nok spilles samtidig. Colchester og Crewe behøver dog ikke holde øje med konkurrenters kampe, så længe de sørger for at spille uafgjort. Colchester er tre point over nedrykning, så hvis de taber kan de risikere at rykke ned. Crewe er på playoff, hvor nærmeste forfølger lige uden for playoff er tre point efter dem, så hvis Crewe taber kan de miste playoff-placeringen. Odds på X er lidt nede i under 2,50, men Cashpoint flotter sig med hele 11 for resultatet 0-0, hvilket ikke giver mening under de givne omstændigheder.
Både Colchester og Crewe har tabt deres seneste to kampe, så mon ikke de tager den med ro og har kigget tabellen efter i sømmene inden sidste runde.


Lørdag 16.00
Milton Keynes Dons – Sutton
Over 2,5 mål, odds 1,70 hos Nordicbet

Vi tager et spil mere fra League 2, hvor vi har at gøre med en kamp der i den grad ligner mål. Milton Dons er 4´er og der ender de også, for de har otte point op til nærmeste og syv point ned til nærmeste. Derfor ved de også, at de skal ud i playoff-kampe startende fra d. 6. Maj. Deres hidtidige 45 kampe har snittet 3,18 mål, mens deres syv kampe har snittet fem(!) mål.
Suttons kampe har snittet 3 overall i sæsonen, mens deres seneste seks kampe har snittet 3,83. Oveni det skal det tilføjes, at Sutton skal vinde kampen, hvis de vil have en mulighed for at undgå nedrykning og de skal formentlig jagte en større sejr, da Colchester ovenover dem har en bedre målscore. Det er en stor fordel for overen, at det er det dårligere hold der skal satse og at de ikke bare kan nøjes med f.eks. 1-0.

Lørdag 21.00
PSG – Le Havre
2-tal +1,5 (Asian hcp), odds 1,89 hos Bet365

PSG er nu snublende nær det franske mesterskab, hvor der mangler fire runder og de fører med 10 point. Denne kamp er 3. kamp på en uge for PSG og fire dage før den står på CL-semifinale i Tyskland mod Dortmund. PSG spillede tre dage før denne kamp ude mod Lorient, hvor de stillede stærkt op med bl.a. Mbappe og Dembele fra start. Det virker åbenlyst, at de to og sikkert også en hel del andre skal spares til denne kamp, hvor der intet er på spil for PSG. Le Havre har derimod masser på spil, da er 3. sidste og dermed ligger lige over den direkte nedrykning, men stadig på pladsen, hvor de skal spille playoff om nedrykning mod 3. pladsen fra Ligue 2. De har kun et point op til redning. Le Havre har tabt 14 kampe i ligaen i denne sæson ud af 30, men det er bemærkelsesværdigt at hele ni af de 14 nederlag kun har været på eet mål.

Søndag 12.30
Inter – Torino
Under 2,5 mål, odds 1,83 hos Bet365 og Nordicbet

Inter vandt det italienske mesterskab i Mandags, så nu tager de den nok mere med ro og roterer sandsynligvis også en smule. Her tager de i mod Torino, hvis kampe har klart lavest målsnit i Serie A med blot 1,82. Torino er placeret midt i tabellen og har spillet deres to seneste kampe 0-0.
Inters Dumfires fik rødt kort senest, så han står over her med karantæne. Han har noteret sig for tre mål og fire assists i 28 Serie A-kampe i denne sæson. Inters og Serie A´s suveræne topscorer Lautaro Martinez har scoret 23 gange i 29 kampe, men har ikke scoret i de seneste seks kampe (520 minutter) for Inter.
Inters kampe har sæsonen igennem snittet 2,94.

Søndag 16.45
Vitesse – Fortuna Sittard;
Over 2,5 mål, odds 1,90 hos Bet365

Vitesse er rykket ned efter de siden seneste kamp har fået fratrukket 18 point bl.a. pga økonomien. De var dog på sidstepladsen i forvejen, men ikke rykket ned før de fik fratrukket de mange point. Sittard kan ikke risikere at rykke ned, men de kan nå kvalifikation til Europa League/Conference League, hvilket dog vil kræve en del point i de sidste fire runder og en kamp som denne skal de gå hårdt efter alle tre point mod et Vitesse-hold, der bare kan give den gas.
Vitesses kampe har snittet 3 mål pr. kamp i denne sæson.
Sittards har snittet 2,87 mål pr. kamp i denne sæson.

Mandag 21.00
Barcelona – Valencia;
2-tal +1,5 (asian hcp), odds 1,84 hos Bet365

Barcelona er i deres seneste to kampe sent ud af først Champions League og derefter ud af titelræset. Nu handler resten af sæsonen om at holde 2. pladsen, hvilket næppe kan få spillerne op at ringe. Det er et antiklimaks. De Jong blev i øvrigt skadet for resten af sæsonen i Søndags, da de tabte El Clásico i Madrid.
Ud af Barcas 21 sejre er kun seks af dem vundet med mindst to overskydende mål.
Valencia er et point fra 7. pladsen der giver Conference League den kommende sæson. Siden midten af November har de i ligaen kun tabt to kampe med mere end et mål. De er kun uden forsvarsspilleren Diakhaby, der har været skadet i over halvanden måned.
Det omvendte opgør i Valencia tilbage i midten af December endte 1-1.





Stopper alle forhandlinger


Stopper alle forhandlinger

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Pibekoncert til Thomas Frank

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Spøger i kæmpeklub

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!