Lørdag 16.00
Colchester – Crewe
Resultat 0-0, odds 11 hos Cashpoint
Sidste runde i den engelske League 2, hvor alle kampene naturligt nok spilles samtidig. Colchester og Crewe behøver dog ikke holde øje med konkurrenters kampe, så længe de sørger for at spille uafgjort. Colchester er tre point over nedrykning, så hvis de taber kan de risikere at rykke ned. Crewe er på playoff, hvor nærmeste forfølger lige uden for playoff er tre point efter dem, så hvis Crewe taber kan de miste playoff-placeringen. Odds på X er lidt nede i under 2,50, men Cashpoint flotter sig med hele 11 for resultatet 0-0, hvilket ikke giver mening under de givne omstændigheder.
Både Colchester og Crewe har tabt deres seneste to kampe, så mon ikke de tager den med ro og har kigget tabellen efter i sømmene inden sidste runde.
Lørdag 16.00
Milton Keynes Dons – Sutton
Over 2,5 mål, odds 1,70 hos Nordicbet
Vi tager et spil mere fra League 2, hvor vi har at gøre med en kamp der i den grad ligner mål. Milton Dons er 4´er og der ender de også, for de har otte point op til nærmeste og syv point ned til nærmeste. Derfor ved de også, at de skal ud i playoff-kampe startende fra d. 6. Maj. Deres hidtidige 45 kampe har snittet 3,18 mål, mens deres syv kampe har snittet fem(!) mål.
Suttons kampe har snittet 3 overall i sæsonen, mens deres seneste seks kampe har snittet 3,83. Oveni det skal det tilføjes, at Sutton skal vinde kampen, hvis de vil have en mulighed for at undgå nedrykning og de skal formentlig jagte en større sejr, da Colchester ovenover dem har en bedre målscore. Det er en stor fordel for overen, at det er det dårligere hold der skal satse og at de ikke bare kan nøjes med f.eks. 1-0.
Lørdag 21.00
PSG – Le Havre
2-tal +1,5 (Asian hcp), odds 1,89 hos Bet365
PSG er nu snublende nær det franske mesterskab, hvor der mangler fire runder og de fører med 10 point. Denne kamp er 3. kamp på en uge for PSG og fire dage før den står på CL-semifinale i Tyskland mod Dortmund. PSG spillede tre dage før denne kamp ude mod Lorient, hvor de stillede stærkt op med bl.a. Mbappe og Dembele fra start. Det virker åbenlyst, at de to og sikkert også en hel del andre skal spares til denne kamp, hvor der intet er på spil for PSG. Le Havre har derimod masser på spil, da er 3. sidste og dermed ligger lige over den direkte nedrykning, men stadig på pladsen, hvor de skal spille playoff om nedrykning mod 3. pladsen fra Ligue 2. De har kun et point op til redning. Le Havre har tabt 14 kampe i ligaen i denne sæson ud af 30, men det er bemærkelsesværdigt at hele ni af de 14 nederlag kun har været på eet mål.
Søndag 12.30
Inter – Torino
Under 2,5 mål, odds 1,83 hos Bet365 og Nordicbet
Inter vandt det italienske mesterskab i Mandags, så nu tager de den nok mere med ro og roterer sandsynligvis også en smule. Her tager de i mod Torino, hvis kampe har klart lavest målsnit i Serie A med blot 1,82. Torino er placeret midt i tabellen og har spillet deres to seneste kampe 0-0.
Inters Dumfires fik rødt kort senest, så han står over her med karantæne. Han har noteret sig for tre mål og fire assists i 28 Serie A-kampe i denne sæson. Inters og Serie A´s suveræne topscorer Lautaro Martinez har scoret 23 gange i 29 kampe, men har ikke scoret i de seneste seks kampe (520 minutter) for Inter.
Inters kampe har sæsonen igennem snittet 2,94.
Søndag 16.45
Vitesse – Fortuna Sittard;
Over 2,5 mål, odds 1,90 hos Bet365
Vitesse er rykket ned efter de siden seneste kamp har fået fratrukket 18 point bl.a. pga økonomien. De var dog på sidstepladsen i forvejen, men ikke rykket ned før de fik fratrukket de mange point. Sittard kan ikke risikere at rykke ned, men de kan nå kvalifikation til Europa League/Conference League, hvilket dog vil kræve en del point i de sidste fire runder og en kamp som denne skal de gå hårdt efter alle tre point mod et Vitesse-hold, der bare kan give den gas.
Vitesses kampe har snittet 3 mål pr. kamp i denne sæson.
Sittards har snittet 2,87 mål pr. kamp i denne sæson.
Mandag 21.00
Barcelona – Valencia;
2-tal +1,5 (asian hcp), odds 1,84 hos Bet365
Barcelona er i deres seneste to kampe sent ud af først Champions League og derefter ud af titelræset. Nu handler resten af sæsonen om at holde 2. pladsen, hvilket næppe kan få spillerne op at ringe. Det er et antiklimaks. De Jong blev i øvrigt skadet for resten af sæsonen i Søndags, da de tabte El Clásico i Madrid.
Ud af Barcas 21 sejre er kun seks af dem vundet med mindst to overskydende mål.
Valencia er et point fra 7. pladsen der giver Conference League den kommende sæson. Siden midten af November har de i ligaen kun tabt to kampe med mere end et mål. De er kun uden forsvarsspilleren Diakhaby, der har været skadet i over halvanden måned.
Det omvendte opgør i Valencia tilbage i midten af December endte 1-1.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
OPTAKT
PSG – Liverpool
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER