Spil: Bukarest skal vinde

Dinamo Bukarest har stadig en chance for at gå videre fra gruppespillet, men det kræver to ting. Panathinaikos skal tabe udekampen mod Galatasaray, mens Dinamo skal vinde denne hjemmekamp



Din. Bukarest – Sturm Graz 1
Odds 1,80 Nordicbet

I sidste runde venter så et opgør mellem Panathinaikos og Dinamo, der så kan placere andenpladsen endegyldigt. Dinamo skulle være i stand til at opfylde deres egen præmis. Deres hidtil eneste sejr i dette gruppespil kom i den omvendte kamp, da de rejste fra Østrig med 1-0 i bagagen, og Sturm har kun været i stand til at tage ét point og score ét sølle mål i de fire første kampe, hvilket betyder, at de er færdige.

I det hele taget er østrigerne i elendig form, og har rigeligt at gøre med at hænge på topstriden i den hjemlige liga. Her ligger de nummer fire, fire point efter tre hold, der deler førstepladsen, og efter fire nederlag på stribe fik de i weekenden 2-2 mod Linz.

I weekenden har de udekamp mod Red Bull Salzburg, et af de tre tophold, og med intet på spil i Rumænien, betyder det nok lidt mere at være klar til den match, der kan se dem tabe yderligere terræn i den nationale liga, hvis de taber igen.

Når jeg ikke kaster mere end to bolde efter hjemmesejren, skyldes det, at Bukarest med »3-3-2« ikke imponerer på hjemmebane i Rumænien, så jeg er ganske enkelt ikke så tryg ved dem, at jeg tør satse mere.

Men dette odds er dog immervæk højt mod et hold, der er i elendig form og ydermere er færdig i turneringen.

Følg kampen live her





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Sydafrika kan drille VM-vært i åbningskamp

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Storklub har kontaktet Brøndby

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Succestræner forlader Premier League-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen