Spil: Bukarest skal vinde

Dinamo Bukarest har stadig en chance for at gå videre fra gruppespillet, men det kræver to ting. Panathinaikos skal tabe udekampen mod Galatasaray, mens Dinamo skal vinde denne hjemmekamp



Din. Bukarest – Sturm Graz 1
Odds 1,80 Nordicbet

I sidste runde venter så et opgør mellem Panathinaikos og Dinamo, der så kan placere andenpladsen endegyldigt. Dinamo skulle være i stand til at opfylde deres egen præmis. Deres hidtil eneste sejr i dette gruppespil kom i den omvendte kamp, da de rejste fra Østrig med 1-0 i bagagen, og Sturm har kun været i stand til at tage ét point og score ét sølle mål i de fire første kampe, hvilket betyder, at de er færdige.

I det hele taget er østrigerne i elendig form, og har rigeligt at gøre med at hænge på topstriden i den hjemlige liga. Her ligger de nummer fire, fire point efter tre hold, der deler førstepladsen, og efter fire nederlag på stribe fik de i weekenden 2-2 mod Linz.

I weekenden har de udekamp mod Red Bull Salzburg, et af de tre tophold, og med intet på spil i Rumænien, betyder det nok lidt mere at være klar til den match, der kan se dem tabe yderligere terræn i den nationale liga, hvis de taber igen.

Når jeg ikke kaster mere end to bolde efter hjemmesejren, skyldes det, at Bukarest med »3-3-2« ikke imponerer på hjemmebane i Rumænien, så jeg er ganske enkelt ikke så tryg ved dem, at jeg tør satse mere.

Men dette odds er dog immervæk højt mod et hold, der er i elendig form og ydermere er færdig i turneringen.

Følg kampen live her





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Asp Jensen på plads i ny klub

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FC København i intense transferforhandlinger

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Paolo Maldini lander stort job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

FCM-flop i chokskifte

Stort medie: Blev Norge snydt?

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Argentinsk træner kræver forbedringer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Åbner for flere Brøndby-salg

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!