Spil: Bukarest skal vinde

Dinamo Bukarest har stadig en chance for at gå videre fra gruppespillet, men det kræver to ting. Panathinaikos skal tabe udekampen mod Galatasaray, mens Dinamo skal vinde denne hjemmekamp



Din. Bukarest – Sturm Graz 1
Odds 1,80 Nordicbet

I sidste runde venter så et opgør mellem Panathinaikos og Dinamo, der så kan placere andenpladsen endegyldigt. Dinamo skulle være i stand til at opfylde deres egen præmis. Deres hidtil eneste sejr i dette gruppespil kom i den omvendte kamp, da de rejste fra Østrig med 1-0 i bagagen, og Sturm har kun været i stand til at tage ét point og score ét sølle mål i de fire første kampe, hvilket betyder, at de er færdige.

I det hele taget er østrigerne i elendig form, og har rigeligt at gøre med at hænge på topstriden i den hjemlige liga. Her ligger de nummer fire, fire point efter tre hold, der deler førstepladsen, og efter fire nederlag på stribe fik de i weekenden 2-2 mod Linz.

I weekenden har de udekamp mod Red Bull Salzburg, et af de tre tophold, og med intet på spil i Rumænien, betyder det nok lidt mere at være klar til den match, der kan se dem tabe yderligere terræn i den nationale liga, hvis de taber igen.

Når jeg ikke kaster mere end to bolde efter hjemmesejren, skyldes det, at Bukarest med »3-3-2« ikke imponerer på hjemmebane i Rumænien, så jeg er ganske enkelt ikke så tryg ved dem, at jeg tør satse mere.

Men dette odds er dog immervæk højt mod et hold, der er i elendig form og ydermere er færdig i turneringen.

Følg kampen live her







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA – Belgien

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Voldsom europæisk kritik af FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Schweiz – Colombia

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas